صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

«الکساندر دسپلت» پرکارترين آهنگساز امسال اسکار

کد خبر: 3413

باشگاه خبرنگاران/ "الکساندر دسپلت" پرکارترين آهنگساز اين روزها اصلاً از تقليد کردن در کارهايش خوشش نمي‌آيد.
"دسپلت" در خصوص علاقه‌اش به ادامه ساخت قطعه‌هاي کوچک فيلم‌هاي اروپايي که جزء اولين تجربه‌هاي او و اولين قطعه‌هاي موفقش در هاليوود محسوب مي‌شوند، گفت: اگر مدام اين دست آهنگ‌ها را بسازم ديگر قديمي مي‌شوم، خيلي خيلي زود قديمي مي‌شوم. دلم نمي‌خواهد هميشه يک اسب را بتازانم.
اين آهنگساز که شش بار نامزد دريافت جايزه اسکار شده است، امسال با پنج فيلم در رقابت اسکار حضور دارد. موسيقي اين فيلم‌ها آن قدر با هم تفاوت دارند که اصلاً فکر کپي‌برداري به ذهن‌تان هم خطور نمي‌کند.
او تنها آهنگسازي است که با پنج فيلم واجد شرايط در رقابت بهترين آهنگسازي امسال شرکت خواهد داشت.
وي آهنگسازي فيلم‌هاي "هتل بزرگ بوداپست"، "شکست‌ناپذير"، "گودزيلا"، "مردان ماندگار" و "بازي تقليد" را برعهده داشته است. اگر "بازي تقليد" در گلدن گلوب جايزه‌اي را از آن خود کند، شانس اسکار گرفتن "دسپلت" براي موسيقي اين فيلم بيشتر مي‌شود.
"بازي تقليد" به خاطر دستاوردهاي مختلفش يکي از فيلم‌هاي موفق امسال خواهد بود.
دسپلت درباره "بازي تقليد" مي‌گويد: استفاده از صداهاي الکترونيکي بدسليقگي بود. اما با استفاده از پيانوي واقعي و نواختن آن توسط الگوريتم‌هاي نرم‌افزارها، حرکت‌هاي مکانيکي با صداهاي آکوستيک خلق کردم...؛ ارکستر هم به موسيقي جاذبه، لطافت، احساس و حسي مثل تيک تيک ساعت داد.
"دسپلت" در ساخت موسيقي "شکست‌ناپذير" هم سليقه به خرج داده است.
وي درباره ساخت موسيقي براي قهرمانان خاموش "شکست‌ناپذير" مي‌گويد: نمي‌خواستم موسيقي آب و تاب‌دار و با ترومپت بسازم. بايد موسيقي‌اي مي‌ساختم که ديدگاه انساني داشته باشد.
وي در ادامه مي‌افزايد: کارگردان از ابتدا به من گفت که موسيقي باشکوه و مجلل نمي‌خواهد. من سمفوني بزرگ لندن را داشتم؛ آن‌ها هم خيلي آرام مي‌نواختند و قدرت بي‌نظيري به صدا داده بودند.
وي درباره "هتل بزرگ بوداپست" فيلم اروپاي شرقي گفت: در واقع براي ساخت اولين موسيقي فيلم بلندم در سال 1986 از سنتور و ماندلين‌ها و خيلي چيزهاي ديگر استفاده کردم. بنابراين تجربيات کار با اين دستگاه‌ها و سازها را در طول سال‌ها جمع و در جعبه‌اي قرار دادم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر