صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

يک منتقد سينما: «تمشک» حال و هواي هفته‌نامه‌هاي عامه‌پسند دهه ۴۰ را دارد

اين فيلم موضوع رحم جايگزين را دستمايه خود قرار داده است اما متاسفانه اين ايده نسبتاً ناب را که قبلاً توسط زنده ياد ايرج قادري و دکتر محمد هادي کريمي در فيلم سينمايي «شهرت» مورد استفاده قرار گرفته بود را به هرز داده است.

کد خبر: 3437

سينماپرس/ يک منتقد سينما گفت: فيلم سينمايي «تمشک» ساخته سامان سالور در تعريف شخصيت‌هايش مشکل دارد، ضمن آنکه در ماجراپردازي نيز تابع پاورقي‌هاي دهه ۴۰ و ۵۰ هفته نامه‌هاي عامه‌پسند ايراني است.
وي گفت: موضوع نازايي و ناباروري به سوژه مد روز اين روزهاي سينماي ايران تبديل شده است و در شمار قابل توجهي از فيلم هاي امسال با زوج هاي نابارور رو به رو هستيم که تمام مشکلات زندگي شان خلاصه شده در داشتن يا نداشتن فرزند.
عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران در ادامه افزود: فيلم سينمايي «تمشک» جديدترين ساخته سامان سالور سرآمدترين اين جريان و مد تازه سينماي ايران است.
وي گفت: اين فيلم موضوع رحم جايگزين را دستمايه خود قرار داده است اما متاسفانه اين ايده نسبتاً ناب را که قبلاً توسط زنده ياد ايرج قادري و دکتر محمد هادي کريمي در فيلم سينمايي «شهرت» مورد استفاده قرار گرفته بود را به هرز داده است.
اين منتقد و روزنامه نگار بيان داشت: فيلم سينمايي «تمشک» در تعريف شخصيت هايش مشکل دارد ، ضمن آنکه در ماجراپردازي نيز تابع پاورقي هاي دهه ۴۰ و ۵۰ هفته نامه هاي عامه پسند ايراني است.
خرازي ها تصريح کرد: شخصيت هايي که البته اصلاً در تعريف شخصيت نمي گنجند به طرفه العيني طي يک حادثه از صحنه روزگار محو مي‌شوند يا سد راه يکديگر قرار مي گيرند.
وي گفت: فيلم در گشودن گره هاي خود به ساده ترين و دم دست ترين ترفندها متوسل مي شود و در نهايت هم مي خواهد اين طرز نتيجه گيري از تکنيک پيشرفته رحم جايگزين امري مذموم و موجب پشيماني است در حالي که کافي است نويسنده نگاهي به دور و بر خود داشته باشد تا ببيند چه بسيار زوج هايي هستند که به مدد اين تکنولوژي پيشرفته پزشکي توانسته اند صاحب فرزند شوند و بر مشکلاتشان فائق آيند.
شهرام خرازي ها در پايان اين گفتگو خاطرنشان کرد: در حالي که فيلم سينمايي «تمشک» اولين و آخرين فيلم سينماي ايران نيست که روي سوژه رحم اجاره اي زوم کرده است و مطمئنا در سال‌هاي آتي شاهد توليد آثار بيشتري در اين زمينه خواهيم بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر