صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«امين‌الله رشيدي» پس از 40 سال بر روي صحنه

امين‌الله رشيدي در واپسين روزهاي دي‌ماه، پس از 40 سال دوري از صحنه، کنسرت موسيقي خود را در حضور جمعيت پرشوري از دوستداران موسيقي سنتي در اصفهان اجرا کرد.

کد خبر: 5284

ناشکيبا/ امين‌الله رشيدي در واپسين روزهاي دي‌ماه، پس از 40 سال دوري از صحنه، کنسرت موسيقي خود را در حضور جمعيت پرشوري از دوستداران موسيقي سنتي در اصفهان اجرا کرد.
امين‌الله رشيدي شب گذشته (جمعه، 26 دي‌ماه) در حضور جمعيت پرشوري از علاقه‌مندان به موسيقي سنتي در سالن استاد فرشچيان، نخستين کنسرت خود را پس از 40 سال در اصفهان اجرا کرد.

ابتدا ويديوکليپ «دريا» پخش شد و همزمان استاد رشيدي روي صحنه رفت. با ورود او، حاضران ايستادند و رشيدي را تشويق کردند. پس از اجراي ترانه‌ي «دريا» رشيدي با اشاره به اين‌که تاريخ مدون موسيقي ايراني بيشتر از 150 سال قدمت ندارد، اظهار کرد: در اين 150 سال، هيچ‌کدام از آهنگسازان درباره‌ي دريا، آهنگ يا ترانه‌اي نساخته‌اند.

او درباره‌ي ساخت ترانه‌ي دريا گفت: من متولد کاشان هستم. در آن شهر کويري فقط يک نهر آب وجود داشت و هيچ تصوري از دريا نداشتم، تا اين‌که در يک سفر با چند نفر از دوستانم از تهران و از سمت جاده چالوس به درياي شهر چالوس رسيديم. در مسير جاده‌ي چالوس، باد و باران و طوفان راه افتاده بود و در نهايت، زماني که به دريا رسيديم، ديگر طوفان تمام شده بود. من با ديدن دريا، تحت تأثير رفتار متضاد طبيعت قرار گرفتم و آهنگ و ترانه‌ي دريا را ساختم.
گروه موسيقي که لباس‌هاي يکدست پوشيده بودند، به نوبت وارد صحنه شدند و در جاي خود قرار گرفتند و چند ثانيه‌اي مشغول کوک کردن سازهاي خود شدند. سپس بار ديگر امين‌الله رشيدي پشت تريبون رفت و به شهر اصفهان و مردم آن سلام کرد و اصفهان را ديار عشق و ايمان ناميد.

او با اشاره به اين‌که خوشحالم که اين کنسرت در سالني به نام «استاد فرشچيان» اجرا مي‌شود، گفت: تالار استاد فرشچيان در شأن و مقام و منزلت او نيست. من از متوليان و مسوولان فرهنگ و هنر کشور و شهر اصفهان خواهش مي‌کنم، يک تجديد نظر کلي درباره‌ي اين ساختمان انجام دهند. براي اجراي کنسرت و رسيدن به صحنه، از يک مسير پر پيچ و خم عبور کردم و از پله‌هاي نامناسب بالا و پايين رفتم که من را ياد فيلم «سرگيجه» به کارگرداني آلفرد هيچکاک انداخت.

اجراي نخست کنسرت رشيدي، «جان جهان» نام داشت که شعر آن را عبدالله الفت - ترانه‌سرا - سروده است: «يک نفس اي جان جهان، خيز و در آيينه جان، جلوه‌گري کن ...».


در پايان اين قطعه، حاضران به تشويق رشيدي و گروه موسيقي‌اش پرداختند و او نيز به اين ابراز احساسات پاسخ داد.

قطعه‌ي بعدي با پيانو (مهدي نصوحي) آغاز شد و سپس رشيدي شروع به آوازخواني کرد: «چه مستي است ندانم که رو به ما آورد ...».

سپس سازهاي ديگر، يکي پس از ديگري، نوايي زيبا و دلنشين را اجرا کردند.
در ابتداي قسمت دوم اجراي کنسرت، رشيدي گفت: درست نيست که در اصفهان باشي و در يک کنسرت موسيقي سنتي، «به اصفهان رو» را نخواني.

اين صحبت رشيدي با استقبال حضار همراه شد و در لحظاتي از خواندن اين ترانه توسط رشيدي، حاضران نيز با او همراه شدند: «به اصفهان رو تا که بنگري بهشت ثاني / به زنده رودش سلامي ز چشم ما رساني».

«سپيده» با آهنگسازي امين‌الله رشيدي و ترانه‌سرايي تورج نگهبان نام اجراي بعدي بود. حال ديگر نوبت به هنرنمايي و تک‌نوازي اسماعيل باغستاني رسيده بود. او ايستاد و ويلن خود را روي شانه‌اش قرار داد و چنان آرشه را بر تارهاي ساز لرزاند که دل‌هاي حضار را به لرزه درآورد.

«نغمه شادي» نام اجراي بعدي بود که رشيدي درباره‌ي آن گفت: نغمه شادي در دستگاه شور ساخته شده و دستگاه شور، مادر آوازهاي موسيقي شرق، بويژه ايران است.
تک‌نوازي بعدي، تک‌نوازي سه‌تار بود. ابراهيم صادقي بسيار هنرمندانه چند دقيقه‌اي نظر حضار را به سمت پنجه‌هايش که به تار چنگه مي‌زد، جلب کرد. تا نوبت به اجراي ترانه آشنا و خاطره‌انگيز «افسانه» برسد که گويا رشيدي براي دخترش ساخته است: «شيداي زمانم ... رسواي جهانم ... بي دلبر و بي دل ... بي‌نام و نشانم ...».

پس از اين قطعه، ميلاد ارشادي چنان انگشتانش را به سرعت بر تنبک مي‌زد که ديگر چشمان قدرت و توان دنبال کردن آن‌ها را نداشت. تنبک زدن ارشادي چنان شوري در ميان حضار به راه انداخت که حضار هر از چند گاهي ديگر نمي‌توانستند، جلوي ابراز احساسات خود را بگيرند و او را تشويق مي‌کردند.

در پايان برنامه، امين‌الله رشيدي يک هديه به حاضران داد و آن اجراي دوباره ترانه «افسانه» بود که مورد استقبال هم قرار گرفت.

ابراهيم صادقي (تار، سه‌تار و سرپرست گروه)، عليرضا عبداللهي (ويلنسل)، مجتبي کرمي (ني)، اسماعيل باغستاني (ويلن)، احمدرضا قرباني (ويلن)، مهدي نصوحي (پيانو و کيبورد)، محسن اکبري (کلارينت) و ميلاد ارشادي (تنبک) گروه موسيقي را تشکيل مي‌دادند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر