صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

گفتگوي مسئولان موسيقي با علماي قم وناجا/رسانه‌هاي بيگانه شيطنت مي‌کنند

پيروز ارجمند گفت: از همان زماني که در مرکز موسيقي حوزه هنري مشغول به فعاليت بودم تا امروز که به عنوان مدير دفتر موسيقي وزارت ارشاد به خدمتگذاري مشغول هستم تمام تلاش خود را به کار گرفته ام که ديدارهايي به صورت مستمر با مراجع بزرگوار و مجتهدان ديني داشته باشم چرا که معتقدم نقطه نظرات بزرگان دين در بسياري از موارد مي تواند راه گشاي خوبي براي برنامه ريزي ها و سياستگذاري هاي عرصه موسيقي کشور باشد.

کد خبر: 4962

مهر/ مدير کل دفتر موسيقي وزارت ارشاد با اعلام خبر ديدار با مراجع ديني و تعامل با ناجا براي رفع برخي مشکلات پيش رو کنسرت ها، از شيطنت ها و بي اخلاقي رسانه هاي بيگانه انتقاد کرد.

پيروز ارجمند گفت: از همان زماني که در مرکز موسيقي حوزه هنري مشغول به فعاليت بودم تا امروز که به عنوان مدير دفتر موسيقي وزارت ارشاد به خدمتگذاري مشغول هستم تمام تلاش خود را به کار گرفته ام که ديدارهايي به صورت مستمر با مراجع بزرگوار و مجتهدان ديني داشته باشم چرا که معتقدم نقطه نظرات بزرگان دين در بسياري از موارد مي تواند راه گشاي خوبي براي برنامه ريزي ها و سياستگذاري هاي عرصه موسيقي کشور باشد.

برپايي کارگاه هاي فقه و موسيقي در جشنواره فجر

وي ادامه داد: يکي از مواردي که در همين راستا طي هفته هاي گذشته و همچنين روزهاي باقيمانده به جشنواره بين المللي موسيقي فجر مد نظر قرار داده ايم برنامه ريزي براي برپايي جلسات و کارگاه هاي تخصصي با همکاري چند نهاد دانشگاهي و پژوهشي براي بررسي مباحث فقهي موسيقي است که اين ديدارهاي مقدماتي بنده با مراجع ديني و نمايندگان محترم ولي فقيه استان ها، شروعي براي برگزاري همين کارگاه هايي است که به آن اشاره کردم.

اين مدير فرهنگي تاکيد کرد: اتفاقا در همين زمينه مشغول آماده سازي فيلمي مستند هستيم که اميدوارم با رويکرد جديد کاري ما بسياري از شبهات و مشکلات موجود در حوزه فقه و موسيقي را حل کنيم. بنده معتقدم با ارتباط مستمر و مداوم بين بدنه کارشناسي و دانش موسيقي با بزرگان، علما و مجتهدان مي توانيم بسياري از مشکلات را حل کنيم.

مديرکل دفتر موسيقي وزارت ارشاد بيان کرد: فقه امروز ما فقهي پوياست اما هنوز بسياري از جنبه هاي فقهي حوزه هاي فرهنگي و هنري در آن مطرح نشده است. ما علاقه زيادي داريم که اين بحث ها در يک چارچوب منطقي به بحث کشيده شود و ما بتوانيم به يک سند جامع و خوب در اين زمينه برسيم و قطعا اين ارتباطي که با محوريت وزارت ارشاد بين حوزه و دانشگاه در فقه و موسيقي به وجود آمده مي تواند مقدمه اي براي رفع بسياري از مشکلات باشد.

ارجمند افزود: طي روزهاي گذشته با حضرت آيت الله طباطبايي در اصفهان ديدار داشتم امروز هم براي ديدار با تعدادي از مراجع محترم و عاليقدر راهي شهر قم خواهم شد تا بتوانيم با استمرار اين ديدارها گام هاي خوبي در جهت رفع شبهات و مشکلات حوزه موسيقي برداريم و البته مايه بسي افتخار است که مي توانيم در محيطي صميمانه و آموزنده در کنار مراجع از نقطه نظرات ارزشمند آنها نيز بهره مند شويم.

شيوه نامه برگزاري کنسرت ها هفته آينده به دست وزير ارشاد مي رسد

وي درباره مشکلات اين چند هفته اخير کنسرت هاي موسيقي در تهران و شهرستان ها توضيح داد: تا زماني که شيوه نامه بين ما و نيروي انتظامي نهايي نشود بسياري از مشکلات کنسرت ها وجود خواهد داشت. البته خوشبختانه اين شيوه نامه هفته پيش نهايي شده و وقت آن رسيده که بسته نهايي آن را به دفتر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي بررسي نهايي، تاييد و امضا ارسال کنيم. شيوه نامه مورد نظر در صورت تاييد و توافق به امضاي آقاي جنتي در مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و سردار احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي خواهد رسيد و تصور مي کنم آغازي براي رفع بسياري از مشکلات خواهد بود.

مديرکل دفتر موسيقي وزارت ارشاد تصريح کرد: با توجه به تعداد کنسرت هايي که در کشور برگزار مي شود، مشکل لغو و يا برگزار نشدن تعداد اندکي از کنسرت ها هم وجود دارد که معتقديم اين تعداد نيز نبايد وجود داشته باشد. البته بخشي از اين موضوع متاسفانه به بسياري از افراد و گروه هايي برمي گردد که با سياست هاي کلي نظام همراه نيستند. طبعا اگر وزارت ارشاد فعاليتي را انجام مي دهد اين فعاليت بر اساس منويات مقام معظم رهبري و اسناد بالادستي چون شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و اين نيست که ما بخواهيم کاري را مستقل انجم دهيم و البته قطعا اگر ايراد و نقصي در کار باشد اين موضوع بايد در طول زمان مرتفع شود.

ارجمند ادامه داد: ما به حذف سيستم کنوني اصلا فکر نمي کنيم. ما معتقديم تک تک موارد بايد به بحث گذاشته شود تا بتوانيم بر مبناي اين مباحث به يک راهکار قانوني دست پيدا کنيم. ما با هر نوع رفتار و حرکت غير قانوني خارج از قواعد و قوانين مخالفت مي کنيم و خوشبختانه اين موضوع نيز در مجموعه کلي نظام هم مطرح شده و در اين راستا ارتباطي که بين بدنه نيروي انتظامي و دفتر موسيقي انجام گرفته نيز در همين راستا است.

اين آهنگساز و مدرس دانشگاه گفت: نيروي انتظامي به ما اعلام کرده اگر چيزي را تاييد کرديم براي اجرا نيز قطعا پاي امضا مانده و امنيت سالن ها را تامين مي کنيم که نمونه آن کنسرت گروه ليان بوشهر به سرپرستي محسن شريفيان بود و ناجا با وجود تمام فشارهايي که بود ايستاد و امنيت سالن را به عهده گرفت و با کساني که هنجارشکني کردند برخورد قانوني کرد. از اين جهت فکر مي کنم فصل خوبي شروع شده است اما به هر حال در عرصه موسيقي هميشه اين مشکلات بوده است. به هر حال ما در برخي مواقع وارد بحران هايي مي شويم که بايد اينها را مديريت بحران کرد و اين کار سختي است که به اميد خدا اين مشکلات نيز حل مي شود.

وي درباره شايعه هاي اخير که از استعفا در بدنه مديريت دفتر موسيقي خبر مي دهند، بيان کرد: خوشبختانه تعامل خوبي ميان من و آقاي مرادخاني در بدنه دفتر موسيقي و معاونت هنري وجود دارد و موضوع استعفايي در ميان نيست و خبرهايي که بعضا در محافل غير رسمي از استعفا و يا کناره گيري من به گوش مي رسد، شايعه اي بي اساس است که من کاملا اين موضوع را تکذيب مي کنم.

انتقاد تند از شيطنت رسانه هاي بيگانه

ارجمند در بخش ديگري از صحبت هاي خود به شيطنت برخي از رسانه هاي بيگانه و به ويژه رسانه هاي فارسي زبان ماهواره اي درباره فعاليت هاي موسيقايي کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه چندي پيش خبرنگار يکي از همين رسانه ها که اهداف خوبي را از فعاليت هاي رسانه اي خود دنبال نمي کنند با من تماس گرفته و بدون اينکه خود را معرفي کند، سوال هايي کرد که پيرامون اوضاع و احوال موسيقي ايران بود و من نيز با تمام وجود و حسب تکليفي که به عنوان يک هنرمند و مدير بر عهده داشتم دفاع قابل قبولي از فعاليت هنرمندان و مديريت موسيقي کشور انجام دادم اما متاسفانه بعد از اينکه از اين خبرنگار پرسيدم خبرنگار چه رسانه اي است، وي با شگردهاي شيطنت آميزي که در ابتداي صحبت هاي خود به کار گرفته بود، خود را خبرنگار يکي از رسانه هاي بيگانه معرفي کرد که به نظرم عملي کاملا غير حرفه اي و به دور شان رسانه اي بود.

مدير دفتر موسيقي وزارت ارشاد در پايان توضيح داد: به طور حتم به عنوان يک مدير جداي از اينکه مي دانم طبق قوانين نبايد هيچ مصاحبه اي با رسانه هاي بيگانه داشته باشم اما به خاطر اينکه در اذهان عمومي اين موضوع بد جلوه نکند بر خود لازم مي دانم که مراتب اعتراض و شکايت خود را از اين شيطنت هاي رسانه اي اعلام کنم. من هميشه تلاش داشته ام در همه عرصه با وجود اينکه مي توانستم پاسخگو نباشم به عنوان مديري پاسخگو در دسترس نمايندگان رسانه هاي داخلي که با وجود برخي اختلاف نظرها با برخي از آنها، به اين عزيزان اعتماد کامل دارم، قرار داشته باشم و اين امر فقط شامل حال رسانه هاي رسمي کشورم مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر