صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

گفت‌وگو باسازنده‌ برنامه‌اي درمذمت ماهواره

کارگردان «جهت» که برنامه‌اش با موضوع ماهواره‌ در حال پخش است، درباره‌ي اينکه اين برنامه چقدر تلاش کرده از شعارزدگي پرهيز کند تا پيام به مخاطبي که ماهواره استفاده مي‌کند، منتقل شود؟ اظهار کرد: همين قدر که ما قضاوت را پاي بيننده گذاشتيم و تصاوير مستند از حوادث ارائه داديم، يعني از شعارزدگي پرهيز کرده‌ايم.

کد خبر: 5992

ايسنا/ کارگردان «جهت» که برنامه‌اش با موضوع ماهواره‌ در حال پخش است، درباره‌ي اينکه اين برنامه چقدر تلاش کرده از شعارزدگي پرهيز کند تا پيام به مخاطبي که ماهواره استفاده مي‌کند، منتقل شود؟ اظهار کرد: همين قدر که ما قضاوت را پاي بيننده گذاشتيم و تصاوير مستند از حوادث ارائه داديم، يعني از شعارزدگي پرهيز کرده‌ايم.
سيد حسين بسطي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون و راديو ايسنا در همين زمينه مطرح کرد: در برنامه «جهت» صرفا تصاويري از وقوع يک جرم متاثر از فضاي ماهواره‌اي را ارائه کرديم و در مقابل تحليل آن‌ را بر عهده متخصصان گذاشتيم. ما در اين برنامه نه از نريشن استفاده کرديم، نه متني را به مخاطب القاء کرده‌ايم و نه حرفي را تحميل کرديم بلکه فقط ارائه‌ي مستندات کرديم؛ ما در برنامه «جهت» به اين فکر کرديم که مخاطبان بايد از حالت مخاطب منفعل به کاربران فعال تبديل شوند.

وي در عين حال تاکيد کرد: هر زمان ما توانستيم مخاطبانمان را به کاربر تبديل کنيم آن زمان موفق شده‌ايم.

کارگردان «جهت» در ادامه عنوان کرد: در اين برنامه به دنبال ارائه‌ي نمايي از تلفات و آسيب‌ديدگان جنگ نرم هستيم که نماهايي از اين تلفات را به شکل مستند به تصوير مي‌کشيم. تفاوت جنگ نرم با جنگ نظامي و سخت اين است که جنگ نرم خيلي عيني به نظر نمي‌رسد به همين خاطر است که جنگ نرم پنهان است. در برنامه «جهت» صرفا بخشي از واقعيت پنهان جنگ نرم را براي بينندگان عيان کرده‌ايم.

اين برنامه‌ساز سپس به نقش رسانه و شبکه‌هاي فارسي زبان ماهواره‌اي بر مخاطب اشاره کرد و گفت: در اين برنامه همواره تلاش مي‌شود تا نقش شبکه‌هاي فارسي زبان ماهواره‌اي با تاکيد بر سريال‌هاي فارسي زبان بررسي شود؛ اين اقدام بدين معني است که چگونه يک سريال و برنامه‌ي ماهواره‌اي مي‌تواند در تکوين يک جرم در بستر يک جامعه نقش‌آفريني کند که همين امر مهم‌ترين هدف برنامه «جهت» است.

بسطي همچنين درباره‌ي برخي ابهاماتي که در ذهن بينندگان برنامه «جهت» به وجود مي‌آيد، تصريح کرد: ممکن است برخي‌ها به ما بگويند در تحقق يک جرم، صرفا يک علت کافي نيست. ما هم با اين نظر موافق هستيم؛ چراکه در تحقق يک جرم عوامل مختلف فردي‌، اجتماعي‌، فرهنگي و ... وجود دارند که همه اين عوامل مي‌توانند در تحقق يک جرم در بستر اجتماع نقش‌آفريني کنند. اما در برنامه «جهت» ما نقش يکي از آنها را که رسانه است، بررسي مي‌کنيم. به همين خاطر است که ممکن است بينندگان بگويند مگر مي‌شود فقط ماهواره عامل قتل يا هرچيز ديگر باشد؟ که پاسخ ما به اين سوال اين است که خير نمي‌شود اما ماهواره هم مي‌تواند جزو عوامل موثر در اين ماجرا باشد که امروزه وجود دارد.

کارگردان برنامه «جهت» در بخشي ديگر از گفت‌وگوي خود به حضور کارشناسان نخبه در برنامه‌اش اشاره کرد و افزود: در اين برنامه از کساني استفاده کرديم که از لحاظ سطح علمي نخبه هستند و مي‌توانند به درستي جرم‌ها را تحليل کنند، ولي قضاوت را برعهده بيننده گذاشتيم.

اين برنامه‌ساز در پايان صحبت‌هايش به معرفي موضوع هفته هاي آينده برنامه «جهت» پرداخت و گفت: راه‌هاي کاهش سطح روابط نامشروع در اجتماع‌، نقش فضاي مجازي مثل وايبر، تانگو‌، واتساپ و ... ، کلاهبرداري ماهواره‌اي و تبليغات نادرست‌، تاثير رسانه‌ها به ويژه سريال‌ها در ساده‌انگاري روابط نامشروع بين سنين دبيرستان تا دانشگاه از جمله مباحثي است که براي هفته‌هاي آينده در حال بحث و بررسي است. همچنين بخشي از اين برنامه به بحث خردسالان و کودکان اختصاص دارد که به نظرم از قربانيان اصلي و ثانويه هستند.
برنامه توليدي «جهت» با موضوع ماهواره هر هفته جمعه‌ها ساعت 20 و 30 دقيقه از شبکه يک سيما به روي آنتن مي‌رود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر