صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

نظر چند شهروند فراري کره شمالي درباره شوخي‌هاي فيلم «مصاحبه»

کد خبر: 3266

باني فيلم/ افرادي که از کره شمالي گريخته و ساکن کره جنوبي شده‌اند، مي‌گويند فيلم کمدي «مصاحبه» به شکل مخفيانه در معرض ديد شهروندان کره شمالي قرار گرفته ولي اغلب واکنش منفي آنان را برانگيخته است.
با وجود کنترل‌هاي سفت‌و‌سخت مرزي در کشور کمونيستي کره شمالي، عده‌اي از شهروندان در داخل اين کشور توانسته‌اند با روش‌هاي مختلف مخفيانه فيلم کمدي «مصاحبه» با موضوع تخيلي ترور رهبر آن کشور به دست دو برنامه‌ساز آمريکايي را تماشا کنند، اما بسياري از آنها از فيلم خوششان نيامده است.
کيم سئونگ مين، يکي از ناراضيان کره شمالي که از آن کشور گريخته و مقيم کره جنوبي شده، به رسانه‌هاي کره جنوبي گفته است که خبر دارد ساکنان شهر سينويجو در کره شمالي و نزديک به مرز چين توانسته‌اند فيلم «مصاحبه» را تماشا کنند. وي در راديو کره شمالي آزاد که از همسايه جنوبي آن کشور پخش مي‌شود و ارگان مخالفان حکومت پيونگ يانگ است، گفت که ناراضيان مقيم جنوب توانسته‌اند به شهروندان شمالي کمک کنند تا فيلم را از طريق سرويس مسنجر موبايل موسوم به کاکائو تاک در گوشي‌هايي که از مرز چين به آن کشور قاچاق شده است، تماشا کنند. پيش از اين نيز خبرهايي درباره ارسال DVD فيلم «مصاحبه» از طريق بادکنک به داخل مرزهاي جمهوري دمکراتيک خلق کره شمالي منتشر شده بود.

به گفته کيم سئونگ مين، ناراضيان مقيم کره جنوبي توانسته‌اند بازخوردهايي از جانب مردم داخل آن کشور دريافت کنند که اغلب حاکي از سرخوردگي آنها بوده است. وي گفت: «بعضي از تماشاگران کره شمالي اينکه کيم جونگ اون (رهبر موروثي حکومت کمونيستي کره شمالي) به استهزا گرفته شده است، را توهين‌آميز يافته‌اند و عده‌اي نيز از اين ناراضي هستند که فرهنگ کره‌‌شمالي به شيوه‌اي نادرست تصوير شده است.» وي افزود که در کره شمالي به صورت سنتي از رهبر حکومت بت ساخته مي‌شود و «عده‌اي از ما پرسيده‌اند که چطور ممکن است کيم جونگ اون در خارج از مرزها چنين به تمسخر کشيده شود.»

وي در اين حال گفت که مطرح شدن مسائل حقوق بشري عده‌اي را درکره شمالي تحت‌تأثير قرار داده است. «يکي از تماشاگران با ديدن صحنه‌اي که خبرنگار خارجي از کيم جونگ اون مي‌پرسد چرا بين مردم غذا توزيع نمي‌کند، گريه‌اش گرفته بود.»

در همين حال، خبرگزاري فرانسه گزارشي از عده‌اي از فراريان کره شمالي که براي تماشاي جمعي فيلم «مصاحبه» در مکاني عمومي در سئول، پايتخت کره جنوبي گرد هم آمده بودند، منتشر کرده است. حدود 20 هزار نفر از فراريان کره شمالي در سئول زندگي مي‌کنند. لي هان بيول، يکي از اين فراريان درباره رندال پارک، بازيگر نقش رهبر کره شمالي در فيلم «مصاحبه» گفته است، اين بازيگر اصلاً شبيه به کيم جونگ اون نيست. بازيگران فيلم‌هاي کره شمالي اغلب به دقت شبيه به افرادي که نقش‌شان را ايفا مي‌کنند، ساخته مي‌شوند.»

همچنين به گفته کيم سئونگ مين، ظاهر و رفتار عجيب آن بازيگر «بيشتر متضاد با فرهنگ کره شمالي به‌نظر مي‌آيد تا آنکه خنده‌دار باشد.»

فيلم «مصاحبه» قرار بوداکراني عادي از روز کريسمس داشته باشد اما با مسائلي که هکرهاي منتسب به کره شمالي براي آن ايجاد کردند و تهديد به اقدام تروريستي عليه سينماهاي نمايش دهنده، اکران گسترده آن با موانعي روبه‌رو شد. هکرها در تاريخ 24 نوامبر (3 آذر) با از کار انداختن شبکه رايانه‌اي شرکت سوني اطلاعاتي را به سرقت بردند که خسارات مادي و معنوي سنگيني براي آن شرکت به‌ بار آورد. اين گروه هکري که نام «نگهبانان صلح» Guardians of Peace يا #GOP بر خود گذاشته بودند، تصويري را روي نمايشگر رايانه‌هاي کارکنان سوني پيکچرز انترتينمنت به نمايش گذاشتند حاوي اين پيام که اگر خواسته‌هاي GOP# برآورده نشود، اطلاعات حساسي را که از سرورهاي شرکت سوني دزديده‌اند، افشا خواهند کرد. آنها در مراحل بعد پنج فيلم با پخش اين شرکت را پيش از اکران يا همزمان با اکران در اختيار سايت‌هاي دانلود غيرقانوني قرار دادند و اطلاعاتي را افشا کردند و از جمله، نامه‌هايي داخلي را افشا کردند که به اختلاف ميان اهالي هاليوود دامن زد. کره شمالي هرگونه دخالت مستقيم در اين حملات را تکذيب کرد.

در هفته پيش از کريسمس، هکرهايي که به رايانه‌هاي شرکت سوني حمله کرده ‌بودند، تهديد کردند حمله‌هايي مشابه با حمله 11 سپتامبر 2001 گروه القاعده به برج‌هاي دوقلوي سازمان تجارت جهاني در نيويورک را به اجرا خواهند گذاشت. آنها گفتند که اين حمله به سينماهايي صورت خواهد گرفت که کمدي سث روگن و جيمز فرانکو با عنوان «مصاحبه» را که داستانش به کره شمالي و اقدام دو مجري تلويزيون براي ترور رهبر آن کشور مي‌گذرد، اکران کنند.

با اين حال فيلم مصاحبه به‌صورت محدود از روز کريسمس در 330 سالن سينما به نمايش درآمد و فروش قابل قبولي داشت. فروش آنلاين اين فيلم نيز رکورد فروش اينترنتي سال 2014 را شکست. ورايتي سه‌شنبه شب خبر داد که فروش آنلاين فيلم «مصاحبه» به 31 ميليون دلار رسيده است. همچنين هاليوود ريپورتر روز چهارشنبه از اکران فيلم «مصاحبه» در 400 سالن سينماي مکزيک در روزهاي آينده خبر داد. اين در حالي است که فيلم «مصاحبه» از جانب منتقدان سينمايي بازخوردهاي منفي گرفته و فيلم به عنوان يکي از بدترين فيلم‌هاي سال در فهرست اوليه چندين جايزه موسوم به تمشک طلايي که هر ساله به بدترين آثار هاليوود داده مي‌شود، قرار گرفته است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر