صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

صابر ابر: هنرهاي تجسمي در زندگي آدم‌ها لازم است

افتتاحيه‌ي نمايشگاه نقاشي‌هاي محمد طباطبايي با عنوان «عجيب‌تر از بهشت» در گالري شکوه برگزار شد. در اين مراسم صابر ابر، مسعود فروتن، عباس مشهدي‌زاده و ... حضور داشتند.

کد خبر: 2837

ايسنا/ افتتاحيه‌ي نمايشگاه نقاشي‌هاي محمد طباطبايي با عنوان «عجيب‌تر از بهشت» در گالري شکوه برگزار شد. در اين مراسم صابر ابر، مسعود فروتن، عباس مشهدي‌زاده و ... حضور داشتند.

محمد طباطبايي - نقاش - درباره‌ي آثارش گفت: من حدود سه سال روي اين مجموعه کار کردم. در واقع «عجيب‌تر از بهشت» به مفاهيم فرازمان و فرامکان اشاره دارد.

او که در آثارش حيوانات مختلف را به‌عنوان تمثيلي از شخصيت‌هاي انساني به‌کار برده است، ادامه داد: در کتاب‌هايي مانند «قلعه حيوانات» نوشته‌ي جورج اورول، «موش و گربه» عبيد زاکاني، «کليله و دمنه» و حتي در کارتون‌هايي که در سال‌هاي کودکي آن‌ها را دنبال مي‌کرديم، وقتي با استعاره از حيوانات، موضوعي مطرح مي‌شد، ذهن بيننده سيال‌تر مي‌شد تا آن‌گونه که راحت‌تر است با کار ارتباط برقرار کند.

اين هنرمند اظهار کرد: از دوره‌ي غارنشيني، حيوانات براي انسان‌ها جذاب بوده‌اند تا جايي که براي بيان خصوصيات افراد، مثال‌هايي از حيوانات مي‌آوردند، براي مثال وقتي فردي سريع مي‌دود، مي‌گويند مانند آهو است يا دقيق و تيز بودن چشم را شبيه چشم عقاب مي‌دانند.

او در پاسخ به اين پرسش که چرا فيگورها را بدون سر و صورت مي‌کشد، بيان کرد: دليل اصلي آن، توجه بيش از اندازه به معاني ظاهري بود؛ اين روزها در دنيا، معناي ظاهري بيشتر از معناي دروني انسان اهميت پيدا کرده است. سيستم سرمايه‌داري و امپرياليسم توجه افراد را به سمت مسائل ظاهري و مد برده است. با اين‌که توجه به ظاهر، امر بدي نيست، ولي ساعت‌هاي زيادي از وقت افراد را مي‌گيرد و ذهن افراد را درگير مي‌کند.

اين هنرمند اضافه کرد: سيستم سرمايه‌داري هيچ انتخابي به افراد نمي‌دهد. بنابراين آن‌ها يا بايد با آن همراه شوند يا به انزوا بروند. از طرف ديگر، تصوير نکردن سرها در اين فيگورها به‌خاطر آن بود که مخاطب در کار دخيل شود و آن‌گونه که مي‌خواهد به‌لحاظ ذهني با اثر ارتباط برقرار کند و کار را ببيند.

صابر ابر - بازيگر سينما - در بازديد از اين نمايشگاه اظهار کرد: من سال 1389 در يک نمايشگاه گروهي با محمد طباطبايي آشنا شدم. از همان زمان مشخص بود که آينده‌ي خوبي دارد.

او ادامه داد: من مجموعه‌دار حرفه‌اي آثار هنري نيستم؛ ولي برحسب علاقه‌ام، يک مجموعه‌ي شخصي از آثار تجسمي دارم. اثر طباطبايي جزو آثاري بود که بدون هيچ‌گونه شک و ترديدي خريدم. در اين سال‌ها آثار او را دنبال مي‌کردم و به نظرم بسيار مهم است که هر هنرمندي در هر زمينه‌اي که فعاليت مي‌کند، بخصوص هنرمنداني که در حوزه‌ي هنرهاي تجسمي فعال هستند، اصالت خود را حفظ کنند.

وي بيان کرد: محمد طباطبايي اصيل است، او در آثارش به صلح، خشونت، رعايت، حفاظت و حمايت اشاره دارد و آن‌ها را به شکل‌هاي مختلف بيان مي‌کند، او در اين نمايشگاه نيز به شکلي معاصر و جذاب، ذهنيت‌هاي خود را در تابلوها انعکاس داده است.

او گفت: به‌علت علاقه‌ي شخصي‌ام، نمايشگاه‌هاي هنري را مي‌بينم و فکر مي‌کنم افراد نيز بايد ياد بگيرند که هنرهاي تجسمي به اندازه‌ي تمام چيزهاي روزمره در زندگي براي آدم‌ها لازم است.

اين بازيگر سينما و تئاتر با بيان اين‌که به هنرهاي تجسمي علاقه دارد، اظهار کرد: سعي مي‌کنم به ديدن بيشتر نمايشگاه‌هاي تجسمي بروم، البته آنچه درباره‌ي هنرهاي تجسمي مي‌دانم فقط از طريق سواد بصري ست. آموخته‌هايم در اين زمينه به‌صورت تجربي بوده و سعي کرده‌ام نسبت به سليقه‌ام در اين حوزه مطالعه کنم. بارها و بارها تلاش کردم به سمت اين هنر بروم، ولي مي‌دانم اگر بخواهم به اين حوزه راه پيدا کنم، بايد خيلي پر و کامل باشم.

ابر درباره‌ي روند روبه رشد تعداد گالري‌ها نيز گفت: وقتي مي‌شنوم تعداد زيادي گالري در مرکز، شمال و حتي جنوب شهر افتتاح مي‌شود، بسيار خوشحال مي‌شوم، چون هنرمندي که پيگير اين کانسپت است، حتما مکان نمايش آثارش را پيدا مي‌کند.

به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه تا چهارشنبه (٢٤ دي‌ماه) در گالري شکوه واقع در فرمانيه، بلوار اندرزگو، خيابان سليمي شمالي، کوچه امير نوري، شماره ١٩ برپا است و علاقمندان مي‌توانند هر روز (به‌جز پنجشنبه‌ها و تعطيلات رسمي) از ساعت ١٦ تا ٢٠ از اين آثار ديدن کنند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر