صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

از روايت «تقدير بازان» تا ورود به «قصر»

سيما تيرانداز اين روز‌ها در حال آماده‌سازي نمايش «تقدير بازان» براي اجرا در بخش تازه‌هاي سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئا‌تر فجر است.

کد خبر: 4364

ايسنا/ سيما تيرانداز اين روز‌ها در حال آماده‌سازي نمايش «تقدير بازان» براي اجرا در بخش تازه‌هاي سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئا‌تر فجر است.
سيما تيرانداز با اشاره به اين‌که نمايش «تقدير بازان»، مانند کارهاي قبلي او يک نقد اجتماعي است، گفت: «در اين نمايش، تنهايي آدم‌ها به تصوير کشيده مي‌شود؛ انسان‌هايي که با گرفتن تصميم‌هاي اشتباه، زندگي خود را دچار مشکل مي‌کنند و آن را پاي تقدير مي‌گذارند.»

او با اشاره به مسائل مالي اجراي اين نمايش اظهار کرد: «من با تشويق اعضاي گروهم تصميم به کارگرداني اين نمايش گرفتم و معتقدم کارگردان يک اثر بايد از تمامي خواسته‌هاي خود بگذرد تا گروه نمايشي خود را تامين کند. اما با وجود تمام اين مسائل و مشکلات، خوشحالم که شرايطي به وجود آمد تا بتوانم دوباره کار تئا‌تر انجام دهم.»

اين بازيگر و کارگردان، انگيزه فعاليت در حوزه تئا‌تر را تنها عشق و علاقه دانست و افزود: «در اين ميان اگر گريزي به سينما مي‌زنم، براي تامين کردن نيازهاي مالي است. در واقع هر وقت انرژي من تحليل مي‌رود، به تئا‌تر بر مي‌گردم. من خانه اصلي خودم را تئا‌تر مي‌دانم و بيشتر مخاطبان هم من را به عنوان هنرمند عرصه نمايش مي‌شناسند.»

تيرانداز ادامه داد: «در تمامي کشورهاي دنيا، هنرمندان تئا‌تر با مشکلات مالي مواجه هستند، اما فعاليت در حوزه تئا‌تر، هميشه براي آنان اعتبار آورده است.»

او درباره به وجود آوردن شرايط مناسب براي حضور هنرمندان برجسته تئا‌تر در جشنواره بين‌المللي فجر گفت: «اميدوارم مديران تئا‌تري، ترفندي بيابند تا هنرمندان حرفه‌اي و با تجربه تئا‌تر در کنار يکديگر جمع شوند. اين بزرگان، ارزش‌هاي تئا‌تر کشور ما محسوب مي‌شوند و نبايد آنان را ناديده گرفت؛ بايد شرايط را براي حضور هنرمندان شناخته شده و با سابقه تئاتر در جشنواره فجر هموار کرد.»

سيما تيرانداز توضيح داد: «نمي‌خواهم به حضور پر رنگ هنرمندان جوان در جشنواره تئا‌تر فجر اعتراض کنم، اما بايد شرايطي ايجاد شود که جوانان در کنار هنرمندان برجسته تئا‌تر قرار بگيرند تا بتوانند از تجربيات آن‌ها بهره‌مند شوند.»

نورا هاشمي، بهاره مشيري، هومن کيايي، روزبه حصاري، فرناز رهنما و يمين آتشي، بازيگران نمايش «تقدير بازان» هستند.

رقابت در جشنواره فجر مهم نيست، حضور است که اهميت دارد

نويسنده و کارگردان نمايش «قصر»، با بيان اين‌که رقابت در جشنواره تئاتر فجر، جنبه‌اي فرعي دارد، تاکيد کرد آن‌چه بيشتر اهميت دارد، تجربه حضور در اين رويداد است.

آرمين جوان که با نمايش «قصر» در بخش مرور سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر حضور دارد، با اشاره به تغيير يکي از بازيگران اين گروه به نسبت اجراي عمومي، توضيح داد: «به طورکلي تغيير عمده‌اي در اين نمايش ايجاد نخواهد شد، اما به هرحال با پخته‌تر شدن بازيگران نمايش در پي اجراهاي بسيار، توانسته‌ايم به جزئيات تازه‌اي دست پيدا کنيم. از اين جهت، پيش بيني مي‌شود در جشنواره فجر، اجراي متفاوت‌تري نسبت به اجراي جشنواره دانشگاهي و حتي اجراي عمومي داشته باشيم.»

اين کارگردان، بحث رقابت را در جشنواره فجر، يک جنبه فرعي دانست و تاکيد کرد: «آن‌چه براي ما بيشتر اهميت دارد، تجربه حضور در جشنواره فجر است و نتيجه رقابت خيلي مهم نيست. البته اگر اتفاق خوبي هم براي ما رخ دهد، طبيعي است که از آن استقبال مي‌کنيم.»

او ادامه داد: «از آن‌جا که کار ما شکل خاصي از تئاتر است و در واقع مقداري سويه‌هاي علمي و تجربي دارد، در نهايت بايد ديد که سليقه و ديدگاه داوران نسبت به تئاتر چگونه است؟»

آرمين جوان در پاسخ به اين پرسش که برگزاري جشنواره‌هايي نظير فجر، تا چه ميزان در تحقق شعار «تئاتر براي همه» موفق بوده است، خاطرنشان کرد: «يک جشنواره نمي‌تواند به تنهايي بار تحقق چنين شعاري را به دوش بکشد، چراکه عوامل بسياري وجود دارند که به عقيده من بسيار پيش‌تر از برگزاري جشنواره‌ها بايد به آنها رسيدگي شود.»

سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از يکم تا 12 بهمن‌ماه به دبيري اردشير صالح‌پور برگزار مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر