صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

ذبح «عفاف» با چشماني بسته در اينستاگرام

کمپين‌هاي مدعي ترويج حجاب با برچسب «اسلام»، «زن مسلمان» و «حجاب زيبا» اقدام به جذب و تشويق دختران محجبه براي انتشار تصاوير خود در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌کنند.

کد خبر: 6028

فارس/ کمپين‌هاي مدعي ترويج حجاب با برچسب «اسلام»، «زن مسلمان» و «حجاب زيبا» اقدام به جذب و تشويق دختران محجبه براي انتشار تصاوير خود در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌کنند.
به تازگي چندين کمپين در شبکه‌هاي اجتماعي راه اندازي شده است که از زنان محجبه مي‌خواهد با هدف معرفي و تبليغ حجاب و پوشش اسلامي تصاوير خود را منتشر کنند.

هرچند اين رويکرد نسبت به حجاب و زن مسلمان تاکنون نتوانسته در ميان بانوان محجبه که اعتقاد راسخ به مباني دين مبين اسلام دارند جايي براي خود باز کند اما هستند دختراني که با تبليغات رسانه‌اي جذب اين کمپين‌هاي انحرافي شده و تصاوير شخصي خود با حجاب اسلامي را به راحتي در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر کرده و به نمايش مي‌گذارند.
شبکه‌هاي اجتماعي که از سوي افراد معلوم الحال ايجاد شده همسو با تمايلات دروني افراد است، همين امر نيز دليل مهم موفقيت آنها تاکنون بوده است. بايد در نظر داشت ميل به خودنمايي نيز بنا به مصالحي در سرشت زن نهاده شده است که بايد در مسير صحيح به کارگرفته شود.
*ذبح «عفاف» با چشماني بسته
رعايت حيا به منزله روح پوشش است و پوشش بدون حيا کالبد بدون روحي است که زن را از دست يابي به کمالي که قرار است با رعايت حجاب اسلامي به آن برسد وامي‌دارد.
کمپين‌هاي مدعي ترويج حجاب با برچسب «#اسلام»، «#زن مسلمان» و «#حجاب زيبا» اقدام به جذب و تشويق دختران محجبه براي انتشار تصاوير خود در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌کنند؛ تصاويري که قرار است براي ترويج اسلام و پوشش زن مسلمان در مقابل نگاه نامحرمان قرار گيرد. اما ديدگاه اسلام در اين زمينه چيست؟!
قرآن کريم، زن و مرد مومن را به کم نگريستن مأمور ساخته است: «قل للمومنين يغضوا من أبصارهم و يحفظوا فروجهم ذلک أزکى‏ لهم ان الله خبير بما يصنعون؛ به مردان با ايمان بگو: ديده فرونهند و پاکدامني ورزند که اين براي آنان پاکيزه‌تر است؛ زيرا خدا به آنچه مي‌کنند، آگاه است». (سوره نور-آيه 30)
بدون شک گذر زمان و ورود تکنولوژي‌هاي جديد که دستور استفاده از آنها نيز وارداتي است موجب تغيير ذائقه افراد مي‌شود اما با پيروي از اصول دين مبين اسلام و تمسک جستن به قرآن کريم، احاديث و روايات مي‌توان اسلام ناب محمدي(ص) را به راحتي از ساير اسلام‌هاي وارداتي آمريکايي و انگليسي بازشناخت و به الگويي مناسب براي زندگي با شرايط نوين رسيد.
*اين تصاوير مبلغ حجاب است!
اسلام دين تمام زمان‌هاست و احکام ناب آن با گذشت زمان منقضي نخواهد شد، با تأکيد بر اين نکته اين پرسش را مي‌توان مطرح کرد که آيا صرف انتشار تصاوير زنان باحجاب در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند گامي در جهت تبليغ حجاب زن مسلمان و ديندار باشد يا بيشتر شبيه نوعي تبرج (خودنمايي) است؟ تشخيص اين مهم با توجه به تصاوير منتشر شده از سوي يک کمپين مدعي ترويج حجاب به عهده مخاطبان گذاشته مي‌شود. نظرات کاربران در خصوص تصاوير منتشر شده زنان محجبه را در ادامه تصوير مي خوانيد.
نکته جالب توجه عدم استقبال زنان از تصاوير منتشر شده است، همچنين لحن بيان و نوع نظرات درج شده در ذيل تصاوير نشان مي‌دهد که مخاطبان قصد فرد منتشر کننده تصاوير را جز در جهت نمايش پوشش و حجاب برداشت کردند؛ تصاويري که هدف از انتشار آن قبل از تبليغ حجاب به نوعي خودنمايي يا به تعبير قرآن کريم «تبرج» تلقي شده است.
از منظر قرآن «تبرج» ناقض عفاف زن است؛ قرآن کريم مي‌فرمايد: «و قرن في بيوتکن و لا تبرجن الجاهلية الأولى... ؛ و در خانه‌هايتان قرار گيريد و مانند روزگار جاهليت قديم زينت‌هاي خود را آشکار نکنيد».( سوره احزاب-آيه 33)
دين مبين اسلام زنان را از خودنمايي نهي مي‌کند اما ديدگاه‌هاي انحرافي کمپين‌هايي از اين دست براين است که همان ميزان که انتشار تصاوير برهنه زنان در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي موجب گسترش بي‌حجابي مي‌شود، انتشار تصاوير زنان محجبه نيز مي‌تواند به گسترش پوشش اسلامي منجر شود که البته در اين نوع نسخه‌پيچي غير همسو اما يکسان مي‌توان رد پاي اسلام آمريکايي به تعبير امام خميني(ره) و تشيع انگليسي به تعبير مقام معظم رهبري را مشاهده کرد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر