صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

نامه فيلمسازان سينماي دفاع مقدس به رهبر انقلاب

حاتمي‌کيا، ميرکريمي، درويش، تبريزي، پرستويي، افخمي، مجيدي، ده‌نمکي و جمعي از سينماگران در اين نامه خواستار توجه جدي مسئولين به سينماي اين نامه در نامه‌اي با سربرگ خانه سينما بخاطر عدم رسيدگي به خانواده‌هاي جان باختگان حادثه "معراجي ها" توسط مسئولين و همچنين وضعيت نامناسب شهرک دفاع مقدس و نبود امکانات آن نوشته شده است. *نامه مذکور را در ادامه مي بينيد: بسمه تعالي

کد خبر: 2867

حاتمي‌کيا، ميرکريمي، درويش، تبريزي، پرستويي، افخمي، مجيدي، ده‌نمکي و جمعي از سينماگران در اين نامه خواستار توجه جدي مسئولين به سينماي اين نامه در نامه‌اي با سربرگ خانه سينما بخاطر عدم رسيدگي به خانواده‌هاي جان باختگان حادثه "معراجي ها" توسط مسئولين و همچنين وضعيت نامناسب شهرک دفاع مقدس و نبود امکانات آن نوشته شده است. *نامه مذکور را در ادامه مي بينيد:
بسمه تعالي

محضر مبارک مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي
با اهداء سلام و تحيات
احتراماً، تعبير عارفانه و مدبرانه حضرتعالي مبني بر اين‌که «کار براي ترويج فرهنگ جهاد و شهادت کمتر از شهادت نيست»، سبب مي‌گردد تا تمناي دردِ دل داغدار خويش را در ايام شريف ماه رمضان به استحضار برسانيم.
يقيناً در خاطر مبارک هست که چندي پيش انفجاري در صحنه فيلمبرداري فيلمي رخ داد و متأسفانه پنج نفر از همکاران پرتلاش عرصه سينماي انقلاب و دفاع مقدس از دست رفتند. يکي از اين افراد «محمدجواد شريفي‌راد» از متخصصان جلوه‌هاي ويژه ميداني سينما بود که علاوه بر خدمات شايان به سينماي انقلاب، در طول هشت سال دفاع مقدس با کارنامه‌اي درخشان در عرصه دفاع از تماميت ارضي جمهوري اسلامي، بيش از 1500 عمليات خنثي‌سازي موشک و بمب را هدايت کرده و با حضور چشمگير و کم‌نظير در عمليات خطرناک و پرحادثه چندين‌بار مجروح و در بيمارستان بستري شده بود.

فقدان اين عزيز خدمتگزار در حادثه فيلم اخير بيش از پيش سينماگران را به مقوله خطرات ناشي از استفاده از ادوات و تجهيزات جنگي در صحنه‌هاي اين‌گونه فيلم‌ها متوجه ساخت که متأسفانه در حال حاضر از آن گريزي نيست و در کمپاني‌هاي بزرگ فيلمسازي جهان نيز با وجود بهره‌گيري از امکانات مدرن، هنوز اين رشته مخاطراتي را به همراه دارد.

علي‌ايحال، در حال حاضر متأسفانه با گذشت زمان قابل توجهي از اين حادثه اسفبار هيچ‌يک از نهادهاي ذيربط، اين جهادگران و تلاشگران فقيد که کارشان «کمتر از شهادت نيست» را مورد حمايت قرار نداده و حتي از سوي بنياد شهيد و ايثارگران نيز به رسميت شناخته نشده‌اند و تبعاً مشمول قوانين مربوط به ايثارگران نمي‌شوند. چنين رفتاري يقيناً ضربه روحي و معنوي بسياري به بازماندگان، همکاران فرهنگي و هنري و همچنين تلاشگران و هنرمندان عرصه سينماي دفاع مقدس وارد مي‌آورد و نگراني و ترس از عاقبت اين‌گونه فعاليت‌هاي ارزشمند و مورد نياز جامعه اسلامي، بي‌رغبتي مضاعفي را باعث مي‌شود.

اين نگراني در کنار اين نقيصه که اساساً نوع فعاليت حرفه‌اي سينماگران شامل بيمه عمر و بيکاري نيست مزيد بر علت مي‌شود و براي تلاشگراني که عموماً از طبقه و قشر متوسط به پايين جامعه هستند، تأسف‌بار است.

استدعاي جمعي از دست‌اندرکاران سينماي انقلاب و دفاع مقدس از محضر مبارک حضرتعالي ابتدا بذل عنايت خاص آن مقام معظم در امر به مساعدت و رسيدگي به خانواده‌هاي حادثه‌ديدگان اين عرصه به ويژه جان‌باختگان اخير فيلم سينمايي معراجي‌هاست تا در زمره افراد مشمول قانون ايثارگران قرارگيرند و نهايتاً تمناي صدور فرماني براي تأمين امکانات ايمني مناسب و تهيه تجهيزات مورد نياز حرفه‌اي و استاندارد شهرک سينمايي دفاع مقدس است تا منبعد چنين حوادث ناگواري به حداقل ممکن کاهش يابد.

از مرحمت بزرگوارانه آن مقام معظم سپاسگزاريم و اميدواريم پوزش ما را از تصديع اوقات شريف بپذيريد."

امضاکنندگان به ترتيب حروف الفبا:

1ـ حبيب احمدزاده

2 ـ بهروز افخمي

3 ـ پرويز پرستويي

4ـ کمال تبريزي

5 ـ ابراهيم حاتمي‌کيا

6 ـ محمدحسين حقيقي

7 ـ عزيزالله حميدنژاد

8 ـ احمدرضا درويشي

9 ـ مجتبي راعي

10ـ سيدمحمود رضوي

11ـ سعيد سعدي

12ـ سيدسعيد سيدزاده

13ـ محمدرضا شرف‌الدين

14ـ محمدمهدي عسگرپور

15ـ محسن علي‌اکبري

16ـ مجيد مجيدي

17ـ منوچهر محمدي

18ـ رضا ميرکريمي

19ـ جواد نوروزبيگي

20ـ مسعود ده‌نمکي

نظرات بینندگان

ارسال نظر