صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

گزارشي از حضور افغان‌ها در يک سينما

اين جوانان افغاني در حالي بخشي از زندگي خود را بر پرده سينما «سپيده‌»ي تهران ديدند که نمي‌دانستند سازندگان اين فيلم هم اصالتا افغاني هستند. آن‌ها وقتي بعد از ديدن فيلم، پچ‌پچه‌هايي را دراين باره شنيدند،‌ سراغ نويد محمودي تهيه‌کننده فيلم رفتند که تاييد گرم، صميمانه و قاطعانه او، باعث شد به صحبت درباره فيلم و اظهارنظر راغب شوند.

کد خبر: 6008

ايسنا/ تعدادي از دختران و پسران جوان افغاني مقيم استان تهران به تماشاي فيلم سينمايي «چند متر مکعب عشق» نشستند.
اين جوانان افغاني در حالي بخشي از زندگي خود را بر پرده سينما «سپيده‌»ي تهران ديدند که نمي‌دانستند سازندگان اين فيلم هم اصالتا افغاني هستند. آن‌ها وقتي بعد از ديدن فيلم، پچ‌پچه‌هايي را دراين باره شنيدند،‌ سراغ نويد محمودي تهيه‌کننده فيلم رفتند که تاييد گرم، صميمانه و قاطعانه او، باعث شد به صحبت درباره فيلم و اظهارنظر راغب شوند.
پس از پايان فيلم بسياري از آن‌ها يا در دفتر يادداشت جلوي سالن، نظرات خود را مي‌نوشتند يا در گروه‌هاي چند نفره با هم صحبت مي‌کردند.

يک نکته جالب درباره نظر تماشاگران افغاني پس از ديدن «چند متر مکعب عشق» به آن‌هايي مربوط مي‌شد که در روزهاي ديگري به سينما سپيده آمده بودند که خيلي از آن‌ها از وضعيت اقتصادي خوبي هم برخوردار بودند و يادداشت‌هايي را به مدير سينما سپيده (حسين کشاري) داده بودند.

کشاري دراين‌باره با اشاره به اينکه تماشاگران زيادي براي ديدن اين فيلم به سينما رفته‌اند، مي‌گويد: بسياري از اين تماشاگران افغان از احترامي که به آن‌ها گذاشته شده بود تشکر مي‌کردند چون در جاهاي ديگر بي احترامي زيادي ديده بودند.

در يکي از اين يادداشت‌هايي که به اين مدير سينما داده شده، آمده بود: در«چند متر مکعب عشق» افغان‌ها و شرايطي که بر مهاجران حاکم است به تصوير کشيده شده و اين گونه فيلم‌ها باعث مي‌شود هم ديدگاه‌ها نسبت به مهاجران تغيير کند و هم مهاجران يا افغان‌ها احساس بهتري داشته باشند از اينکه در فيلمي نقشي دارند که فقط به مسخره کردن لهجه نپرداخته و افغاني‌ها را سوژه نکرده است.

به گزارش ايسنا، در نمايش خيريه فيلم «چند متر مکعب عشق» به کارگرداني جمشيد محمودي،‌ بيش از 100 نفر از افغاني‌هاي مقيم تهران حضور داشتند که به گفته نويد محمودي (تهيه‌کننده )براي اولين‌بار بود اين تعداد از اتباع افغانستان با هم و در يکجا تماشاگر اين فيلم مي‌شدند.

او پيش از شروع فيلم خطاب به تماشاگران حاضر در سالن گفت: خوشحالم از اينکه اين فيلم را مي‌بينيد چون بخش اصلي کساني که بايد اين فيلم را ببينند شما هستيد.

او افزود: اين فيلم با دغدغه مشترک انساني من و شما ساخته شده و اميدوارم بعد از ديدن «چند متر مکعب عشق» همه ما با هم مهربان‌تر باشيم.

محمودي ادامه داد: اين فيلم ساخته شده تا نگاهمان به هم انساني‌ باشد و از آنجا که هنوز بين افغان‌ها به خوبي معرفي نشده اميدوارم بعد از ديدن فيلم آن را به همه کساني که مي‌شناسيد، توصيه کنيد.

تهيه‌کننده «چند متر مکعب عشق» هم‌چنين به خبرنگار ايسنا گفت: در اين فيلم با يک اثر عاشقانه مواجهيم که طبيعتا نگاه ما را به عشق بهتر مي‌کند، ‌چرا که همه ما به دليل شرايط زندگي‌امان نگاه خوبي به عشق و رابطه انساني نداريم و اين مسئله بايد با سينما که بهترين ابزار است درست شود.

محمودي با اشاره به مهاجرت و زندگي مهاجران در تمام دنيا که با مشکلاتي همراه است،‌ اضافه کرد: اين فيلم مي‌گويد،‌همه آن‌هايي که به سرزميني ديگر مهاجرت کرده‌اند حتما مشکلات و مصائب خود را دارند،‌ پس با نگاهمان و زبانمان رنج آن‌ها را بيشتر نکنيم.

او خاطرنشان کرد:‌ اين اتفاقي است که براي همه مهاجران از جمله ايراني‌هايي که به کشورهاي ديگر مهاجرت مي‌کنند هم رخ مي‌دهد.

وي درباره نمايش اين فيلم هم در سينماها گفت: تاکنون فيلم حدود 280 ميليون تومان فروش داشته است و مهم‌ترين نکته‌اش اين است که هر چه جلوتر مي‌رويم تعداد مخاطبان بيشتر مي‌شود، ‌چرا که «چند متر مکعب عشق» فيلمي است که بايد مردم در بين خود از آن صحبت و آن را تبليغ کنند.

نويد محمودي هم‌چنين تاکيد کرد: لذت‌بخش‌ترين کار براي هر فيلمسازي ديدن اثرش با مردم است تا ببيند فضايي را که مي‌خواسته، تماشاگران درک کرده‌اند يا خير. در اين فيلم حرف‌هاي فراواني زده‌ايم که اميدواريم مخاطب آن‌ها را درک کند.

به گزارش ايسنا،برخي از تماشاگران از پايان تلخ فيلم گله داشتند و دوست داشتند داستان عاشقانه «چند متر مکعب عشق» پايان خوشي داشته باشد. با اين حال براين باور بودند که اين فيلم تمام دردها و رنج‌هايشان را با ظرافتي دقيق نشان داده بود.

گروه ديگري هم با تاکيد بر جذاب بودن فيلم مي‌گفتند که واقعيت خيلي شديدتر از آن‌چيزي است که در فيلم نشان داده شده و هم‌چنين ناراحت بودند از اين که چرا در بيشتر فيلم‌هاي ايراني شخصيت‌هاي افغان تضعيف شده، هستند و بدترين کارها به آن‌ها نسبت داده مي‌شود.

يک پسر جوان افغان هم پس از ديدن فيلم مي‌گفت: خيلي از اتفاقات و نگاه‌هايي که در فيلم وجود دارد را تجربه کرده و خوب است اگر «چند متر مکعب عشق» بتواند يک تغيير نگاه در جامعه ايراني نسبت به مهاجران افغاني ايجاد کند.

او با اين حال معتقد بود که بيشتر تماشاگران ايراني پس از ديدن اين فيلم دچار حس دلسوزي مي‌شوند.

نمايش خيريه «چند متر مکعب عشق» روز گذشته،‌30 دي‌ماه با هماهنگي تهيه‌کننده اين فيلم و يک تشکل که براي جوانان افغان برنامه‌هاي آموزشي جهت تسهيل کار و کمک به بازگشت داوطلبانه آن‌ها به افغانستان برگزار مي‌کند،‌ در سينما سپيده اجرا شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر