صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

اظهارنظر منتقد هاليوود ريپورتر درباره جشنواره فيلم فجر

«دبورا يانگ» منتقد هاليوود ريپوتر که سالهاست در وصف سينماي ايران نقد مي‌نويسد و کاملا با شرايط سينماي کشورمان آشنا است، در مکاتبه با بخش سينمايي ايسنا به بيان ديدگاه خود درباره جداسازي بخش ملي و بين‌الملل سي و سومين جشنواره فيلم فجر پرداخت.

کد خبر: 1315

ايسنا/ «دبورا يانگ» منتقد سرشناس نشريه سينمايي هاليوود ريپورتر درباره تغييرات سي و سومين جشنواره فيلم فجر اظهار نظر کرد.
«دبورا يانگ» منتقد هاليوود ريپوتر که سالهاست در وصف سينماي ايران نقد مي‌نويسد و کاملا با شرايط سينماي کشورمان آشنا است، در مکاتبه با بخش سينمايي ايسنا به بيان ديدگاه خود درباره جداسازي بخش ملي و بين‌الملل سي و سومين جشنواره فيلم فجر پرداخت.
وي که سال گذشته پس از يک وقفه بلند مدت به سبب آنچه خودش فضاي اميدبخش سينماي ايران مي‌داند، تصميم گرفت دوباره و براي ششمين بار به جشنواره فيلم فجر بيايد، امسال با جداسازي زمان برگزاري بخش بين الملل و ملي با فاصله تقريبا دو ماه، امکان حضور در جشنواره را نخواهد داشت.
«دبورا يانگ» درباره اين تغييرات گفت:«از اين که بخش ملي و بين‌الملل جشنوراه فيلم فجر جداگانه برگزار مي‌شوند باخبر شده بودم. متاسفانه در ماه مي نمي‌توانم به ايران بيايم چرا که در آن زمان هاليوود ريپورتر در شرايط کاري فشرده‌اي خود را براي جشنوراه فيلم کن آماده مي‌کند و در واقع بدترين زمان سال براي سفر کردن من است. جاي تاسف است چراکه سال پيش احساس کردم تحولي در سينماي ايران رخ داده است.»
شصت و هفتمين جشنواره فيلم کن به عنوان معتبرترين رويداد سينمايي جهان 10 روز پس از پايان بخش بين‌الملل جشنواره فجر آغاز خواهد شد که قرار است از تاريخ 25 آوريل تا دوم مي برگزار شود.
«يانگ» سال گذشته در گفت‌وگويي با ايسنا اظهار کرده بود: " احساس مثبتي دارم و فکر مي‌کنم سينماي ايران دوباره در حال جان گرفتن است، منظورم فيلمسازاني چون فرهادي نيست. درواقع در دوره‌هاي گذشته جاي خالي نسل نوي سينماي ايران در جشنواره حس مي‌شد اما در جشنواره امسال فيلمهاي جالبي از فيلمسازان جديد ايراني ديده‌ام و واقعا از آمدن به ايران خوشحالم".
مطمئنا حضور منتقدان و نويسندگان صاحب نام سينمايي در جشنوراه فجر که در نشريه‌هاي معتبر خارجي شاغل هستند مي‌تواند بازخورد بسيار خوبي از مهمترين رويداد سينمايي کشورمان در سطح جهان داشته باشد و عنوان جشنواره "بين‌الملي" را به خوبي تبيين کند.
گروهي معتقدند در حالي که جشنواره‌هاي نوپاي ابوظبي و دوبي با دعوت از چهره‌هاي سرشناس سينماي جهان و صرف هزينه‌هاي گزاف سعي بر کسب اعتباري بين‌المللي براي خود دارند، سينماي ايران به دست خود و با جداسازي بخش ملي و بين الملل نگاه علاقه‌مندان و نويسندگان خارجي را از خود دور نگه مي‌دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر