صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

کارگردان فيلم «شرفناز» : فيلمم سياسي نيست

در برنامه «يک فيلم يک سلام» که با حضور حسن نجفي، حميرا رياضي، حسين قوچيان (ترکيب و طراحي صدا)، حسين حشمت نيا (تدوين) برگزار شد.

کد خبر: 5276

باشگاه خبرنگاران/ حسن نجفي گفت:فيلمم سياسي نيست و يک کار اجتماعي است و در کل دوست نارم وارد حيطه سياسي شوم.
در برنامه «يک فيلم يک سلام» که با حضور حسن نجفي، حميرا رياضي، حسين قوچيان (ترکيب و طراحي صدا)، حسين حشمت نيا (تدوين) برگزار شد.

حسن نجفي، کارگردان فيلم «شرفناز» گفت: ايده فيلم از سال 1388 آمد که من در آن سال خطري را در حوزه انديشه‌‌هاي بسته و افراطي گري که با مشکل مواجه بوديم را احساس کردم و سال 1389 فيلمنامه بعد از تحقيقات فراوان نوشته شد، از سال 89 تا 93 براي ساخت فيلم تلاش زيادي صورت گرفت و بالاخره بعد از بي مهري‌هاي زياد ساخته و راهي جشنواره شد.

وي افزود: موضوع «شرفناز» در پاکستان اتفاق مي‌افتد و داستان بچه‌هايي را روايت مي‌کند که براي عمليات‌هاي انتحاري پرورش و تعليم داده مي‌شوند.

نجفي اضافه کرد: «شرفناز» موضوع وحشتناکي دارد و اگر بعد از اکران و پخش آن جان سالم به در ببرم، از شانس خوب من است.

وي بيان کرد: فيلمم سياسي نيست و يک کار اجتماعي است و در کل دوست ندارم وارد حيطه سياسي شوم.

در ادامه «حميرا رياضي» بازيگر فيلم گفت: تجربه و نقش جديدي در «شرفناز» دارم چون در آن هجرت از سنت‌هاي هميشگي و وارد شدن به يک موقعيت و اقليم جديد با يک جسارت خاص را به تصوير مي‌کشد و آقاي نجفي اين جسارت را به خرج داد و با کمک او نقش متفاوتي را ايفا کردم.

حسين حشمت نيا تدوينگر «شرفناز» گفت: آقاي نجفي هم به مونتور و هم به تمام عوامل فيلم اهميت خاصي مي‌دهد و به واقع در انجام کارها سعه صدر دارد.

وي ادامه داد: اين فيلم با بودجه شخصي، بدون چشم داشت و پشتيبان ساخته شد.

قوچانيان در ادامه افزود: آقاي نجفي يک انسان دوست داشتني و بزرگوار است و وي در فيلم‌هايش ذهنيت به عينيت تبديل شده و براي انجامش زحمات طاقت فرسايي مي‌کشد.

حميرا رياضي در خصوص کار کردن روي لهجه «شرفناز» گفت: به خاطر لهجه با کارشناس زبان بلوچي کار کرديم و خروجي خوبي داشت و با صلاحديد کارگردان سعي بر اين شد به لحن و زبان و گويشي برسيم که تماشاگر متوجه شود.

نجفي در ادامه گفت: براي فروش و تبليغ فيلم گول يک سري بازي‌ها را در سينماي ايران نمي‌خورم و قرار نيست که من به سينما غالب سوم و کي من را ساپورت کند، بلکه براي دل و انديشه و باور خودم فيلم مي‌سازم و من سينما را يک مأمن انديشه مي‌بينم.

وي در مورد کيفيت فيلم گفت: اينکه يک فيلم خوب مي‌فروشد، دليل بر خوب بودن آن نيست و اگر بد بفروشد، دال بر بد بودن آن نيست و اگر فيلم به بلوغ رسيده باشد، راه خودش را پيدا کرده و نياز به تعريف و تمجيد ندارد و به طور قطع مخاطب با آن فيلم ارتباط برقرار مي‌کند.

نجفي افزود: چرا سينما و جشنواره ايران مختص تهران شده است؟ و راهکار اين است که سينماي ملي به شهرستان‌ها هم برود و از اين طريق ظرفيت‌ها و توانايي‌ها را پيدا کرد.

اين کارگردان در خصوص شعار فيلم گفت: با موضوع شعار دادن مخالفم و من فيلم را در ستايش از زندگي ساختم.

وي گفت: جهان به آرامش نياز دارد، چرا که گاهي اوقات تقدير ما به دست افرادي ديوانه مي‌افتد که جهان را نابود مي‌کنند و در «شرفناز» نشان مي‌دهيم عشق و اميد به آينده در زندگي چيز خوبي است.

قوچانيان در خصوص گفتن شعار در مورد «شرفناز» گفت: «شرفناز» از موضوعات جديد سينما است و دوستاني که به فرم علاقه مندند، در اين فيلم با فرم‌هاي ويژه‌اي که لذت بخش است، روبرو مي‌شوند.

حميرا رياضي در خصوص شعار فيلم گفت: «من هم حق زندگي دارم».

وي با گفتن شعر سهراب سپهري "زندگي باور درياست در انديشه ماهي در تنگ" در خصوص فيلم «شرفناز» گفت: «شرفناز» به مسئله زندگي و تجليل از آن با اميد و عشق به آينده پرداخته است.

در پايان، با حضور حسن نجفي، حميرا رياضي، فاتح شافعي (طراح پوستر)، امير داداشي (مشاور رسانه‌اي)، قوچان و حشمت نيا، از پوستر «شرفناز» رونمايي شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر