صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

علي احمدزاده: «مادر قلب اتمي» سياسي نيست/ خوشحالم در فجر نيستم و در برلين هستم

علي احمدزاده کارگردان فيلم سينمايي «مادر قلب اتمي» که بنا بر اعلام رسمي جشنواره برلين در بخش «فروم» اين فستيوال جهاني به نمايش درخواهد آمد دراين‌باره به خبرنگار مهر گفت: در حالي که هيات انتخاب سي و سومين جشنواره فيلم فجر با راي‌هاي منفي خود فيلم مرا رد کردند، مسئولان جشنواره فيلم برلين آن را ديده و انتخاب کردند.

کد خبر: 5166

مهر/ کارگردان فيلم «مادر قلب اتمي» که در جشنواره برلين انتخاب شده است درباره اين حضور و حذف فيلمش از جشنواره فجر صحبت کرد.
علي احمدزاده کارگردان فيلم سينمايي «مادر قلب اتمي» که بنا بر اعلام رسمي جشنواره برلين در بخش «فروم» اين فستيوال جهاني به نمايش درخواهد آمد دراين‌باره به خبرنگار مهر گفت: در حالي که هيات انتخاب سي و سومين جشنواره فيلم فجر با راي‌هاي منفي خود فيلم مرا رد کردند، مسئولان جشنواره فيلم برلين آن را ديده و انتخاب کردند.

کارگردان فيلم اکران نشده «مهموني کامي» افزود: به زعم من انتخاب فيلم در جشنواره برلين حاکي از آن است که استدلالي که هيات انتخاب فجر مبني بر پايين بودن کيفيت «مادر قلب اتمي» دارند، نادرست است. واقعا چگونه به اين نتيجه رسيده‌اند فيلم‌هاي آقاي فرمان آرا و عبدالرضا کاهاني نيز براي رقابت در جشنواره فجر مناسب نبوده‌اند.

احمدزاده در پاسخ به اينکه شايد هيات انتخاب معيارهاي ديگري غير از مسايل سينمايي را براي رد فيلم شما درنظر گرفته اند؟ بيان کرد: ولي آنها چنين دلايلي را رسما اعلام نکرده و مي گويند فيلم هاي انتخاب نشده کيفيت کافي نداشته اند. من معتقدم چنين رفتارهايي باعث شده که جشنواره فيلم فجر به مرور جايگاه و تاثيرگذاري خود را از دست بدهد و امسال هم شاهد جشنواره‌اي خنثي هستيم.

وي درباره نظر مسئولان جشنواره برلين درباره فيلمش گفت: من مستقيم با آنها صحبتي نداشتم و تنها يک ايميل مختصر دريافت کرده‌ام که در آن اشاره شده نظرشان نسبت به فيلم «مادر قلب اتمي» مثبت است.

اين کارگردان جوان افزود: در شرايط فعلي که فيلمم از فجر حذف شده، انتخاب آن در برلين برايم مهم تر و باارزش تر شده است. من دو فيلم ساخته ام که اولي هنوز اجازه اکران در کشورم را پيدا نکرده و دومي هم از جشنواره فجر حذف شده است. مساله اينجاست که آثار هنري يک جا متوقف نشده و بالاخره در جاي جاي جهان ديده و با مخاطب مواجه مي‌شوند. من هم به عنوان يک فيلمساز در يک نقطه متوقف نخواهم شد و راه خود را ادامه مي‌دهم ولي جاي تاسف دارد که چنين رفتارهايي با يک فرد و آثارش مي‌شود.

احمدزاده نظر خود را درباره تحليل‌هايي که حضور فيلم‌هاي ايراني در جشنواره برلين را نوعي حرکت اعتراضي و اپوزيسيون مي‌دانند، اينگونه بيان کرد: به اعتقاد من اين تحليل ها سطحي است. يک فيلم سينماييِ استاندارد بايد در هر جاي دنيا قابل نمايش باشد و در فستيوال هاي جهاني نيز رقابت کند. حداقل سينمايي که من دنبال آن هستم قرار نيست در مرزهاي يک کشور باقي بماند. من به دنبال پيام هايي جهانشمول هستم و معتقدم فيلم هايم بايد در جهان هم قابل عرضه و دفاع باشد.

کارگردان فيلم «مادر قلب اتمي» اضافه کرد: فيلم من اصلا سياسي نيست و قصه اي کاملا اجتماعي دارد و اگر هم از جشنواره فيلم فجر باز مانده به دليل لجاجت مسئولان آن و کج سليقگي هيات انتخاب است.

وي با تاکيد بر اينکه براي نمايش فيلمش در ايران تلاش مي‌کند، عنوان کرد: من درخواست پروانه نمايش داده و به دنبال اکران «مادر قلب اتمي» در ايران هستم و فکر مي کنم عيد نوروز فيلمم روي پرده باشد.

احمدزاده در پايان گفت: جشنواره برلين يک رويداد سينمايي درجه A است و حضورم در اين فستيوال حتما در آينده کاري‌ام تاثيرگذار خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر