صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

ترانه‌هاي «گُلِي‌گُلِي» ماندگار شدند

ترانه‌هاي «گُلِي‌گُلِي» به عنوان يکي از رايج‌ترين گونه‌هاي ادبيات عاميانه در نخستين جلسه‌ي «کميته‌ي ثبت ميراث ناملموس» به ثبت ملي رسيد.

کد خبر: 4342

ايسنا/ ترانه‌هاي «گُلِي‌گُلِي» به عنوان يکي از رايج‌ترين گونه‌هاي ادبيات عاميانه در نخستين جلسه‌ي «کميته‌ي ثبت ميراث ناملموس» به ثبت ملي رسيد.
آيين و آداب و رسوم چهار استان کهکيلويه و بوير احمد، چهارمحال و بختياري، همدان و يزد در نخستين جلسه‌ي کميته‌ي ميراث ناملموس به ثبت رسيدند.

فرهاد نظري مدير کل دفتر ثبت آثار تاريخي ‌ با اعلام اين خبر اظهار کرد: در نخستين جلسه‌ي «کميته ثبت ميراث فرهنگي ناملموس» با حضور محمدحسن طالبيان معاون ميراث فرهنگي و رييس جلسه، فرهاد نظري مدير کل دفتر ثبت و دبير جلسه و اعضاي کميته مانند محمّد ميرشکرايي پيشکسوت حوزه‌ي مردم‌شناسي، علي‌رضا حسن‌زاده، سيداحمد محيط طباطبايي و مرتضي رضوان‌فر، هشت اثر ناملموس در فهرست ميراث معنوي و فهرست ميراث در خطر ناملموس تأييد و تصويب شد و به ثبت رسيد.

به گفته‌ي او فن و تکنيک «باروت‌سازي سنتي» از استان کهکيلويه و بوير‌احمد در فهرست ميراث در خطر به ثبت رسيد. ويژگي منحصر به فرد اين فن، تهيه باروت به شيوه‌ي سنتي است که فقط مورد استفاده‌ي عشاير منطقه است.

او همچنين به ثبت ملي بازي محلي «تي‌تي» در اين استان اشاره کرد و با تاکيد بر خاص بودن اين بازي که نام يک پرنده‌ي خاص در استان و مخصوص منطقه‌ي بهمئي استان کهکيلويه و بويراحمد است، اظهار کرد: روش درماني بيماري «شاربوني دام» نيز به دليل استفاده از روش سنتي در درمان بيماري دام و دوري از روش‌هاي مدرن دامپزشکي در فهرست ميراث ناملموس به ثبت رسيد.

مديرکل دفتر ثبت آثار تاريخي در ادامه از ثبت مهارت بافت «چوقا» به عنوان يک دست بافته که نزد عشاير از اهميت بالايي برخوردار است و به عنوان يک عباي دهقاني استفاده مي‌شود، از استان چهار محال و بختياري خبر داد و افزود: ترانه‌هاي «گُلِي‌گُلِي» در فرهنگ بختياري نيز به عنوان يکي از رايج‌ترين گونه‌هاي ادبيات عاميانه که جايگاه خاصي در فرهنگ بختياري دارد، به ثبت رسيد.

نظري ثبت ملي رشته‌ي «موتابي بفروئيه» از استان يزد را که عمل ريسيدن موي بز براي بافت چادرهاي عشاير و طناب به کار مي‌رود و به وسيله‌ي دست و چرخ دستي انجام مي‌شود، ششمين اثر ناملموس ثبت‌شده در اين کميته عنوان کرد و ادامه داد: آيين و مراسم «نري‌گدار» در گله‌داري ندوشن نيز که از مشاغل خاص منطقه‌ي ندوشن و از روش‌هاي مدرن دامپروري دور است ديگر اثر ثبت‌شده در نخستين کميته‌ي ثبت ميراث فرهنگي ناملموس است.

مدير کل دفتر ثبت آثار تاريخي ثبت ملي «فال سوزن» در شب يلدا از استان همدان را هشتمين آيين ثبت‌شده در فهرست ميراث ناملموس دانست و درتوضيح آن گفت:‌ اين آيين به عنوان ميراث در خطر ثبت شد. «فال سوزن» يکي از آداب خاص استان همدان است که در مناطق روستايي انجام مي‌شود و براي انجام آن همه‌ي افراد خانواده در خانه‌ي بزرگ فاميل دور هم جمع مي‌شوند و به گفتن قصه و افسانه‌هاي قديمي مي‌پردازند و در پايان فال سوزن مي‌گيرند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر