صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

سعيد آقاخاني: گرفتن جايزه برايم مهم نيست!

مراسم رونمايي فيلم«خداحافظ طولاني» به کارگرداني فرزاد موتمن عصر امروز در سينما ملت برگزار شد.

کد خبر: 4986

سينماپرس/ طي مراسمي با حضور فرزاد موتمن، علي حضرتي تهيه کننده، ايرج شهزادي صداگذار، سعيد آقاخاني و ساره بيات فيلم رونمايي از فيلم سينمايي «خداحافظي طولاني» به کارگردان فرزاد موتمن در سينماگالري پرديس ملت انجام شد.آقاخاني در اين مراسم گفت: گرفتن جايزه فيلم فجر برايم مهم نيست.
مراسم رونمايي فيلم«خداحافظ طولاني» به کارگرداني فرزاد موتمن عصر امروز در سينما ملت برگزار شد.
در ابتداي اين مراسم فرزاد موتمن با اشاره به ساخت فيلم «خداحافظي طولاني» گفت: «من قرار نبود اين فيلم را بسازم. روي فيلمنامه خودم کار مي‌کردم که علي حضرتي اين کار را به من پيشنهاد داد. گفتم نمي توان از اين فيلم عاشقانه گذشت.»

وي ادامه داد: «البته همان طور که مي‌دانيد بيشتر از هر چيز به فيلم‌هاي جنايي علاقه دارم. در اين باره هم در جايي گفتم سينما فيلم جنايي است. اما فيلم عاشقانه را هم دوست دارم چون داستان نزديک شدن و دور شدن آدم‌ها را بيان مي‌کند.»

وي افزود: «من فيلمنامه‌نويس نيستم. تمام فيلم‌هايم از روي ديگران ساخته شده است، اما فيلمنامه اصغر عبدالهي را دوست داشتم. او يکي از نويسندگان قديمي است و قلم خود را دارد. از اوايل دهه شصت با فيلم‌هاي او آشنا هستيم. فکر کردم باعث افتخارم است که فيلمنامه او را کار کنم.»

موتمن اظهار کرد: «وقتي فيلمنامه او را خواندم، چيزي مرا جذب کرد چون قصه در طبقه اجتماعي کارگر اتفاق مي‌افتد. سينماي ما نسبت به اين قشر بي‌تفاوت است چرا که اکثر فيلم‌هاي ما يا در نياوران ساخته مي‌شود يا در زعفرانيه و به ندرت پيش مي‌آيد که فيلمي ساخته شود که راجع به کارگران ساختماني باشد. اين فيلم عشقي بود براي هر کارگردان و مبارزه‌اي است براي اينکه او بداند چقدر از پس اين کار بر مي‌آيد. حالا ديگر شب‌هاي تهران نيست. حالا با کارگر کارخانه روبه‌رو هستي که دامنه کلماتش محدود ولي جذاب است.»

موتمن در ادامه گفت: «اعتماد در گروه موقعي حاصل شد که فيلمبرداري کار شروع شد. دو سه هفته‌اي از فيلمبرداري گذشته بود که ميترا حجار گفت: «سعيد آقاخاني برگ برنده اين فيلم است.» به نظرم انتخاب درستي کردم و از اين انتخاب راضي هستم.»

وي در مورد پوستر فيلم گفت: «در تمام مدتي که اين فيلم را کار کردم، حسي بين همه ما به وجود آمد که انگار فيلم من قصه‌اي کهنه دارد. در تبليغات فيلم اين حس به خوبي حفظ شد. ما براي اين فيلم از يکي از پوسترسازهاي قديمي تهران کمک گرفتيم.»

فرزاد موتمن شعار فيلم را يکي از ديالوگ‌هاي يحيي بازيگر فيلم است را اين‌گونه عنوان کرد: «همان‌طور مُرد که خدا مي‌خواست. کي مي‌دونه خدا چي مي‌خواد؟»

بر اساس اين گزارش سعيد آقاخاني بازيگر سينما و تلويزيون نيز درباره حضور خود در اين فيلم گفت: «پيشنهاد اين فيلم براي من دور از ذهن بود. در واقع من کار خاصي انجام ندادم. بيشترين ريسک را آقاي موتمن انجام دادند. من انتظار چنين پيشنهادي را نداشتم. وقتي فيلمنامه اين کار را خواندم حس خوبي نسبت به آن داشتم چون ارتباط خيلي نزديکي با نقش برقرار کردم و با اين طبقه آشنا بودم و دوست داشتم چنين نقشي را کار کنم.»

وي در پاسخ به اين که به کانديد شدن براي دريافت سيمرغ فکر مي‌کنيد يا خير، گفت: «به نتيجه کار که به تازگي تمام شده فکر مي کردم و برايم جايزه گرفتن در جشنواره فيلم فجر زياد اهميت نداشت.»

ساره بيات ديگر بازيگر فيلم عنوان کرد: «فيلمنامه برايم بسيار حائز اهميت است اما در «خداحافظي طولاني» حضور فرزاد موتمن مناسبات ذهني مرا از بين برد و همين مسئله برايم کفايت مي‌کرد و همين امر نيز باعث شد به فيلمنامه توجهي نکنم.»

بيات با اشاره به اينکه عوامل گروه خداحافظي طولاني بسيار فوق‌العاده بودند گفت: «بازي در کنار سعيد آقاخاني برايم بسيار لذت‌بخش بود و آرزو مي‌کنم امسال سيمرغ را دريافت کند.»

وي با اشاره به داستان فيلم اظهار کرد: «نقشم را بسيار دوست دارم و سعي مي‌کنم در موردش حرفي نزنم تا داستان فيلم لو نرود؛ نقش من فاقد هر گونه پيچيدگي است.»

آقاخاني در پاسخ به اين پرسش که حال و هواي اين کاراکتر را چگونه مي‌بينيد گفت: «به نظر من اين کاراکتر شخصيتي هميشه درگير دارد به گونه‌اي که همه درباره او قضاوت مي کنند. من بر اساس فيلمنامه، اتفاقات صحنه و کمک‌هاي موتمن اين نقش را پيدا کردم و با کارگرداني او پيش رفتم.»

بيات نيز در ادامه در خصوص حضور خود در اين فيلم گفت: «اساسا چون خودم نقش‌هايم را انتخاب مي‌کنم معتقدم بهترين نقش‌ها بدون پيچيدگي همراه است حتي در انتخاب نقش‌هاي ساده هم اين موضوع را مي توان به دقت ديد و هميشه اين ايراد از من گرفته مي‌شود.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر