صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

انيو موريکونه: چرا براي کلينت ايستوود موسيقي نساختم؟

کد خبر: 517

کافه سينما/ انيو موريکونه آهنگساز مشهور ايتاليايي که موسيقي چند فيلم با بازي کلينت ايستوود را ساخته، در مورد اينکه براي فيلم‌هاي ايستوود کارگردان موسيقي تصنيف نکرده است، ابراز تأسف کرد.
انيو موريکونه، آهنگساز 86 ساله ايتاليايي که به «موتزارت موسيقي فيلم» شهرت دارد و براي چند فيلم با بازي کلينت ايستوود، از جمله «خوب، بد، زشت» و «به‌خاطر يک مشت دلار» به کارگرداني سرجيو لئونه موسيقي ساخته است، گفت که فقط به اين خاطر براي فيلم‌هاي به کارگرداني کلينت ايستوود موسيقي نساخته که احترام سرجيو لئونه فقيد را حفظ کند، ولي فيلم‌هاي ايستوود را دوست دارد.

اين آهنگساز مشهور روز پنجشنبه در گفت‌و‌گو با BBC در مورد اينکه از امکان موسيقي نوشتن براي کلينت ايستوود کارگردان استفاده نکرده است، گفت: «من فرصت بزرگي را از دست دادم و از اين بابت واقعاً متأسفم. وقتي کلينت به من تلفن زد، من فقط به احترام سرجيو لئونه به اونه گفتم، نه اينکه فيلم‌هايي که او ساخته است را دوست نداشته باشم.»

سه‌گانه وسترن اسپاگتي سرجيو لئونه، «به‌خاطر يک مشت دلار»، «به‌خاطر چند دلار بيشتر» و «خوب، بد، زشت» هم باعث شهرت جهاني کلينت ايستوود در مقام بازيگر شد و هم نواي انيو موريکونه آهنگساز را به گوش جهانيان رساند.

انيو موريکونه متولد 1928 در رم، از کودکي به نوازندگي و آهنگسازي پرداخت و پس از تحصيل در کنسرواتوار سانتا سيسيليا از ابتداي دهه 1960 وارد حرفه آهنگسازي فيلم شد. تا زمان اولين همکاري وي با همکلاسش، سرجيو لئونه فيلم‌ساز در سال 1964 در فيلم «به‌خاطر يک‌مشت دلار» براي فيلم‌هاي ايتاليايي متعددي موسيقي ساخت و با اين همکاري بود که در مسير شهرت افتاد. وي همچنان فعال است و تاکنون براي بيش از 400 فيلم سينمايي و سريال تلويزيوني موسيقي ساخته و با بسياري ازفيلم‌سازان بزرگ، مانند پي‌ير پائولو پازوليني، جوپه تورناتوره، برناردو برتولوچي، داريو آرجنتو، برايان دي‌پالما، فرانکو زفيرلي، جان هيوستن، رومن پولانسکي و پدرو آلمودوبار و بري لوينسن چندين مورد همکاري داشته است. از جمله فيلم‌هايي که موريکونه موسيقي متن آنها را تصنيف کرده است، مي‌توان به «سينما پاراديزو»، «مالنا»، «مأموريت»، «دسته سيسيلي‌ها»، «دکامرون»، «تسخير ناپذيران»، «روزي روزگاري در آمريکا»، «اراذل بي‌آبرو» و «جانگو زنجير گسيخته» اشاره کرد.

 
موريکونه تاکنون 56 جايزه معتبر بين‌المللي از جمله پنج بفتا و دو جايزه گلدن گلوب را دريافت کرده و پنج بار نامزد دريافت جايزه اسکار شده است. او در سال 2007 جايزه اسکار افتخاري را دريافت کرد که اين جايزه را کلينت ايستوود به دست او داد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر