صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

کارگردان‌هايي که زندگي خودشان سوژه فيلم‌هايشان شد

نگاهي متفاوتبه فيلم‌هاي شرکت‌کننده در بخش فيلم‌هاي خارجي‌زبان اسکار از کاستاريکا تا يونان، کارگردان‌هايي که زندگي خودشان سوژه فيلم‌هايشان شد.

کد خبر: 281

نگاهي متفاوتبه فيلم‌هاي شرکت‌کننده در بخش فيلم‌هاي خارجي‌زبان اسکار از کاستاريکا تا يونان، کارگردان‌هايي که زندگي خودشان سوژه فيلم‌هايشان شد.
1. کاستاريکا، "شاهزاده‌هاي سرخ"
اولين تجربه کارگرداني "لارا آستوگرا" بسيار تأثيرگذار است. اين فيلم دوران کودکي کارگردان را روايت مي‌کند؛ در واقع پدر وي عضو جبهه آزادي‌بخش ملي ساندينيستا بوده که از نيکاراگوئه به کاستاريکا فرار مي‌کند.
2. کرواسي، "کابوهاي کروات"
اين فيلم کمدي ساخته "تومسلاف مريسيج" درباره کارگردان تئاتري است که به شهر خودش بازمي‌گردد و دسته بازيگراني را از آدم‌هاي نامتعارف، بازنده‌ها و دلسردها تشکيل مي‌دهد. آن‌ها نمايش اجرا مي‌کنند که بر اساس فيلم‌هاي غربي با درون‌مايه و کليشه‌هاي ژانرهاي هاليوودي است.
3. جمهوري چک، "بازي عادلانه"
اين فيلم درامِ ورزشيِ تأثيرگذار در سال 1983 و در اوج شکوفايي رژيم کمونيست چک مي‌گذرد. اين داستان جوان قهرمان در دو سرعت را روايت مي‌کند که حرفه‌اش را با خوردن از مصرف داروهاي نيروزا به خطر مي‌اندازد.
4. دانمارک، "غم و شادي"
کارگردان کارآزموده دانمارکي "نيلز مالمورز" راوي گذشته غم‌انگيز خودش مي‌شود. اين فيلم بلند درباره اين است که چگونه همسر اين کارگردان دختر نوزادشان را در سال 1984 به قتل رسانده است.
5. جمهوري دومينيکن، "کريستوري"
فيلم بلند "لتيشيا تونوس" داستان دو برادر ناتني را که هر دو دلباخته يک زن مي‌شوند، را به تصوير کشيده است.
6. اکوادور، "سکوت سرزمين رويا"
اين درام ساخته "تيتو مولينا" داستان بيوه‌اي است که تنها راه فرار از چهار ديوار خانه‌اش را در دنياي روياهاي خود مي‌داند.
7. مصر، "دختر کارگر"
"دختر کارگر" يکي از معدود فيلم‌هاي مستقل مصري است که در گيشه هم موفق بوده است. اين فيلم رمانتيک و ملودرام موضوع طبقه اجتماعي را پيش مي‌کشد. دختر کارگر دلباخته سرپرست جديدشان مي‌شود. "ياسمين رئيس" بازيگر شخصيت دختر کارگر جايزه بهترين بازيگري را از جشنواره فيلم دبي دريافت کرد.
8. استوني، "نارنگي‌ها"
اين فيلم در درياي سياه و در منطقه بحراني "آبخازيا" در سال 1990 مي‌گذرد. "ايو" کشاورز استونيايي قصد دارد محصول نارنگي خود را برداشت کند که جنگ آغاز مي‌شود. ابتدا به اين بحران پشت مي‌کند اما وقتي مردي زخمي در خانه‌اش را به صدا درمي‌‌آورد او هم درگير جنگ و عواقبش مي‌شود.
9. اتيوپي، "قرباني تجاوز"
اين فيلم داستان واقعي پرونده دختر چهارده ساله‌اي را روايت مي‌کند که براي کشتن آدم‌رباي خود محکوم به اعدام مي‌شود. در واقع در اتيوپي رسمي به نام "آدم‌ربايي براي ازدواج" وجود دارد و اکثر دختران اين کشور فکر مي‌کنند متجاوز کار اشتباهي نمي‌کند و حتي دولت هم براي اين سنت قبيله‌اي هيچ اقدامي انجام نمي‌دهد.
10. فنلاند، "شب‌هاي واقعي"
اين فيلم سياه و سفيد داستان معصوميت پسر چهارده ساله‌اي است که در زاغه‌هاي هلسينيگي؟ بزرگ مي‌شود و خطاهاي زندگي برادر بزرگترش را مي‌آموزد.
11. فرانسه، "سن لورن"
اين دومين فيلم از زندگي "ايوسن لورن" است که امسال ساخته مي‌شود. نماينده فرانسه در اسکار امسال بخش خصوصي که زندگي طراح فرانسوي را به تصوير مي‌کشد.
اين فيلم زندگي "لورن" را بين سال‌هاي 1967 تا 1976 در زماني که "لورن" در اوج موفقيت در حرفه‌اش قرار داشت و در دام مواد مخدر افتاده بود را به تصوير مي‌کشد.
12. گرجستان، "جزيره ذرت"
اين فيلم حداکثر دوازده خط مکالمه دارد اما اثر استادانه "ترنس ماليک" و "آندري تارکوفسکي" را به خوبي به تصوير مي‌کشد.
13. آلمان، "خواهران محبوب"
اين فيلم درباره شاعر پرآوازه قرن هجدهم آلماني "فردريش شيلر" است.
14. يونان، "انگلستان کوچک"
بهترين تقديرها از اقتباس "پانتيلس وولگاريس" از کتاب پرفروش "يوآنا کاريستياني" در جشنواره شانگهاي شد. اين فيلم جوايز جشنواره يونان را هم جارو کرد و در گيشه هم موفق بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر