صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

تجليل شهرام ناظري از «عاليم قاسيم‌اف» بلبل شرق +عکس

شهرام ناظري در دومين شب کنسرت ارکستر بادي تهران با همراهي عاليم قاسيم‌اف از اين خواننده برجسته آذربايجاني تقدير کرد.شهرام ناظري در ميان کنسرت روي صحنه رفت و نشان تقديري را بر شانه عاليم قاسيم‌اف هنرمند برجسته آويخت.

کد خبر: 4514

برنا/ شهرام ناظري در دومين شب کنسرت ارکستر بادي تهران با همراهي عاليم قاسيم‌اف از اين خواننده برجسته آذربايجاني تقدير کرد.شهرام ناظري در ميان کنسرت روي صحنه رفت و نشان تقديري را بر شانه عاليم قاسيم‌اف هنرمند برجسته آويخت.

ناظري بعد از حضور روي صحنه گفت: امشب براي من شب بسيار بزرگي است. من در حين اجراي برنامه احساس مي کردم در ملکوت هستم. اينکه از خواننده اي ملقب به "بلبل شرق" تقدير مي کنم به خود مي بالم. موسيقي چيزي جز عشق نيست و اگر اين حس در خواننده نباشد، محال است کلامش در شنونده نفوذ کند و من اميدوارم همه موسيقدان‌ها به ويژه در ايران به يکديگر عشق بورزند و اين حس را به مردم نيز منتقل کنند.

مراسم اهداي نشان تقدير به بلبل شرق ، دوشنبه شب 22 دي ماه با حضور چهره‌هايي چون محمود دولت آبادي، پرويز پرستويي، گلاب آدينه، فاطمه معتمدآريا، بهناز جعفري، پانته آ بهرام، محمد معتمدي، علي قمصري، سروش صحت و تعدادي ديگر از هنرمندان همزمان با برگزاري اين کنسرت موسيقايي در تالار وحدت برگزار شد.

در اين اجرا ارکستر بادي تهران به سرپرستي سينا ذکايي و رهبري جاويد مجلسي در تهران ميزبان عاليم قاسيم‌اف و دخترش فرقانه قاسيم آوا بودند. پدر و دختري که از بزرگان هنر موسيقي اصيل آذربايججان هستند و شهرت بين المللي دارند.

"اولري وار خانا خانا" اولين قطعه اي بود که در اين برنامه اجرا شد. ان اثر از ساخته‌هاي استاد فقيد رشيد بهبودف بود و به روايت‌هاي مختلف به گوش مخاطب ايراني رسيده بود از قرائت شخصي حسين عليزاده گرفته تا آلبوم "مرغ سحر" که چند ماه پيش با صداي عاليم قاسم‌اف توسط انتشارات آواي باربد منتشر شد.

"قارا گيله" دومين قطعه‌اي بود که با صداي اين استاد آواز آذري در سالن طنين انداز شد." فضولي کانتا تاي" و "کوچه لره سو سپ مي‌شم" ديگر آثار اجرا شده در اين برنامه بودند که جزو قديمي‌ترين آثار فولکلور موسيقي آذري به شمار مي‌روند. بسياري از مخاطبان حاضر در سالن که عمدتا آذري زبان بودند مشغول همخواني با اين خواننده بزرگ آذربايجاني بودند.

بابک صفرنژاد براي اجراي تک آهنگي بي‌کلام روي سن آمد. قاسيم‌اف و دخترش صحنه را ترک کردند تا اين قطعه با تک‌نوازي هارمونکاي صفرنژاد حال و هواي متفاوتي به صحنه بياورد. در سالن اجرا شد."کور عرب ماهني سي" قطعه بعدي اجرا شده در سالن بود، شاهکاري از فکرت اميروف که مخاطبان را در سکوتي عميق فرو برده بود. در ادامه فرقانه قاسيم آوا با همخواني گروه کر، قطعه "لاچين" را اجرا کرد. "ساري گلين" قطعه بعدي بود که اجرا شد. اثري ماندگار که همه حضار در انتظار شنيدن آن با صداي قاسم‌اف بودند. "آيرليق" و "لاله لر" ديگر آثاري بودند که باز هم در اواخر برنامه توانستند حاضران در سالن را به وجد آورند و اين انرژي بالا در قطعه "آذربايجان" به اوج خود رسيد تا شب نخست کنسرت عالم قاسيم اف اين گونه به پايان برسد.

در انتهاي برنامه ارکستر بادي تهران قطعه "اي ايران" را نواخت تا همه حاضرين در سالن با هم اين قطعه را همخواني کنند و اينگونه اجراي بلبل شرق و گروه ارکستر بادي تهران به پايان برسد.

عاليم قاسيم‌اف در سال 1957 در شماخي آذربايجان متولد شده است. او از معروف‌ترين خوانندگان موسيقي مقامي آذربايجان است که عنوان‌هايي هم از نهادهايي چون يونسکو و سازمان ملل دريافت کرده است. قاسيم‌اف که در کشورهاي مختلف اروپايي و آمريکا نيز اجرا داشته است، از جشنواره موسيقي فجر سال 1371 تاکنون چند بار براي اجراي برنامه به ايران سفر کرده است. او اين‌بار به دعوت ارکستر سازهاي بادي تهران، به‌همراه دخترش به ايران سفر کرده است. به دليل استقبال گسترده‌اي از اجراي قاسم‌اف و ارکستر بادي تهران، اين اجرا يک روز ديگر هم تمديد شده و در واقع امشب براي بار سوم برگزار خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر