صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«پژمان بازغي» از نبود فيلم «ناهيد» در سوداي سيمرغ گله کرد

کد خبر: 4709

مهر/ پژمان بازغي بازيگر فيلم «ناهيد» در ويژه برنامه «يک فيلم، يک سلام» در روز چهارشنبه 24 دي‌ماه از حضور اين فيلم سينمايي در بخش سوداي سيمرغ سي‌ و سومين جشنواره فيلم فجر گله کرد.
پژمان بازغي در ويژه برنامه سي‌ و سومين جشنواره فيلم فجر که با عنوان «يک فيلم، يک سلام» به منظور معرفي آثار راه يافته به اين دوره از جشنواره برگزار مي شود، گفت: به عنوان يکي از بازيگران سينماي ايران، همواره سعي کرده ام بسيار گزيده‌کار در آثار سينمايي حضور داشته باشم. زماني که فيلمنامه فيلم «ناهيد» را خواندم، متوجه شدم فيلمنامه اين اثر سينمايي با وسواس و دقت بسياري نوشته شده است، به همين دليل قبول کردم در اين فيلم سينمايي بازي کنم.
وي افزود: فيلم سينمايي «ناهيد» آبان ماه سال ۹۳ کليد خورد و خوشبختانه فيلم خوبي از آب درآمد.
بازيگر فيلم «دوئل» با انتقاد از هيات انتخاب براي حضور نداشتن اين فيلم در بخش سوداي سيمرغ ادامه داد: با وجود احترامي که به نظر هيات انتخاب دارم، اين نکته را متذکر مي شوم که من، نويد محمدزاده و ساره بيات از جمله بازيگران گزيده‌کار هستيم و زماني که فيلمنامه اين فيلم را خوانديم تصميم گرفتيم پاي کارگردان يک فيلم اولي بايستيم چون احساس مي کرديم تفکر و انديشه خوب و درستي وارد صحنه مي شود.
بازغي تصريح کرد: زماني که پاي کار آمديم متوجه شدم تيم حرفه اي و جدي کنار اين اثر سينمايي ايستاده اند. پس از ديدن بزرگاني چون جهانگير ميرشکاري و ديگر دوستان دريافتم که انتخاب درستي براي بازي در فيلم «ناهيد» کرده‌ام ولي متاسفانه زماني که هيات انتخاب اين اثر سينمايي را در بخش سوداي سيمرغ نپذيرفت، تعجب کردم. البته فيلم هاي خوب کارگردان هاي فيلم اولي سال ها است که در جشنواره فيلم فجر ديده نمي شود.
وي متذکر شد: به نظر من اساسنامه جشنواره فيلم فجر متعلق به دهه ۶۰ است و من فکر مي کنم اساسنامه اين جشنواره بايد بازنويسي شود؛ چراکه در دهه ۶۰ توليد در سينماي ايران کم بود اما خوشبختانه حجم توليد در سينما بالا رفته است.
بازيگر فيلم ناهيد ادامه داد: بنابراين اهداي تنها يک سيمرغ دستاوردهاي فني به يک فيلم در بخش نگاه نو به حق نيست و بايد به شکل منصفانه اي از حق کارگردان هاي فيلم اول دفاع کرد. به نظر من حق فيلم «ناهيد» بود که در بخش سوداي سيمرغ نيز حضور داشته باشد.
در ادامه ويژه برنامه «يک فيلم، يک سلام» که اجراي آن به عهده احسان کرمي بود، ديگر عوامل فيلم نويد محمدزاده، ساره بيات، بيژن امکانيان (در مقام تهيه کننده و کارگردان) و آيدا پناهنده کارگردان نيز حضور داشتند.
بيژن امکانيان درباره فيلم سينمايي «ناهيد» گفت: پيش از اين آيدا پناهنده کارگردان فيلم «ناهيد» را مي شناختم. نگاه و تفکر اين فيلمساز به سينما را دوست داشتم و همواره دنبال فرصتي براي همکاري و معرفي اين فيلمساز به جامعه سينما ايران مي گشتم که خوشبختانه فيلم «ناهيد» اين فرصت را براي من ايجاد کرد.
وي در ادامه با اشاره به اين مطلب که «ناهيد» متعلق به سينماي اکران است، گفت: فيلم سينمايي «ناهيد» قهرمان جديدي را به مخاطب معرفي مي کند و متعلق به سينماي اکران است. من «ناهيد» را از اين جهت دوست دارم که سعي در روايت پيچيده داستان ندارد بلکه در عين سادگي، عمق مطلب را به مخاطب مي رساند.
تهيه کننده فيلم «ناهيد» در ادامه تصريح کرد: بسيار تلاش کردم تا اين فيلم براي حضور در بخش سوداي سيمرغ نيز ديده شود اما چنين نشد و از اين بابت متاسفم چون عوامل فيلم «ناهيد» با عشق و انگيزه کار کردند.
ساره بيات که در نقش «ناهيد» در اين فيلم سينمايي بازي کرده است با بيان شعار فيلم يادآور شد: شعار فيلم بر اساس يکي از ديالوگ هاي موجود در فيلمنامه انتخاب شده است، ديالوگي که معنا و مفهوم فيلم را در بر دارد.
وي افزود: تک ديالوگ «مي خوام بدونم که من بدترم يا احمد»، شعار فيلم است.
بازيگر فيلم «فصل فراموشي فريبا» با اشاره به صحبت هاي بازغي مبني بر عدم حضور اين فيلم سينمايي در بخش سوداي سيمرغ، گفت: درست است که «ناهيد» در بخش سوداي سيمرغ حضور ندارد اما من به عنوان يکي از بازيگران اين فيلم، مخاطب سينماي ايران را دعوت مي کنم که حتما «ناهيد» و مسائل و مصائبي را که تحمل کرده است، ببينند زيرا مطمئن هستم بعد از مدت ها يک فيلم به معني واقعي سينما خواهند ديد.
نويد محمدزاده از ديگر بازيگران فيلم «ناهيد» نيز متذکر شد: من تنها در اين فيلم بازي کرده ام اما بايد بگويم که «ناهيد» بهترين فيلمنامه‌اي بود که در يک سال و نيم اخير خواندم.
اين بازيگر تئاتر و سينما افزود: زماني که يک فيلمنامه به من پيشنهاد مي شود از صاحبان فن، مشورت مي گيرم اما زماني که ناهيد را خواندم بدون هيچ مشورتي براي بازي در اين فيلم سينمايي پاسخ مثبت دادم.
آيدا پناهنده کارگردان فيلم سينمايي «ناهيد» درباره ساخت اين فيلم در شمال کشور گفت: دلايل فرهنگي، سياسي و اجتماعي باعث شد تا اين فيلم در فضايي غير از تهران ساخته شود اما معتقدم «ناهيد» مخاطب عام يا خاص ندارد و همه را دعوت مي کنم اين فيلم سينمايي را ببينند.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا به نگاه زنانه در فيلم اعتقاد دارد، تصريح کرد: به لحن زنانه در فيلم ها اعتقاد دارم و معتقدم که منظور از زنانه يا مردانه بودن يک فيلم، جنسيت نيست بلکه منظور لحن و بيان فيلم است، از همين رو به نظر من فيلمسازي مثل کيشلوفکسي زنانه ترين فيلم‌هاي تاريخ جهان را ساخته است.
کارگردان فيلم سينمايي «ناهيد» در پايان افزود: بعد از سال ها سختي و عذاب کشيدن و فيلم ساختن هاي بسيار بالاخره سينمايي را که دوست داشتم به تصوير کشيدم و از اين جهت حالم خوب است اما کار با حرفه اي ترين عوامل سينما حال مرا خوب‌تر کرد؛ چراکه اين فيلم در شرايط جوي بسيار سخت و هواي سرد ساخته شد. اميدوارم مورد پسند مردم قرار گيرد.
در پايان ويژه برنامه «يک فيلم، يک سلام»، پوستر فيلم «ناهيد» با طرحي از مهدي فصيحي رونمايي شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر