صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

واکنش مديرعامل خانه تئاتر به يک انجمن تازه تاسيس

او در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به بند 6 اساسنامه خانه تئاتر اشاره و اظهار کرد: در اين بند بسياري از فعاليت‌هايي که خانه تئاتر مي‌تواند انجام دهد‌، اشاره شده است. (که تقريبا مشابه همه آنها جزو فعاليت‌هاي انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران است)

کد خبر: 3647

ايسنا/ مديرعامل "خانه تئاتر" درباره تاسيس يک انجمن صنفي جديد براي تئاتر با بيان اينکه دليلي نداشت اين کار بي‌سرو صدا صورت بگيرد، گفت: تئاتر داراي مشکلات عديده‌اي است و نمي‌دانم وجود اين همه تشکل، مشکلي را حل مي‌کند يا باعث مي‌شود رو در روي هم قرار بگيريم.
اخيرا يک انجمن صنفي با نام "انجمن هنرمندان تئاتر شهر تهران" خود را تحت اين عنوان که تنها تشکل صنفي است که مجوزهاي خود را از وزارت کار و تعاون دريافت کرده و مي‌تواند مسائل مربوط به امور صنفي هنرمندان تئاتر را پيگيري کند، اعلام موجوديت کرده است.

ايرج‌راد در اين‌باره با تاکيد بر اينکه "خانه تئاتر" طبق اساسنامه مي‌تواند فعاليت صنفي انجام دهد و يکي از اهداف و ماهيت‌هاي اصلي آن فعاليت صنفي است‌ به خبرنگار ايسنا گفت: تاکنون هرآنچه خانه تئاتر انجام داده طبق اسناد و مدارک موجود است که نمونه آن مکاني به نام خانه تئاتر است که آجر آجر آن به نام خانه تئاتر خريداري شده است و متعلق به هيچ کسي نيست.

او با اشاره به اينکه بسياري از فعاليت‌هاي خانه تئاتر، اطلاع‌رساني و در بوق و کرنا نمي‌شود به همين دليل به نظر مي‌رسد اين خانه فعاليتي زيادي انجام نداده است‌، از اينکه تاسيس چنين انجمني بي سرو صدا صورت گرفته ابراز تعجب کرد و گفت: من عضو هيات موسس خانه هنرمندان و نيز مشاور عالي شوراي عالي خانه هنرمندان ايران هستم. ضمن اينکه مدت‌ها هم عضو شوراي عالي بودم و نمي‌دانم چطور وقتي چنين اقدامي قرار بوده انجام شود‌، من را هم به عنوان يکي از اعضا در جريان نگذاشتند، چون به هر حال رئيس جديد اين انجمن آقاي سرسنگي(رئيس خانه هنرمندان) است.

مديرعامل خانه تئاتر در ادامه اظهار کرد: با اين حال اشکالي ندارد و بايد ببينيم اين دوستان چه مي‌کنند چون اگر بتوانند حرکتي در جهت تئاتر انجام دهند خوب است.

وي در عين‌حال يادآور شد: خانه تئاتر خيلي راغب به سنديکا شدن نبود‌ چون سنديکا صرفا مي‌تواند براي بخش خصوصي فعاليت کند و بايد کارفرما داشته باشد. الان هم کارفرماي ما دولت است چون هنوز به آن معنا تئاتر خصوصي نداريم.

راد در اين‌باره گفت: درست است که تماشاخانه‌اي مثل ايرانشهر از گروه‌هاي نمايشي 20 درصد هزينه اجرا را مي‌گيرد، اما با اين کارها تئاتر ما خصوصي نمي‌شود.

او در پاسخ به اينکه "تئاتر شهر" هم به عنوان يک مکان دولتي چنين اقدامي مي‌کند، اظهار کرد: اگر تئاتر شهر هم پولي دريافت مي‌کند، غلط است و ما نسبت به آن معترض هستيم.

مديرعامل خانه تئاتر ايران همچنين درباره برخي مسائلي که در نشست خبري انجمن صنفي تازه تاسيس هنرمندان تئاتر شهر تهران درباره خانه تئاتر مطرح شده بود‌، با تاکيد بر اينکه بايد تحقيق بيشتري انجام دهد‌، بيان کرد: طبق اساسانامه خانه تئاتر اصلا اينطور نيست که اين خانه نتواند کار صنفي انجام دهد، چون اولين مساله‌اي که به آن اشاره شده همين فعاليت‌هاي صنفي است.

ايرج راد اضافه کرد: همچنين در هيچ بخشي از اساسنامه خانه تئاتر ذکر نشده که مديرعامل براي هميشه و دائمي مي‌تواند فعاليت کند.

او در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به بند 6 اساسنامه خانه تئاتر اشاره و اظهار کرد: در اين بند بسياري از فعاليت‌هايي که خانه تئاتر مي‌تواند انجام دهد‌، اشاره شده است. (که تقريبا مشابه همه آنها جزو فعاليت‌هاي انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران است)

به گفته وي پشتيباني از حقوق صنفي ‌، مادي و معنوي اعضاي خانه تئاتر ايجاد امنيت شغلي و تامين اجتماعي ‌، تاثير گذاري بر سياست‌گذاري‌هاي توليد تئاتر‌، حمايت از گروه‌هاي جوان تئاتري‌، حمايت از تشکل‌هاي هنرمندان کشور در قالب انجمن‌ها و ايجاد حس همکاري ميان آنها، فراهم کردن شرايط براي مبادله‌ي کارگاهي گروهي با خارج از کشور گسترش و فراگير کردن تئاتر از طريق جلسات،سمينارها‌ و آموزش‌، داشتن مجموعه‌اي ثبت شده از تئاترهاي خارجي‌، تلاش جهت فراهم کردن رفاه اعضا از طريق صندوق‌ و ايجاد بانک نمايش بخشي از فعاليت‌ها و اهداف خانه تئاتر ايران است.

راد در پايان با اشاره دوباره به اينکه اولين‌بار نيست دوستان تئاتري ديگر دست به چنين اقدامي مي‌زنند ابراز اميدواري کرد‌ که اين شرايط در نهايت به سود تئاتر و جامعه تئاتري باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر