صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

نااميدکننده‌ترين فيلم‌هاي سال 2014

کد خبر: 2001

ايسنا/ برخي از سينماگران سرشناس سينماي جهان در سال 2014 دست به ساخت فيلم‌هايي زدند که از جنبه هنري و تجاري در حد و اندازه نام آن‌ها نبود و براي کمپاني فيلمسازي چيزي جز شکست به ارمغان نياورد.
ساخت دنباله‌هاي سينمايي متعدد چون «مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز 2»، «مردان ايکس؛ روزهاي گذشته آينده»، «طلوع سياره ميمون‌ها» و «ترانسفورمرها: عصر انقراض» در سال 2014 توسط کمپاني‌هاي بزرگ فيلمسازي هاليوود در نهايت جلوي کاهش اقبال تماشاگران از سينما را نگرفت و در مجموع تعداد گردشگران سينماهاي آمريکا با کاهش 5 درصدي در مقايسه با سال گذشته ميلادي روبه رو شد.
در زير نگاهي خواهيم داشت به نااميدکننده‌ترين فيلم‌هاي سال 2014 سينماي جهان که نه تنها عملکرد تجاري چندان خوبي نداشتند، بلکه از لحاظ هنري نيز انتظار هواداران سينما را برآورده نکردند.
چهل و نهمين ساخته «وودي آلن» با عنوان «جادو زير نور ماه» يکي از کسل‌کننده‌ترين ساخته‌هاي اين کارگردان صاحب نام سينماي جهان از سال 2001 و فيلم «نفرين عقرب يشمي» را رقم زد.
داستان اين فيلم که در جنوب فرانسه و در دهه‌ي 1920 ميلادي رخ مي‌دهد، روايتگر زندگي کارآگاهي (با بازي کالين فرث) است که به جنوب فرانسه سفر مي‌کند تا جلوي يک کلاهبرداري قريب‌الوقوع را بگيرد که در اين راه، عاشق مظنون شماره‌ي اولش، دختري جوان (با بازي اما استون) مي‌شود. فيلم «آلن» در نهايت به فروش 10/5 ميليون دلاري در گيشه دست يافت.
بسياري از منتقدان سينمايي گمان مي‌کردند، «تيم برتون» با فيلم جديدش «چشمان بزرگ» دوباره به دوران اوج فيلمسازي خود در دهه 90 بازمي‌گردد و «امي آدامز» بالاخره با اين فيلم موفق به کسب جايزه اسکار بهترين بازيگري خواهد شد اما اين فيلم در نهايت بسيار بي‌مزه از کار درآمد و شباهت زيادي به فيلم‌هاي «تيم برتون» نداشت.
اين فيلم با بازي «کريستوفر والتز» و «امي آدامز» روايتگر داستان واقعي دو هنرمند به نام «والتر کين» و «مارگارت کين» است که در دهه 1960 با به تصوير کشيدن چهره زنان و کودکان با «چشمان درشت» به شهرت رسيدند.
در حالي که هاليوود دهه‌ها در انتظار ساخت فيلم موزيکال «پسران جرسي» بر اساس زندگي گروه معروف موسيقي «The Four Season» بود، اما ساخته «کلينت ايستوود» در نهايت فيلمي نه چندان دلچسب بود. به عقيده منتقدان سينمايي وي مي‌بايست به جاي استفاده از بازيگران نه چندان آشنايي تئاتري از بازيگران سرشناس سينمايي در نقش اصلي بهره مي‌برد.
اين فيلم روايتگر داستان زندگي اعضاي اين گروه و درگيريهاي آشناي آنان با محيط اطرافشان است و تصميم «کلينت ايستوود» 84 براي ساخت اين فيلم از ابتدا کمي عجيب بنظر مي‌رسيد چرا که «پسران جرسي» مشخصاً شبيه هيچ يک از آثاري نيست که کلينت ايستوود در طول سالهاي فعاليتش به عنوان فيلمساز علاقه‌اي به ساخت آنها داشته است.
جشنواره کن امسال با فيلم «گريس از موناکو» با بازي «نيکل کيدمن» در نقش «کريس کلي» آغاز شد و از همان ابتداي نمايش آغازين در جشنواره کن نتوانست نظرات مثبت را بخود جلب کند و بسياري آن را فيلمي در حد افتتاحيه معتبرترين رويداد سينمايي جهان نمي‌دانستند.
پيش از آغاز نمايش فيلم نيز جنگ و جدال تمام عياري ميان «اليور داهان» کارگردان فيلم و «هروي وينستون» توزيع کننده فيلم درباره چگونگي پايان‌بندي داستان وجود داشت. خانواده سلطنتي موناکو با انتشار بيانيه‌اي پيش از نمايش اين فيلم در جشنواره کن ضمن اشاره به ارجاعات تاريخي اشتباه در اين فيلم اعلام کرد که اين خانواده دوست ندارد هيچ ارتباطي با اين فيلم داشته باشد و تريلر منتشر شده از فيلم مؤيد ماهيت تخيلي و مضحک فيلم «گريس از موناکو» است و مشخصا اين فيلم براساس ارجاعات تاريخي مشکوک و اشتباه ساخته شده است. «زيبايي موناکو» هنوز در آمريکا اکران نشده است و اين احتمال وجود دارد که اين اتفاق اصلا روي ندهد.

«پل توماس اندرسون» چون «جي.دي سلينجر» در اواخر دوران نويسندگي‌اش کمتر به روايت مي‌پردازد و در فيلم «فساد ذاتي» جديدترين ساخته اين کارگردان بيشتر با ارائه تصاوير از مناظر زيبا روبه‌رو هستيم و داستان در مسير داستاني با آغاز و پايان مشخصي همراه نيست و بيشتر شبيه به سير و ساحت در تاريکي و ابهام مي‌ماند. فضاي فيلم آنقدر در حال و هواي مواد مخدر غرق است که تشخيص واقعيت از توهم و فانتزي تقريبا غيرممکن به نظر مي‌رسد. در اين فيلم «يواخين فونيکس» که در فيلم «استاد» نيز با «اندرسون» همکاري داشت در نقش اصلي ايفاي نقش کرده است.

فيلم «برتري» اولين تجربه کارگرداني «والي فيشر» فيلمبردار قديمي هاليوود با بازي ستارگاني چون «جاني دپ» و «مورگان فريمن» و «کيت مارا» و «جاني دپ» در آن در نقش يک دانشمند علم کامپيوتر بازي مي‌کند. فيلمنامه غير منسجم اين فيلم در دستان «والي فيشر» کم‌تجربه در فيلمسازي (فيلمبردار فيلم‌هاي کيرستوفر نولان) به نتيجه نه چندان مطلوب و دلنشيني ختم شده است، اما به لطف بازيگرانش 23 ميليون دلار در گيشه فروخت.

فيلم نئونوآر «رودخانه گمشده» اولين تجربه کارگرداني «رايان گاسلينگ» بازيگر معروف هاليوودي که آن به عنوان پديده جشنواره کن امسال پيش بيني مي‌کردند در نهايت با بازخوردهاي منفي از سوي منتقدين سينمايي رو به رو شد.

اين فيلم در پايگاه اينترنتي «راتن تومتوز» از 100 تنها 35 امتياز گزفت و «پيتر بردشاو» منتقد سينمايي گاردين درباره آن نوشت: اين فيلم بسيار بي‌قواره، بدون شکل و زننده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر