صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

موضع گيري وزارت ارشاد درباره «تهمينه ميلاني»، لغو کنسرت و ساير حاشيه هاي دنياي هنر

سخنگوي وزير ارشاد موضع اين وزارتخانه را درباره‌ي احضار تهمينه ميلاني به دادگاه، فعاليت و حضور جعفر پناهي در ايران و جشنواره‌هاي خارجي، لغو کنسرت‌هاي مجوزدار در شهرستان‌ها، بودجه‌ي وزارت اشاد و برگزاري جشنواره‌هاي فجر اعلام کرد.

کد خبر: 4553

ايسنا/ سخنگوي وزير ارشاد موضع اين وزارتخانه را درباره‌ي احضار تهمينه ميلاني به دادگاه، فعاليت و حضور جعفر پناهي در ايران و جشنواره‌هاي خارجي، لغو کنسرت‌هاي مجوزدار در شهرستان‌ها، بودجه‌ي وزارت اشاد و برگزاري جشنواره‌هاي فجر اعلام کرد.
حسين نوش‌آبادي در ابتداي نشست خبري خود با خبرنگاران، از اعلام بودجه 94 خبر داد و گفت: اعتبارات بودجه فرهنگي سال آينده 770 ميليارد تومان در نظر گرفته شده است که نسبت به بودجه سال 93، 21 درصد رشد نشان مي‌دهد. ما افزايش 20 درصدي اين بودجه را از قبل پيش‌بيني کرده بوديم. 98 ميليارد تومان هم از رديف‌هاي مختلف به حوزه فرهنگ اختصاص مي‌يابد که جمعا اعتبارات بودجه‌اي اين وزارتخانه را به 870 ميليارد تومان مي‌رساند. اگر همين ميزان بودجه که در لايحه آمده در مجلس تصويب شود، سال آينده سال نسبتا خوبي براي اجراي مأموريت‌ها و وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خواهد بود.
او در ادامه به درصد برخي حوزه‌هاي فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: اعتبارات هزينه‌اي 14 درصد و اعتبارات عمراني 53 درصد افزايش داشته است. اين موضوع نشان مي‌دهد که دولت به حوزه فرهنگ و هنر توجه دارد و در تنگناهاي مالي و اعتباري نياز اين وزارتخانه را ناديده نگرفته است. اگر مجلس هم به تصويب اين بودجه کمک کند و آن در مسير تصويب آسيب نبيند، جايگاه فرهنگ و هنر قوي‌تر خواهد شد.
نوش‌آبادي ادامه داد: بيشترين رشد اعتبارات در حوزه پژوهش‌هاي کاربردي و حمايت از امور رفاهي و اجتماعي نويسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران است. ما به رشد موزون همه بخش‌هاي فرهنگ و هنر قائل هستيم و معتقديم که هر حوزه مخاطب خاص خود را دارد. بنابراين در بودجه‌ريزي‌ها هم تلاش خواهيم کرد تا هر معاونت با توجه به وظايفي که برعهده دارد بودجه مناسب دريافت کند. در اين مسأله نگاه جزيره‌اي وجود ندارد.
کار هيئت داوران جشنواره فجر فارغ از تعلقات شخصي بود
نوش‌آبادي درباره‌ي برگزاري جشنواره‌هاي فجر، گفت: اين جشنواره‌ها به‌عنوان يکي از مهمترين و موثرترين جشنواره‌هاي کشور با هدف سطح کمي و کيفي و هويت‌ بخشيدن به سينما، هنر و موسيقي کشور برگزار مي‌شوند. يکي از مشکلاتي که امسال در هيئت انتخاب فيلم‌ها به وجود آمد، نزديک بودن استانداردها و کيفيت مناسب فيلم‌ها بود که نشان‌دهنده ارتقاي سطح فيلم‌ها در اين دوره از جشنواره است. هيئت داوران تمام تلاش خود را کرد که حق کسي ضايع نشود و فارغ از تعلقات شخصي بهترين تصميم را بگيرد.
او افزود: براي اين‌که امسال نمايش و اکران فيلم‌ها با مشکل مواجه نشود، 29 سالن ميزبان فيلم‌هاي جشنواره هستند و تخفيف‌هايي هم براي طيف‌هاي مختلف در نظر گرفته شده است. همچنين مقرر شده است که فيلم اولي‌ها صاحب جشنواره مستقل شوند. فيلم‌هايي با مضمون دفاع مقدس هم با وجود داشتن جشنواره مستقل، از فيلم‌هاي قابل توجه اين دوره از جشنواره هستند. کميسيون فرهنگي مجلس، نظارت و دخالت مستقيمي بر برنامه‌هاي فرهنگ و هنر ندارد و ما نظرات و پيشنهادات آن‌ها را طبق حقوقي که مجلس و وزارتخانه دارد، بررسي مي‌کنيم. اين کميسيون دخالتي در انتخاب فيلم‌هاي جشنواره فجر امسال نداشته‌ است. همچنين طي يک پروژه 15 ساله قرار است که فيلم‌خانه ملي ايران به‌عنوان محلي براي نگهداري اصولي آثار ارزشمند سينماي ايران آغاز به کار کند. اعتبارات براي اين مجتمع درخواست شده و اگر نظر مثبت روي آن باشد به‌زودي به بهره‌برداري مي‌رسد.
سخنگوي وزير ارشاد همچنين گفت: جشنواره‌هاي فجر شعر و هنرهاي تجسمي به دلايل مختلف در انتخاب دبير و برگزاري دچار تأخير و تعلل هستند، اما اين موضوع به معناي تعطيل شدن آن‌ها نيست.
اهل تعقيب و جبهه‌گيري و صف‌آرايي نيستيم
نوش‌آبادي در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره‌ي وضعيت فعاليت جعفر پناهي - کارگردان سينما - در ايران و حضور فيلم‌هاي او در جشنواره‌هاي خارجي، بخصوص جشنواره فيلم برلين، اظهار کرد: وزارت ارشاد تا زماني که اثري به آن ارائه نشده، نمي‌تواند اظهار نظر کند. بستر حضور همه کساني که قصد خدمت به فرهنگ و هنر کشور را دارند، فراهم است اما با آن‌هايي که طبق ضوابط و قوانين دچار مسائلي هستند و فعاليت‌شان با وقفه مواجه شده طبق قوانين رفتار خواهد شد. نگاه وزارت ارشاد به اين مسأله نگاه فردي نيست. اين‌طور نيست که وقتي يک نفر از يک حق اجتماعي محروم مي‌شود، در مقام امنيتي و سياسي به موضوع او رسيدگي کنيم. هدف ما زمينه‌سازي براي حضور افراد مختلف در حوزه فرهنگ و هنر است.
او افزود: قرار نيست ما افراد را تعقيب کنيم و جبهه‌گيري و صف‌آرايي داشته باشيم. اقتدار فرهنگي کشور زماني محقق مي‌شود که ما هنرمندان را جذب کنيم و درست نيست که به‌خاطر خطاها و اشتباهات مقطعي افراد در يک دوره خاص، مهر ابطال بر پيشاني آن‌ها بزنيم و آن‌ها را براي هميشه مجرم بدانيم. يک ايراني متعهد هرگز سياه‌نمايي نمي‌کند. آن‌هايي که دست به اين کار مي‌زنند فقط نام ايراني بودن را يدک مي‌کشند و با رفتارهاي‌شان ارزش‌هاي فرهنگي ملت را زير سوال مي‌برند. سياست ما جذب کساني است که در مقطعي اشتباه کرده‌اند، اما حالا مي‌خواهند براي تقويت و اعتلاي فرهنگ خودي تلاش کنند.
از هنجارشکني گروه‌ها و جريان‌هاي تندرو گله‌منديم
سخنگوي وزير ارشاد در پاسخ به اين پرسش که چرا برخي کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز در شهرستان‌ها لغو مي‌شوند، گفت: ما هم نسبت به اين اتفاقات گله‌مند هستيم و معتقديم وقتي يک کنسرت مراحل قانوني خودش را طي مي‌کند و از نهادهاي ذي‌ربط مجوز مي‌گيرد، دليلي بر لغو آن نبايد وجود داشته باشد. متأسفانه اتفاقات، حاشيه‌ها و دخالت‌هاي بي‌موردي که نگراني‌هاي امنيتي در پي دارد، باعث مي‌شود که مقامات سياسي و امنيتي براي حفظ نظم و جلوگيري از اخلال در جامعه مجبور به تعطيلي کنسرت‌ها شوند.
او افزود: اين‌گونه اتفاقات به استمرار برنامه‌هاي هنري لطمه جدي مي‌زند. برخي گروه‌ها و جريان‌هاي تندرو از سر دلسوزي يا بي‌اطلاعي هنجارشکني مي‌کنند و بدون در نظر گرفتن مصالح و منافع کشور دست به اقدامات اخلال‌گرانه مي‌زنند. اگر کسي در اين مورد حرفي دارد، بايد از مجراي قانوني وارد شود و جامعه را نبايد دچار هرج و مرج کرد. البته من از هنرمنداني که براي رعايت حال مردم و پيشگيري از حوادث غيرقابل پيش‌بيني از حقوق خود مي‌گذرند، تشکر مي‌کنم. تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهايي که بين وزارت ارشاد و نهادهاي مرتبط در شهرستان‌ها منعقد مي‌شود کتبي است و ما راضي به لغو آن‌ها نيستيم. وضعيت اين کنسرت‌ها و تضييع حقوق کساني که لطمه ديده‌اند از طرف ارشاد پيگيري خواهد شد. معاونت هنري اعلام کرده که درصدد تدوين تفاهم‌نامه‌اي با نيروي انتظامي براي تأمين امنيت برگزاري کنسرت‌هاست.
نوش‌آبادي همچنين گفت: خوشبختانه با رفع محدوديت‌ها و موانع، ارکستر ملي و ارکستر سمفونيک و ساير ارکسترهاي فعال در دهه فجر برنامه خواهند داشت و در جدول پخش برنامه‌هاي اين جشنواره قرار گرفته‌اند. اميدوارم اين ارکسترها خوش بدرخشند تا جشنواره موسيقي فجر امسال از غنا و درخشندگي بيشتري برخوردار باشد. همان‌طور که در صحبت‌هاي قبلي‌ام اشاره کردم تا کنون مجوزي براي موسيقي رپ صادر نشده، اما اگر اين موسيقي در چارچوب سياست‌ها و در راستاي برنامه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بومي‌سازي شود و با فرهنگ اسلامي ايراني متناسب باشد، ممکن است در آينده براي موسيقي رپ مجوز صادر شود.
مردم حق دسترسي آزاد به اطلاعات دارند
نوش‌آبادي درباره‌ي قانون حق دسترسي آزاد به انتشار اطلاعات نيز گفت: مردم حق دسترسي آزاد به اطلاعات را دارند و تمام دستگاه‌ها موظف‌ هستند طبق مقررات، آيين‌نامه‌ها را به اطلاع مردم برسانند. خوشبختانه دولت يازدهم تلاش کرد تا آيين‌نامه اجرايي اين قانون به تصويب برسد. اجراي اين قانون در راستاي حقوق شهروندي و تحقق دولت الکترونيک گامي براي پيشبرد برنامه‌هاي اجتماعي و تأمين حقوق ملت ايران است.
موضوع احضار تهمينه ميلاني به دادگاه براي ما روشن نيست
سخنگوي وزير ارشاد در بخش ديگري از اين نشست درباره احضار تهمينه ميلادي به دادگاه، گفت: محتواي متن احضاريه و اتهامي که به ايشان وارد شده هنوز براي ما روشن نيست و نمي‌دانيم کتابي که قبلا مجوز گرفته چطور باعث احضار ايشان به دادگاه شده است. حتي براي خود متهم هم هنوز تفهيم اتهام نشده و ناشر هم اظهار بي‌اطلاعي کرده است. بايد ببينيم که اين موضوع شاکي خصوصي دارد يا مدعي‌العموم آن را مطرح کرده است.
با هر محصول فرهنگي مسموم برخورد مي‌شود
نوش‌آبادي همچنين بيان کرد: مميزي کتاب ناقض قانون حق دسترسي آزاد به انتشار اطلاعات نيست. با هر محصول فرهنگي که جامعه را مسموم کند، کتاب باشد يا شعر و موسيقي، برخورد مي‌شود. ما با توسعه فرهنگي و فضاي باز موافق هستيم و مي‌خواهيم از فضاي متحجرانه فرهنگي دور شويم، اما نبايد بگذاريم آثار نامتناسب با فرهنگ ديني وارد جامعه شوند. مميزي کتاب تا زماني که قانون تغيير نکرده، استوار خواهد بود. موارد جديد مميزي هنوز نهايي نشده که بشود اعلام کرد.
نوش‌آبادي خاطرنشان کرد: هنوز زمان و مکان دقيق برگزاري نمايشگاه بين‌المللي کتاب در سال آينده مشخص نشده است، اما با توجه به استقبال مردم، اين نمايشگاه با کيفيت بهتري برگزار مي‌شود. انتشار اخبار غيررسمي احکامي که از سوي وزارت ارشاد صادر مي‌شود، مثل اعضاي انتخاب جايزه جلال مورد تأييد ما نيست و اگر تکرار و عواملش مشخص شود با کسي تعارف نداريم و برخورد جدي خواهيم کرد.
پوستر جشنواره تئاتر فجر تغيير خواهد کرد
سخنگوي وزير ارشاد درباره‌ي وضعيت برگزاري جشنواره تئاتر فجر نيز اظهار کرد: جشنواره تئاتر فجر به‌دليل بازسازي تئاترشهر در برخي سالن‌ها مثل تالار وحدت، تالار حافظ و سالن چهارسو و ... برگزار مي‌شود و به سالن خاوران انتقال داده نخواهد شد. جشنواره تئاتر امسال با قوت بيشتري برگزار مي‌شود. به دنبال اين هستيم که مردم و بخش خصوصي را وارد حوزه‌هاي هنر کنيم و حضور آن‌ها جبراني باشد براي کاهش اعتبارات. با توجه به حاشيه‌هايي که براي پوستر رونمايي‌شده جشنواره تئاتر فجر اتفاق افتاد و انتقاد هنرمندان را درپي داشت، قرار شده يک پوستر جديد با محتوا، پيام و نماد تازه براي اين جشنواره در نظر گرفته شود. اين‌که ما پذيرفتيم اين پوستر در حد جشنواره بزرگ تئاتر نيست، اتفاق خوبي است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر