صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

نگاهي به فيلم «چشمان بزرگ»، برنده گلدن گلوب ۲۰۱۵

چشمان بزرگ تازه ترين ساخته تيم برتون که برنده جايزه بهترين بازيگر زن گلدن گلوب در شب گذشته شد در مقايسه با پروژه هاي پر هزينه قبلي اين کارگردان کار جمع و جوري به شمار مي‌رود و هزينه ساختش تنها ۱۰ ميليون دلار بوده است.

کد خبر: 4277

سينماپرس/چشمان بزرگ تازه ترين ساخته تيم برتون که برنده جايزه بهترين بازيگر زن گلدن گلوب در شب گذشته شد در مقايسه با پروژه هاي پر هزينه قبلي اين کارگردان کار جمع و جوري به شمار مي‌رود و هزينه ساختش تنها ۱۰ ميليون دلار بوده است.
تيم برتون همواره فيلم هايش در بالاترين سطح سينماي جهان قرار دارند و همواره هم مورد توجه قرار گرفته اند. دنياي فيلم هاي او همراه است با نوآوري و خلاقيت هاي بزرگ و پر از فانتزي هايي دلنشيني که خاص اين کارگردان است. حتي فيلم هايي که اين کارگردان براي کودکان ساخته است نيز پر از مفاهيم بزرگ است و تماشايش براي هم چشم نواز.
در ظاهر چشمان بزرگ يک فيلم زندگي نامه اي است و به زندگي مارگريت کين نقاش مطرح آمريکايي در دهه ۶۰ مي پردازد. اما تيم برتون سعي کرده است در قالب همين داستان ساده، زندگي پر از رويا پردازي و عجيب اين نقاش را به تصوير بکشد و به شکلي از طريق دنياي خودش به روايت اين داستان بپردازد.

داستان اين فيلم همچنين درباره يکي از عجيب ترين سرقت هاي هنري تاريخ جهان است. مارگريت کين با نقش آفريني امي آدامز با نقاش ديگري به نام والتر کين با نقش آفريني کريستوفر والتز ازدواج مي کند. در نگاه اول ازدواج دو نقاش بسيار ايده آل است و مي تواند بهترين شکل زندگي براي آنها باشد اما در ادامه داستان خلاف اين ثابت مي شود.

در اولين نمايشگاه دو نفره اي که اين زوج برگزار مي کنند، نقاشي هاي مارگريت مورد توجه قرار مي گيرد و به فروش مي رسند و نقاشي هاي والتر مورد توجه قرار نمي گيرد. والتر تصميم مي گيرد که نقاشي هاي همسرش را با امضاي خودش به فروش برساند و مارگريت را راضي مي کند و همين کار را انجام مي دهد.

نکته جالب توجه در نقاشي هاي مارگريت اين است که آدم ها را با چشماني بزرگ تر از حد معمول ترسيم مي کند و اين در واقع تصورات خود مارگريت است. همين نکته در اين نقاشي ها مورد توجه قرار مي گيرند و باعث مي شود که اين نقاشي ها به فروش برسند.

مارگريت نقاشي هاي زيادي از کودکان مي کشد. کودکاني که چشماني بزرگ دارند و صورت هايشان بدون احساس است. زماني که والتر خودش را به عنوان نقاش جا مي زند، دروغ هاي زيادي سر هم مي کند تا دليل کشيدن اين نقاشي ها را بيان کند.

بابت اين نقاشي ها والتر همسر مارگريت پول زيادي مي گيرد، اما مارگريت از اينکه توسط شوهرش استثمار مي شود خوشحال نيست. اين نوع برخورد مرد سالانه در فيلم يادآور فضاي جامعه آمريکا در دهه ۶۰ ميلادي است. دوراني که هنوز جامعه آمريکا بسيار مرد سالارتر از حال حاضر بود و زنان در عمل در جايگاه پايين تري از مردان قرار داشتند. نوع برخورد والتر با همسرش و سکوت مارگريت در مقابل او به خوبي اين فضا را در مقابل تماشاگر ترسيم مي کند.

حضور دو بازيگر مطرح در اين فيلم در کنار کارگردان بزرگي چون برتون چشمان بزرگ را تبديل به فيلمي ديدني و جذاب کرده است. کريستف والتز بازيگر مطرح آلماني – اتريشي به مانند کارهاي قبلي اش بسيار خوب ايفاي نقش کرده است و بازي امي آدامز نيز در بالاترين سطح خود قرار دارد و به سختي مي توان بازيگر ديگري به غير از آدامز را در اين نقش تصور کرد. آدامز به عنوان شخصيت اصلي فيلم به خوبي لحظات سخت اين نقاش را نشان داده است.

نقاشي هاي مارگريت خوش رنگ و شارپ است و نوع نورپردازي فيلم نيز با حال و هواي نقاشي هاي مارگريت همخواني دارد. در واقع فيلم تيم برتون تنها يکي فيلم زندگي نامه اي نيست و تيم برتون به خوبي حالات مارگريت را در شرايطي که از سوي شوهرش تحت فشار است براي تماشاگر به نمايش مي گذارد. تيم برتون با نمايش تخيلات مارگريت به خوبي حس انزوا و تهي شدن مارگريت را به تماشاگر منتقل مي کند.

در طول فيلم شخصيت هاي فيلم به نظر آدم هاي عجيب و غريبي مي آيند، اما مخاطب به هيچ وجه با آنها حس بيگانگي ندارد و اين تنها از تيم برتون بر مي آيد که آدم هاي غير عادي را تا اين اندازه باور پذير و واقعي براي مخاطبان تصوير کند!

فيلم چشمان بزرگ هر چند که به اندازه ديگر فيلم هاي تيم برتون پروژه اي عظيم و جاه طلبانه نيست اما فيلم خوبي است و تماشاگر را تا پايان فيلم راضي نگه مي دارد. همانطور که اشاره شد بازي هاي فيلم نيز در بالاترين سطح قرار دارند و انتخاب بازيگران بسيار خوب انجام شده است. کانديدا شدن کريستف والتز و امي آدامز در جوايز گلدن گلوب نيز نشان مي دهد که همچنان تيم برتون فيلم هايي مي سازد که هم با مخاطبان عام مي تواند ارتباط خوبي برقرار کند و هم مورد توجه منتقدان قرار گيرد و چه بسا در گلدن گلوب موفق هم باشد!

نظرات بینندگان

ارسال نظر