صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

چکناواريان: براي سمفوني «جهان پهلوان تختي» به حمايت جامعه ورزشي نياز دارم

لوريس چکناواريان در برنامه تلويزيوني «نغمه‌ها» به اين نکته اشاره کرد که براي اجراي سمفوني جهان پهلوان تختي به حمايت جامعه ورزش نياز دارد.

کد خبر: 3653

مهر/ لوريس چکناواريان در برنامه تلويزيوني «نغمه‌ها» به اين نکته اشاره کرد که براي اجراي سمفوني جهان پهلوان تختي به حمايت جامعه ورزش نياز دارد.
برنامه تخصصي موسيقايي «نغمه‌ها» به کارگرداني حبيب ذوالفقاري و تهيه‌کنندگي اصغر احدي، چهارشنبه شب گذشته 17 دي‌ماه سراغ استاد لوريس چکناواريان آهنگساز و رهبر ارکستر رفت و درخصوص چگونگي توليد اپراي «رستم و سهراب»، «سمفوني شماره 2»، سمفوني «آرارات»، «پرديس» و «پريسا» گفتگو کرد.

25 سال براي نوشتن اپراي «رستم سهراب» وقت گذاشتم
لوريس چکناوريان که در سال 1316 در بروجرد متولد شده است درباره اپراي «رستم و سهراب» گفت: اپرا کامل‌ترين فرم موسيقي است، هم شعر دارد و هم ارکستر. اپرا يک نمايشنامه است که با موسيقي همراه مي‌شود. در 12 سالگي تحت تاثير صداي شير خدا قرار گرفتم و اين دليلي بود براي آشنايي با فردوسي و داستان رستم و سهراب.
وي افزود: آن زمان تصميم گرفتم بعد از فارغ التحصيلي در رشته موسيقي اين داستان را در قالب اپرا بنويسم. بنابراين به آکادمي‌ موسيقي براي تحصيل رفتم و بعد از فارغ التحصيلي در اين آکادمي، وزير فرهنگ وقت از بنده براي حضور در ايران دعوت کرد. به ايران آمدم و نزد استاد روح الله خالقي رفتم تا براي توليد اپراي «رستم و سهراب» از او طلب کمک کنم.
اين آهنگساز تصريح کرد: ‌25 سال براي نوشتن اين اپرا در 8 مدل وقت گذاشتم و اجراي اول آن 15 سال طول کشيد. در آن مدت به خواندن اشعار فردوسي پرداختم و به جمع‌آوري موسيقي‌هاي محرمي‌ و زورخانه‌اي مشغول شدم تا بتوانم اثري ملي و مذهبي در قالب اپراي «رستم و سهراب» خلق کنم. اين داستان از قشنگ‌ترين داستان‌هاي دنيا است.
با تماشاي کوه آرارات تحت تاثير داستان کشتي حضرت نوح قرار گرفتم
چکناواريان درباره توليد «سمفوني شماره 2» تاکيد کرد: فرم ارکسترال سمفوني شماره 2 با 12 ساز چوبي، 12 ساز فلزي، ساز‌هاي ضربي بزرگ و 60 ساز زهي و کر شکل گرفت اما فکر ساختن سمفوني «آرارات» از زماني در ذهن من خطور کرد که به تماشاي کوه آرارات نشستم. با ديدن کوه آرارات تحت تاثير داستان کشتي حضرت نوح قرار گرفتم که در اين کوه فرود آمد. بنابراين اين سمفوني را در 7 قسمت نوشتم که اولين بار در ايروان اجرا شد و بعد‌ها در نقاط مختلف جهان از جمله ايران به اجرا در آمد.
مادامي‌ که موسيقي روي کاغذ باشد ارزش ندارد
اين رهبر ارکستر درخصوص اثر «پرديس و پريسا» گفت: زماني که رهبر ارکسترال اپراي تالار رودکي بودم، سفارش توليد اين کار به من شد. پروين سرلک افسانه‌اي را ساخت که استاد خوشنام شعر آن را بگويد و بنده نيز براي آن موسيقي بسازم. اين اپرا که در مدت زمان 3 سال توليد شد، بسيار موفق عمل کرد و تلويزيون انگلستان از آن براي شروع و پايان برنامه‌هايشان استفاده کرد. غالبا ساز‌هاي چوبي، فلزي، ضربي، زهي در تمام آثار موسيقي کلاسيک وجود دارد و بدنه اصلي اين نوع موسيقي را شکل مي‌دهد. موسيقي تا وقتي که روي کاغذ باشد هيچ ارزش ندارد و زماني موسيقي ارزشمند است که بعد از ساختن، آن را در کوتاه‌ترين زمان ممکن اجرا کنيد.
براي اجراي سمفوني «جهان پهلوان تختي» به حمايت جامعه ورزش نياز دارم
لوريس درباره «کنسرت و گيتار» تصريح کرد: به ساز گيتار بسيار علاقمند هستم و به دليل سالروز 18 سالگي پسرم اثر «کنسرت و گيتار» را نوشتم. آن زمان پپه رومرو اسپانيايي اولين بار اين اثر که برگرفته از موسيقي‌هاي محلي ارامنه است را در آمريکا اجرا کرد و بار‌ها از تلويزيون اتريش نيز پخش شد. آثار زيادي به خاطر دلم نوشتم و اجرا کردم و به دليل علاقه‌ام به جهان پهلوان تختي سمفوني در 13 قسمت نوشتم اما براي اجراي آن، به حمايت جامعه ورزش کشور، فدراسيون کشتي و کشتي گيران نياز دارم. روح جهان پهلوان تختي شاد.
به داستان‌هاي شکسپير علاقه دارم
وي درباره نحوه توليد اثر «اتللو» گفت: همانطور که به فردوسي و اشعارش علاقه دارم به داستان‌هاي خواندني شکسپير نيز علاقمند هستم. اتللو را که اثري شرقي است به دليل دراماتيک بودن آن نوشتم. اين اثر زندگي واقعي امروز است. وقتي سفارش نوشتن آن را از يک کمپاني موسيقي در منچستر دريافت کردم، آن را نوشتم و مدت‌ها در تمام شهر‌هاي انگلستان اجرا کردم.
«نغمه‌ها» با هدف گفتگوي صميمانه با اهالي موسيقي در حوزه‌هاي مختلف خوانندگي، آهنگ‌سازي، تکنوازي، موسيقي کلاسيک، موسيقي ملل، موسيقي مقامي‌ يا نواحي، هر هفته دوشنبه‌ها ساعت 20:30 روي آنتن شبکه چهار سيما مي‌رود. گرچه هفته اخير استثنائا چهارشنبه روانه آنتن شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر