صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

اعلام موجوديت انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران

در بخش ديگري از اين نشست هم مهدي کيهور به عنوان يکي از اعضاي هيأت مديره اين انجمن خاطر نشان کرد: در دولت بحثي به نام برون‌سپاري وجود دارد که تاکنون در تئاتر اتفاق نيفتاده چون انجمن صنفي وجودنداشته که بتواند مطالبات هنرمندان تئاتر را که امکان واگذاري‌اش وجود دارد، پيگيري کند. در اين نشست حق عضويت که يک بار دريافت مي‌شود، 50 هزار تومان و پس از آن سالانه 60 هزار تومان اعلام شد. همچنين در اين نشست قرار بود مجيد سرسنگي رئيس اين انجمن صنفي هم حضور داشته باشد که با وجود 45 دقيقه تأخير براي شروع نشست، در اين جلسه حاضر نشد.

کد خبر: 3270

ايسنا/ انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران اعلام موجوديت کرد.
انجمن تازه تأسيس صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران، چند هفته‌اي است به ثبت رسيده و فعاليت رسمي خود را از چهارشنبه 17 دي‌ماه آغاز کرد.
رئيس هيأت مديره اين انجمن صنفي که از آن به عنوان اولين تشکل صنفي هنرهاي نمايشي پس از انقلاب اسلامي ياد مي‌شود، مجيد سرسنگي است و عليرضا دريابيگي نايب رئيس و دبير آن، اميرحسين حريري خزانه‌دار ، رضا دادويي و مهدي کيهور هم عضو هيأت مديره اين انجمن هستند.
همچنين مهدي لطفي به عنوان بازرس، سحرناز افتاده و علي فتاح‌حسيني به عنوان اعضاي علي البدل و عدنان فراهاني بازرس علي البدل اين انجمن انتخاب شدند.
اميرحسين حريري در اولين نشست خبري اين انجمن صنفي که صبح چهارشنبه 17 دي‌ماه در خانه هنرمندان ايران برگزار شد، بيان کرد: با توجه به کمبودها و عدم تشکيلات صنفي و مردم‌نهاد در حوزه تئاتر و نيز با توجه به اينکه ديگر تشکيلات اين حوزه آن‌طور که بايد نتوانستند فعاليت کنند، اين احساس وجود داشت که بايد يک بخش صنفي که بخشي از مشکلات رفاهي و صنفي را برطرف کند، تشکيل شود.
او گفت: بر اين اساس، تصميم بر اين شد تا براي اولين بار انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران با مجوزهاي قانوني تأسيس شود که انتخابات مجمع عمومي آن ابتداي آذر تشکيل و هيأت مديره و اعضاي آن انتخاب شدند.
حريري با اشاره به اينکه اين انجمن همه هنرمندان تئاتر شهر تهران را در بخش‌هاي مختلف از جمله کارگرداني، بازيگري، موسيقي، عکاسي، پژوهش، منتقدان، خبرنگاران، فيلم و تئاتر و... دربرخواهد گرفت، تشکيل اين انجمن را يک نقطه عطف در تاريخ تئاتر ايران دانست که نيازمند حمايت است.
در اين نشست عليرضا دريابيگي درباره اين انجمن تازه‌تأسيس با اشاره به اينکه در سال‌هاي گذشته با وجود تشکل‌هاي ديگر در حوزه تئاتر خلأيي براي استيفاي حقوق هنرمندان وجود داشت، اظهار کرد: در راستاي اجراي قانون 131 قانون کار با رايزني‌هايي که با وزارت تعاون، رفاه و امور اجتماعي و نيز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتيم، فرم‌هاي مخصوص اين انجمن را دريافت کرديم و حرکت براي تأسيس اين انجمن آغاز شد.
نايب رئيس انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران گفت: در ابتداي کار به يک هيأت موسس احتياج داشتيم که براي اين امر فراخواني را در روزنامه‌هاي کثيرالانتشار منتشر کرديم و مي‌خواستيم علاقه‌مندان شاغل در اين حوزه اعلام حضور کنند.
به گفته دريابيگي؛ براساس فراخوان منتشر شده بيش از 80 نفر از هنرمنداني که قرارداد کار داشتند، درخواست عضويت دادند که در نهايت با اعلام فراخوان مجمع عمومي موسس، در اول آذر امسال انتخابات در مجموعه ايرانشهر برگزار شد و هيأت مديره براي سه سال و بازرس براي يک سال انتخاب شدند.
دبير انجمن صنفي هنرمندان تئاتر شهر تهران در ادامه گفت: پس از اين مرحله ضوابط و شرايط عضوگيري را تعيين کرديم و وظايف در دو بخش عام و خاص تعريف شدند.
به گفته او؛ کوشش در جهت استيفاي حقوق مشروع و قانوني اعضا به منظور نيل به اهداف انجمن، تحقيق براي شناخت نيازها و اولويت‌ها، همکاري براي تأسيس تعاوني و برخورداري از تسهيلات بيشتر و حمايت صنفي اعضاء را از جمله مهمترين وظايف عام اين انجمن و نيز تلاش در جهت تأسيس نظام هنرمندان تئاتر، تلاش براي تأسيس تماشاخانه، ايجاد سايت تخصصي و بانک ثبت نمايشنامه و فعاليت‌هاي هنري را از مهمترين وظايف اختصاصي اين انجمن است.
دريابيگي همچنين با اشاره به اينکه طبق ضوابط انجمن براي پيگيري حقوق اعضاي به مراجع قانوني قراردادها بايد در چهار نسخه نوشته شوند، اضافه کرد: در اين انجمن شوراي عالي اعطاي درجات هنري به فعالان تئاتر شهر تهران تشکيل خواهد شد تا اين مسئله توسط اين انجمن صنفي پيگيري شود. علاوه بر اين ايجاد بستري براي ثبت حقوقي قراردادهاي منعقد شده، تلاش براي تحت پوشش بيمه قراردادن اعضا و تلاش براي تأسيس صندوق قرض‌الحسنه از ديگر اقدامات اين انجمن خواهد بود.
نايب رئيس انجمن تئاتر هنرمندان شهر تهران درباره لزوم تأسيس اين انجمن با توجه به فعاليت خانه تئاتر و تأکيد اين تشکل بر فعاليت صنفي که خانه تئاتر هم بر آن تأکيد مي‌کند، توضيح داد: در ساختار تشکيلاتي، انجمن صنفي هنرمندان تئاتر تهران با خانه تئاتر تفاوت دارد چون خانه تئاتر موسسه‌اي است که مجوزهاي خود را از وزارت ارشاد به عنوان يک موسسه فرهنگي-هنري چند منظوره دريافت کرده است.
او ادامه داد: با وجود اينکه خانه تئاتر کار صنفي انجام مي‌دهد اما به لحاظ تشکيلاتي يک مجموعه فرهنگي محسوب مي‌شود، در حالي که اين انجمن تازه تأسيس صنفي است آن هم براساس مجوزهاي لازم از وزارت تعاون.
دريابيگي اضافه کرد: قرار نيست اين انجمن صنفي با دستگاه‌ها و تشکل‌هاي ديگر کاري موازي انجام دهد چون همه مي‌دانيم هر چه تعداد اين انجمن‌هاي تخصصي در راستاي رفع دغدغه‌هاي صنفي بيشتر باشد، بهتر است. مبناي تشکيل اين انجمن هم براي ورود به بخشي از مشکلات و مسائلي است که در تئاتر وجود دارد.
وي با تأکيد بر اينکه شايد بسياري از مسائلي را که انجمن صنفي هنرمندان تئاتر به لحاظ قانوني بتواند پيگيري کند خانه تئاتر از عهده آن برنيايد، گفت: ما خود را کنار خانواده تئاتر مي‌دانيم، ضمن اينکه خانه تئاتر تاکنون فعاليت چشمگيري داشته و انجمن صنفي هم سعي مي‌کند به بسياري از مشکلاتي که تاکنون هيچ نهادي به آن‌ها ورود نکرده بپردازد.
او گفت: اعضاي خانه تئاتر هم مي‌توانند در اين انجمن عضو شوند و از تسهيلاتي که به طور قانوني مي‌توانند برخوردار باشند استفاده کنند که البته براي هر دو تشکل حق عضويت جداگانه مي‌پردازند.
دريابيگي درباره تفاوت اين انجمن با خانه تئاتر و ديگر تشکل‌هاي موجود اين حوزه تأکيد کرد: طبق قانون هر صنف فقط يک انجمن صنفي مي‌تواند داشته باشد و اگر پيش از اين براي هنرهاي نمايشي انجمن صنفي ديگري تشکيل شده بود ما امکان پيگيري اين امر را نداشتيم. ضمن اينکه تشکل‌هاي ديگر مديرمسئول يا مديرعاملي دارند که همواره ثابت است اما در اين انجمن هيأت مديره براي سه سال انتخاب شدند.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اينکه اين انجمن چقدر توان پيگيري و مقابله با دستگاه‌هاي ديگر را براي احقاق حق اعضاي خود دارد، گفت: 9 ماه تمام به طور کامل روند تأسيس اين انجمن را پيگيري کردم و هر بار که پشت دفتر مدير و معاوني نشستم تا امضا بگيرم متوجه شدم چرا تا به حال انجمن صنفي نداشته‌ايم.
او ادامه داد: در اين انجمن براي پيگيري مسائل، کميته‌هاي مختلفي از جمله کميته حل اختلاف، تدارکات و پشتيباني، رفاهي، حقوقي و ... تشکيل خواهد شد.
در بخش ديگري از اين نشست هم مهدي کيهور به عنوان يکي از اعضاي هيأت مديره اين انجمن خاطر نشان کرد: در دولت بحثي به نام برون‌سپاري وجود دارد که تاکنون در تئاتر اتفاق نيفتاده چون انجمن صنفي وجودنداشته که بتواند مطالبات هنرمندان تئاتر را که امکان واگذاري‌اش وجود دارد، پيگيري کند.
در اين نشست حق عضويت که يک بار دريافت مي‌شود، 50 هزار تومان و پس از آن سالانه 60 هزار تومان اعلام شد. همچنين در اين نشست قرار بود مجيد سرسنگي رئيس اين انجمن صنفي هم حضور داشته باشد که با وجود 45 دقيقه تأخير براي شروع نشست، در اين جلسه حاضر نشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر