صفحه نخست >> هنر تعداد نظرات: 0

ويشکا آسايش: يک‌ جا‌ ماندن را دوست ندارم

ويشکا آسايش بازيگري پرکار نيست اما بدون شک انتخاب‌هايش طي سال‌هاي اخير، موفقيت‌هاي خوبي برايش رقم زده. شايد هيچ‌کس فکر نمي‌کرد، بازيگري که بسياري از او انتظار حضور در نقش‌هاي جدي را دارند در«ورود آقايان ممنوع» اينطور بدرخشد.

کد خبر: 1102

ستاره ها/ ويشکا آسايش بازيگري پرکار نيست اما بدون شک انتخاب‌هايش طي سال‌هاي اخير، موفقيت‌هاي خوبي برايش رقم زده. شايد هيچ‌کس فکر نمي‌کرد، بازيگري که بسياري از او انتظار حضور در نقش‌هاي جدي را دارند در«ورود آقايان ممنوع» اينطور بدرخشد.
آسايش از تلويزيون به سينما رجعت کرد و اين‌روزها نيز سرگرم بازي در فيلمي سينمايي به کارگرداني بهرام توکلي است اما «پرده‌نشين»بازگشت مجدد او به تلويزيون پس از چندسال دوري از اين مديوم است؛ انتخابي که به قول خودش باعث شد بسياري او را سرزنش کنند اما خودش از نتيجه کار راضي است و اقبال مخاطبان به اين مجموعه نيز انتخاب او را تاييد مي‌کند. پخش سريال«پرده‌نشين»بهانه گفت‌وگوي ما با ويشکا آسايش شد که در ادامه مي‌خوانيد.


‌يکي از اتفاقات چشمگير در کارنامه کاري شما تفاوت در انتخاب نقش‌هاست. شما با يک سريال تاريخي پا به تلويزيون گذاشتيد و نقش«قطام» را بازي کرديد، تا سال‌ها بعد و حتي زماني که از بازيگري فاصله گرفته بوديد در ذهن مردم ماندگار مي‌شود و بعد از چندسال دوري به سينمايي قدم مي‌گذاريد که از شما بازي در گونه طنز را مي‌خواهد و در نهايت مي‌شود کاري مثل«ورود آقايان ممنوع»که به‌هيچ‌وجه بازي شما در ورطه اغراق نمي‌افتد و بعد از پشت‌سر‌گذاشتن چند نقش از جنس‌هاي مختلف، بازگشت متفاوتي به تلويزيون داريد. اين رنگ‌آميزي در نقش‌ها، قطعا نقطه‌قوت کارنامه شماست. اين مراقبت از خود که باعث مي‌شود اسير تکرار و کليشه نشويد، براي شما چطور اتفاق مي‌افتد؟
همانطور که گفتيد مراقبت از خود بسيار سخت است و شايد قدري خود‌داري يا کمي نترسيدن نياز دارد؛ نترسيدن از اينکه کم‌کار شوي. البته بخشي از آن ريسک هم محسوب مي‌شود. چرا که من بعد از سريال «امام‌علي(ع)» که نقش «قطام»را بازي کردم، متوجه شدم مدام نقش‌هاي تکراري پيشنهاد مي‌شود و قطعا مي‌توانست باعث شود که من دچار کليشه شوم و شايد دغدغه من آن زمان اين نبود که ديده شوم و در يک‌مقطعي تصميم گرفتم ديگر فيلم بازي نکنم. همين تصميم مي‌توانست يک ريسک بسيار بزرگ باشد. چه‌بسا که اين اتفاق افتاد. چون وقتي فيلم بازي نمي‌کني، کم‌کم کارگردان‌ها يا عوامل ديگر شما را فراموش مي‌کنند. اما من شانس ديگري آوردم که فيلم«ورود آقايان ممنوع» به من پيشنهاد شد و يک برگشت متفاوت به سينما براي من اتفاق افتاد. ترجيح مي‌دهم کم کار کنم ولي وقتي کار مي‌کنم چيزي باشد که ابتدا خودم از آن راضي باشم و بعد وقتي خودم راضي باشم مطمئن هستم که بيننده هم راضي خواهد بود.
پيشنهادهاي مشابه از سمت کارگردان‌ها شايد از آن‌دست اتفاقاتي است که براي بسياري از بازيگران رخ مي‌دهد. اما قطعا اين شناخت از توانايي براي محک‌زدن خودتان در نقش‌هاي متفاوت هم در شما پررنگ‌تر است؛ بازي در فيلمي طنز يا گونه‌هاي ديگري که در اين سال‌ها آنها را تجربه کرديد.
البته نکته‌اي که شما اشاره کرديد را قبول دارم. شايد قبل از «ورود آقايان ممنوع» به اين فکر نمي‌کردم که هيچ‌وقت کمدي کار کنم و اتفاقا سر سريال «نردبام آسمان» بودم که آقاي محسن بابايي، طراح گريم سريال يک‌روز به من گفت: چرا نقش کمدي بازي نمي‌کني؟ و پاسخ من اين بود که اصلا به اين موضوع فکر نکردم و بعد اينکه فکر نمي‌کنم کسي براي بازي در اين نقش به سراغ من بيايد و درنهايت اين اتفاق افتاد. زماني هم که فيلم «ورود آقايان ممنوع» پيشنهاد شد، فکر نمي‌کردم نقش من قرار است خيلي کمدي باشد. بيشتر به نظر مي‌آمد که نقش يک زن بداخلاق را بازي کنم، ولي تقريبا برعکس شد.
مجسمه‌سازي، بازي در تئاتر يا طراحي صحنه و لباس از جمله کارهايي است که در چند سال اخير در کنار بازي در سينما و تلويزيون انجام داده‌ايد و شايد انجام اين کارها براي بازيگري که اساسا يک‌جا ماندن را دوست ندارد خيلي دور از ذهن نيست.
من يک‌جا‌ماندن را دوست ندارم و اهل ريسک‌کردن هستم و هرچقدر کارهاي سخت انجام بدهم، برايم جذاب‌تر است. فکر مي‌کنم اين اخلاقي است که از بچگي با من است. چون مادرم هميشه مي‌گويد: تا به تو مي‌گفتيم که نمي‌تواني اين کار را انجام بدهي هرطور شده بود انجام مي‌دادي. «ملکه زيبايي لي نين» اولين نمايشي بود که بازي مي‌کردم، تا پيش از آن کارهاي کوچک ديگري پيشنهاد شده بود، اما قلقلکم نمي‌داد. دوست داشتم با همايون غني‌زاده کار کنم و اين کار سختي‌هاي خاص خودش را داشت و بيشتر دلم مي‌خواست ثابت کنم که هر طور شده از پس از اين کار سخت برمي‌آيم. در کل به هنر، ورزش و هنر تجسمي علاقه بسيار زيادي دارد. به‌ويژه مجسمه‌سازي که به من آرامش زيادي مي‌دهد.
در قسمت‌هاي ابتدايي پخش سريال «پرده‌نشين» بسياري از انتخاب شما غافلگير شدند. اينکه دختري به اين سن‌و‌سال داشته باشيد و بعد اينکه اصلا چرا ويشکا آسايش بعد از سال‌ها دوباره به تلويزيون برگشته است؟ حقيقتا دليل اين بازگشت مجدد چه بود؟
مدت‌ها بود در پيشنهادهاي سينمايي چيزي مرا جذب نمي‌کرد و بعد هم درگير تئاتر بودم و آنقدر بابت کار تئاتر اضطراب داشتم که دوست نداشتم کار ديگري قبول کنم و تصميم گرفتم روي نمايش تمرکز کنم. بعد از پيشنهاد بازي در سريال «پرده‌نشين» اولين نکته‌اي که در ذهنم براي پذيرش کار بود، اين بود که با بهروز شعيبي کار مي‌کنم که کارگرداني است که خودش هم بازيگر است و براي نخستين تجربه کارگرداني سينمايي‌اش «دهليز» سيمرغ گرفته و قطعا تجربه اول سريال‌سازي‌اش نمي‌تواند بدون دقت و وسواس باشد. بعد از خواندن فيلمنامه متوجه شدم سريالي است که با ديد سينمايي ساخته مي‌شود. انگار بيشتر از يک سريال بود و قرار بود يک فيلم سينمايي طولاني ساخته شود. از نگاه بهروز شعيبي به کار متوجه شدم که کار قابل قبولي خواهد بود. در مرحله بعد شخصيت «هدي» برايم جذاب بود. حالات روحي و شخصيتي او بسيار اوج‌و‌فرود داشت و من را براي پذيرش کار، بيشتر وسوسه کرد. برايم اين مهم بود که قصه خوبي قرار است، گفته شود. خيلي‌ها هم من را براي اينکه سريال بازي مي‌کنم سرزنش کردند و من يقين داشتم که قصه خوبي ساخته خواهد شود و مردم با آن ارتباط مي‌گيرند.
پس اگر قصه خوب يا کارگردان خوبي پشت کار نبود خيلي وسوسه حضور مجدد در تلويزيون را نداشتيد؟
صددرصد؛ اصلا قرار نبود فقط کاري انجام داده باشم. قصه، کارگردان و بازيگران خوب بودند که باعث شد اطمينان کنم که حاصل کار خوب خواهد شد، همه اينها در تصميم‌گيري تاثير مي‌گذارد.
نزديک‌شدن به نقش«هدي» صرفا از طريق راهنمايي‌هاي بهروز شعيبي بود؟
بله، من بيشتر درباره نقش با آقاي شعيبي صحبت مي‌کردم. اما حتما در اطرافم کساني با اين مشخصات را ديده‌ام؛ کساني که سال‌ها خارج از ايران زندگي مي‌کنند. رفتارشان محبت‌آميز است، ولي مدل رفتارشان اين نيست که محبت‌شان را بيروني کنند و به اصطلاح تودار هستند. سعي کردم از مجموعه اين آدم‌ها به نتيجه‌گيري‌هاي دلخواه خودم برسم.
از نتيجه کار راضي هستيد؟
بله، الان که سريال را مي‌بينم بسيار راضي هستم.
ظاهرا دوست داشتيد با بهرام توکلي کار کنيد و امسال اين اتفاق افتاد؟
بله، من در فيلم «من ديه‌گو مارادونا هستم» بالاخره با آقاي توکلي کار کردم. اتفاقا چندروز پيش اين موضوع را به آقاي توکلي گفتم که دوست داشتم با شما کار کنم و خوشحالم از اينکه اين اتفاق افتاد. بسيار فيلم خاصي است و با تجربه‌هاي گذشته بهرام توکلي متفاوت است. بهرام توکلي، کارگردان سخت‌گيري است و وسواس‌هاي خاص خودش را دارد. علاوه بر اينکه سبک خاص خودش را در فيلمسازي دارد و اين براي من بسيار مهم است. خوشبختانه تجربه‌هاي اخير من يعني تئاتر، سريال و کار سينمايي‌ام را با کساني انجام دادم که آدم‌هاي صاحب‌سبکي در کارشان هستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر