صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

دلايلي براي برنده شدن «پسربچگي» در اسکار 2015

کد خبر: 1725

باني فيلم/ رقابت بين فيلم ها در محاسبات انجمن منتقدان فيلم آمريکا در لس آنجلس سه فيلم سه جايزه اول اين واقعه سينمايي سال را بين خود توزيع کردند:
«کودکي»، «مرد پرنده اي» و «خشونت بارترين سال» هر چند سه جايزه اول بين اين سه فيلم توزيع شد اما اين چيزي از مزاياي «کودکي» ساخته ريچارد لينکليتر که در طول 12 سال اين فيلم را ساخته است، کم نمي کند. در اينجا 12 دليل که نشان مي دهد چرا «کودکي» احتمالاٌ بهترين فيلم در مراسم اسکار 2015 خواهد بود، مي خوانيد:

1ـ تئوري پيشتاز زود هنگام
تجربه نشان داده است در فصل اسکار به طور معمول فيلم هايي که خيلي زود وارد کورس رقابت شده اند، شانس بيشتري براي دريافت اسکار دارند. (مثل «جدا مانده» در سال 2006 و «جبهه دردها» در سال 2009) يکي از اعضاي آکادمي اسکار مي گويد: امسال يک سال لعنتي براي اسکار است. همين طور که يک سال لعنتي براي گيشه ها بود. در واقع «ناشکستني»، «سلما» و «بازي تقليد» همگي به طور همزمان اکران شدند و همزمان نيز مساله ادعاي کانديداتوري آنها در اسکار مطرح شد. اما همان کمک جهاني که سال 2004 به فيلم «محبوب ميليون دلاري» کمک کرد موفق باشد، به «کودکي» نيز کمک مي کند تا در اسکار پيروز شود.
2ـ نقدهاي فوق العاده
منتقدان و اسکارها هميشه در يک رديف و همسو نبوده اند. اما نقدهاي قوي مي توانند روي نظر راي دهندگان اسکار تاثير زيادي داشته باشند، «کودکي» که در تابستان (جولاي/ مرداد ماه) اکران شد، در سايت هاي معتبر سينمايي مثل Rotten Tomatoes با 99 درصد نقدهاي مثبت همراه بود و در «Metacritic» نيز امتيازي مشابه گرفت. هيچکدام از کانديداهاي احتمالي ديگر براي دريافت اسکار بهترين فيلم، از اين ميزان استقبال منتقدان بهره مند نيستند.
3ـ وزن آراء
از سال 2010 که شمار کانديداهاي دريافت جايزه بهترين فيلم سال به 10 کانديدا افزايش يافت، آراء اين قسمت با معيارهاي کاملاٌ متفاوت شمرده مي شوند. اصلي ترين معيار متفاوت اين است که آراء بيشتري داشته باشد و لزوماٌ اشکالي ندارد اگر صاحب اکثريت آراء نباشد. در اين سيستم جديد، از راي دهندگان خواسته مي شود، انتخاب هاي خود را به ترتيب مشخص کنند. بنابراين اگر فيلمي حتي 50 درصد آراء را هم به دست نياورد، اهميتي ندارد و احتمال دارد بتواند برنده اسکار شود. اين چيزي است که باعث مي شود «کودکي» بتواند «مرد پرنده اي» را کنار بزند.
4ـ بهترين حکايات پشت صحنه
وقتي فيلمي شانس رسيدن به مرحله راي گيري براي اسکار بهترين فيلم را پيدا مي کند، آنچه که عوامل فيلم از روند ساخت آن در مصاحبه هايشان مي گويند، به اندازه خود فيلم اهميت پيدا مي کند. ريچارد لينکليتر 12 سال مشقت کشيد تا «کودکي» را بسازد و در اين راه بودجه اندکي داشت. داستان هايي که درباره کار او و عوامل فيلمش (مثل الا کولترانس که وقتي فيلم را شروع کرد 6 ساله بود و همين طور اتان هاوک و پاتريشيا آرکوت) در اين 12 سال وجود دارد، خيلي جالب به نظر مي رسد. همان طور که شات مربوط يه سکانس باراک اوباما که در آن اوباما در حال تلاش براي راهيابي به کاخ سفيد، در جريان انتخابات 2008 رياست جمهوري آمريکا و دور اول رياست جمهوري خود است. لينکليتر به اين ترتيب در فيلم خود دست به بازگويي تاريخ نيز زده است.
5ـ دوست داشتني ترين در جريان رقابت ها
در سالي که سينماها پر از فيلم هايي بر اساس زندگينامه افراد معروف دنيا است، طبيعتاٌ اسکار و فيلم هايي که انتخاب مي شوند، به نوعي کلاس تاريخي محسوب مي شوند. اما بازيگران «کودکي» که به طور واقعي با فيلم پير و بزرگ شدند و 12 سال مثل يک خانواده حقيقي کنار هم زندگي کردند و نسبت به يکديگر محبت داشتند. هنگامي که انجمن منتقدان سينمايي آمريکا در لس آنجلس راي نهايي خود را به «کودکي» داد، پاتريشيا آرکوت حتي از خود لينکليتر هيجان زده تر بود. البته خود او نيز جايزه بهترين بازيگر زن نقش دوم را دريافت کرد.
6ـ لينکليتر جايزه بهترين کارگرداني را مي برد
هر چند هنوز اسامي نامزدهاي اسکار اعلام نشده است، اما مي توان با اطمينان پيش بيني کرد، لينکليتر يکي از کانديداهاي دريافت جايزه بهترين کارگرداني خواهد بود و علاوه بر آن جايزه را از آن خود خواهد کرد. در ده سال گذشته هفت بار جايزه بهترين فيلم و بهترين کارگرداني به يک فيلم داده شده است. دو استثنايي که در اين بين وجود داشتند، آنگ لي براي فيلم هاي «کوهستان بروکبک» در سال 2005 و «زندگي پاي» در سال 2012 و همچنين سال گذشته آنفونسو کوارون براي فيلم «جاذبه» در برابر«12 سال بردگي» بود.
7ـ موفقيت در گيشه در قالب يک فيلم مستقل
يکي از اولين نگراني ها درباره اسکار زود هنگام «کودکي» اين بود که آيا فيلم مي تواند به اندازه لازم فروش کند يا نه. به هر حال 24 ميليون دلار فروش گيشه اين فيلم شايد خيلي فوق العاده نباشد، اما خيلي بهتر از ميزان فروش «جعبه دردها» با 17 ميليون دلار است. به اين ترتيب امسال مي تواند سال ديگري براي فيلم هاي مستقل در اسکار باشد و تاکيد کند که اکران محدود نمي تواند مانع بردن جايزه اسکار شود.
8ـ رنج هاي بازي تقليد
شايد بزرگترين مشکل بر سر راه «کودکي» درام آلن تورينگ با بازي بنديکت کامبرباچ که از حمايت کمپاني وينشتين بهره مند است، باشد. هرگز نمي توان به طور درست ميزان قدرت هاروي وينشتين را درست ارزيابي کرد. اما «بازي تقليد» بايد شايستگي کمتري براي بردن اسکار بهترين فيلم داشته باشد. اين شرايط يادآور شزايطي است که «سخنراني پادشاه» داشت.
9ـ عامل گريه زا بودن
اگر فيلمي اشک شما را در بياورد، مي تواند در اسکار موفق باشد.
10ـ نقل کردني
عام گرايي در تم فيلم، يکي از اصل هاي اسکار است. در همين ارتباط اندکي قبل ها در حاشيه مراسم اهداي جوايز انجمن منتقدان سينماي آمريکا پاتريشيا آرکوت در مصاحبه اي گفت: ما بايد زندگي خود را بيش از آنکه آن را رها کنيم، دوست داشته باشيم.

11ـ سزاوار پيروزي
مانولا دارميس، منتقد سينمايي روزنامه نيويورک تايمز حق داشت که «کودکي» را «شاهکار» خواند. اگر اين فيلم را دوبار ببينيد، متوجه قدرت آن در داستان گويي و اجرا مي شويد.
12ـ حتي جويس کارول اوانس هم «کودکي» را دوست دارد
در سالي که گذشت، هنرمندان و افراد مشهور بودند که در قالب مصاحبه هاي مختلف اين فيلم را ستايش کردند. اما شايد بزرگترين شانس «کودکي» در اين باشد که از رمان نويسان گرفته تا ميانجي ها فيلم را ستوده اند. جويس کارول اوانس درباره اين فيلم گفت: من فکر مي کنم همه ما تصور مي کنيم درحال مشاهده زندگي واقعي هستيم. اما اين فيلم به ما هشدار داد که زندگي از قبل نوشته شده است.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر