صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

يازده مکان مخفى براي برقراري نظم در خانه

کد خبر: 2041

چيدانه/ 1- از اختلاف سطح هاى باريک ميان دو ديوار يا فاصله بين ديوارها براى ساختن يک رخت آويز زيبا استفاده کنيد و لباس هايى را که کمتر مورد استفاده قرار مى گيرند در آنها انبار کنيد.
2- در فاصله بين کف اتاق ها و کمدها، کشوهاى باريکى بسازيد که براى قرار دادن اشياى شکستنى و با ارزش مانند سينى ها و ديس هاى چينى مناسب باشند. حوله ها و ملافه ها و نيز لباس هاى زير را نيز مى توانيد در اين کشوهاى باريک بگذاريد. اين کشوها را مى توانيد به سادگى با فشار پا ببنديد.
3- فضاى خالى بالاى کابينت آشپزخانه را تا سقف ادامه دهيد. در بسيارى از آشپزخانه ها بخش بالاى کابينت ها بدون استفاده رها مى شود. مى توانيد بخشى از وسايل آشپزخانه را که به ندرت مورد استفاده قرار مى گيرند در اين کابينت اضافى جاى دهيد.
4- تعداد زياد کتاب ها و مجلات بخصوص در خانه ها و آپارتمان ها مى تواند مشکل آفرين باشد. اگر کمدهايى در خانه داريد که از عمق مناسبى برخوردارند مى توانيد قسمت عقبى آنها را با يک ديوار کاذب جدا کنيد و به عنوان کتابخانه يا محل قرار دادن مجلات مورد استفاده قرار دهيد.
5- فضاهاى خالى ما بين کابينت ها و نيز داخل آنها را با استفاده از وسايل مناسب تجهيز کنيد تا از فضاى موجود بيشترين استفاده عملى را کرده باشيد. مثلاً به جاى اين که ادويه را در ظروف تزيينى بريزيد که بايد آنها را در کنار هم چيد و در معرض نمايش گذاشت، مى توانيد از ظروفى استفاده کنيد که بتوانيد آنها را روى هم بچينيد. يا در مورد کابينتى که در آن بشقاب ها و چنگال ها را قرار مى دهيد مى توانيد به جاى چيدن آنها، از سبدهاى تقريباً مسطح و نيز طبقه هاى کشويى استفاده کنيد.در مورد گوشه ها که در اغلب موارد بلا استفاده رها مى شوند مى توانيد از تجهيزات مثلثى شکل استفاده کنيد و وسايل مورد استفاده روزمره مانند نمک پاش را در آنها بچينيد.
6- از فضاى زير پله ها غافل نشويد و با استفاده از پرده هاى رنگين يا يک در ِ مناسب از آنها براى انبار کردن وسايل بخصوص مواد غذايى خشک مانند روغن و برنج استفاده کنيد.
7- درباره شيوه بهره بردارى فعلى خود از فضاهاى موجود تجديد نظر کنيد. آيا واقعاً نحوه چيدن مبلمان و اثاثيه و وسايل بخصوص در آشپزخانه به بهترين شکل انتخاب شده است؟ در بسيارى از موارد با يک تجديد نظر ساده فضاى بيشترى براى قرار دادن وسايل اضافى خود در سرتاسر منزل خواهيد يافت.
8- کمدهاى لباس را به عنوان مهمترين عنصر انبار کردن در خانه ها در نظر مى گيرند. به جاى اين که در اتاق ها کمدهاى کوچک بسازيد سعى کنيد کمدهايى بسازيد که تا سقف ادامه داشته باشند و صد البته درهاى آنها نيز به همان ميزان مرتفع باشند. جاسازى کشوهاى متعدد در سايزهاى مختلف، ظرفيت کمدها را افزايش مى دهد و نظم و ترتيب بيشترى ايجاد مى کند. همچنين تمهيداتى بينديشيد که بتوانيد در کمدها وسايل بزرگ و حجيم مانند بالش ها را نيز جاى دهيد.
9- حالا ديگر نوبت پارکينگ است. وسايل و تجهيزات اتومبيل ها معمولاً جاى زيادى مى گيرند با اين حال حتماً خواهيد توانست فضايى براى انبار کردن ابزار آلات ايجاد کنيد. از کابينت هاى دست دوم مى توانيد براى اين منظور استفاده کنيد اما هنگام نصب کردن توجه داشته باشيد که ارتفاع اتومبيلى که در جوار آن پارک خواهد شد چقدر است. کابينت هاى دَردار مطلوب تر هستند چون به اين ترتيب وسايل آن بر روى اتومبيل سقوط نخواهد کرد.
10- در بسيارى از خانه ها در انتهاى راه پله ها يا در ابتداي آنها اتاق کوچکى تعبيه شده است که براى انبارى استفاده مى شوند. اگر اشياى اضافى را به داخل آنها پرتاب کنيد و آنها بدون نظم و ترتيب و روي هم انباشته شوند(مثل کمد آقاي ووپي) يقيناً به زودى فضاى داخل آن با وسايل شما که به احتمال زياد ديگر قابل استفاده نخواهند بود اشغال خواهد شد. اگر قفسه هاى کوچک در آنها تعبيه کنيد و در کار انبار کردن وسايل، از نظم و ترتيب پيروى کنيد احتمالاً همين فضاى کوچک براى مدت هاى طولانى خواهد توانست نگرانى شما براى يافتن مکان مناسب براى انبار کردن وسايل اضافى را از بين ببرد.
11- سعى کنيد به هنگام تهيه مبلمان و وسايل چوبى منزل از مواردى استفاده کنيد که داراى کشو يا کمدهاى کوچک باشند. مثلاً اگر تختخواب فرزند شما داراى يک کشو در زير و يک کمد کوچک در بالاى آن باشد ديگر مشکل «ملافه ها را کجا بگذارم» نخواهيد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر