صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

افتادگي شانه را چگونه درمان کنيم؟

تغييرشکل و به اصطلاح گردشدگي شانه‌ها و درد و خستگي آنها ناشي از وضع غلط نشستن، ايستادن، خوابيدن و راه‌رفتن‌هاي طولاني است. همچنين فعاليت بيش از حد با يک طرف بدن از قبيل بلند کردن اجسام و کيف‌هاي سنگيني که بر يک طرف شانه قرار مي‌گيرد، بدن را به سمت افتادگي شانه سوق مي‌دهد.

کد خبر: 5933

جام جم/ تغييرشکل و به اصطلاح گردشدگي شانه‌ها و درد و خستگي آنها ناشي از وضع غلط نشستن، ايستادن، خوابيدن و راه‌رفتن‌هاي طولاني است. همچنين فعاليت بيش از حد با يک طرف بدن از قبيل بلند کردن اجسام و کيف‌هاي سنگيني که بر يک طرف شانه قرار مي‌گيرد، بدن را به سمت افتادگي شانه سوق مي‌دهد.
در وضع طبيعي لازم است شانه‌ها موازي با تنه قرار بگيرند. در واقع، گردشدگي شانه به معني اين است که به دلايل مختلف شانه‌ها از وضع طبيعي خارج شده و به سمت جلوي بدن متمايل شده است.
دکتر امير احمدي، دکتراي فيزيوتراپي با اشاره به اين که تغيير فرم شانه‌ها به علت نبود تعادل در طول عضلات جلويي و عقبي ناحيه شانه ايجاد مي‌شود، مي‌گويد: اين وضع ممکن است به علت انجام غلط ورزش‌هاي حرفه‌اي يا نشستن‌هاي طولاني‌مدت، بخصوص در افرادي که ساعت‌هاي طولاني پشت کامپيوتر مي‌نشينند، ايجاد شود.
بلند کردن اجسام سنگين يا پرکردن بيش از اندازه کيف، بويژه در دانش‌آموزان نيز به افتادگي و دردهاي شانه منجر مي‌شود. اين دردها در دانش‌آموزاني که کيف‌هاي سنگين خود را روي يک شانه حمل مي‌کنند، نيز ديده مي‌شود که بي توجهي به اين مساله باعث تبديل دردهاي زودگذر به دردهاي دائمي و تغيير فرم شانه با افزايش سن مي‌شود.
دکتر احمدي، تاکيد مي‌کند: نحوه غلط نشستن و ايستادن، انجام ورزش‌هايي که تقارن در قدرت عضلات جلويي و پشتي بدن را مختل مي‌کند، تمرکز بيش از حد بر تقويت عضلات جلويي در بدنسازي و شنا و انجام ندادن تمرينات کششي قبل از شروع ورزش از عواملي است که باعث ايجاد و تشديد مشکل مي‌شود. همچنين اين مشکل در افرادي که مبتلا به گرد پشتي مادرزادي هستند نيز ديده مي‌شود که لازم است درمان براي هر دو مشکل صورت پذيرد.

درمان با اصلاح روش زندگي
درمان گردشدگي شانه از سوي فيزيوتراپيست‌ها و از طريق تجويز ورزش‌هاي لازم براي اصلاح اين مشکل و همچنين تغيير در قامت نشسته و ايستاده ممکن است.
دکتر احمدي به نکاتي براي اصلاح افتادگي شانه اشاره کرده و مي‌گويد: در مورد برخي ورزشکاران حرفه‌اي که در بدنسازي فقط به تقويت عضلات سينه‌اي مي‌پردازند و از تقويت عضلات پشتي شانه غافلند، لازم است تمرينات جديدي براي آنها تجويز شود. در مورد افرادي که به صورت غلط مي‌نشينند نيز بايد علت‌هاي احتمالي که باعث اين نوع نشستن مي‌شود را شناسايي و برطرف کنند. مثلا در اغلب موارد ميز کامپيوتر و صندلي از نظر ارتفاع تناسب ندارد و لازم است از نظر ارگونومي اصلاح شود.
اين فيزيوتراپيست تاکيد مي‌کند: در برخي از مراجعيني که مبتلا به گردشدگي شانه هستند و دردهاي عضلاني و مفصلي نيز دارند لازم است اين‌گونه مشکلات نيز به صورت همزمان درمان شود و بي‌شک، آگاهي از چگونگي نشستن و ايستادن صحيح و همچنين توجه به نحوه صحيح انجام ورزش‌هاي حرفه‌اي باعث پيشگيري از ايجاد اين مشکل مي‌شود. حتي بسياري از شناگران حرفه‌اي از وجود اين مشکل غافلند و معمولا توجه چنداني به انجام ورزش‌هاي کششي ندارند و به اين علت، مستعد ابتلا به دردها و آسيب‌هاي مفصل شانه هستند.

ورزش درماني
انجام تمرينات ورزشي کششي و تمرينات تقويتي بهترين توصيه براي رفع بدشکلي و تغييرفرم شانه‌هاست.
دکتر احمدي در اين باره توضيح مي‌دهد: تمرينات کششي براي عضلات سينه‌اي کوچک و بزرگ توصيه مي‌شود. تمرينات تقويتي نيز براي عضلات متصل به استخوان کتف تجويز مي‌شود. همچنين به منظور انجام تمرينات تقويتي لازم است عضلات مذکور، بخصوص عضلات نزديک‌کننده استخوان کتف تقويت شود.
وي تاکيد مي‌کند: حرکات اصلاحي شامل تمرينات درماني مذکور و همچنين اصلاح قامت ايستاده و نشسته است. لازم است تمرينات درماني با هدف قرينه‌کردن قدرت عضلات سينه‌اي با عضلات پشتي شانه انجام پذيرد. توجه به اصلاح قامت نيز بايد در حرکات اصلاحي مدنظر قرار بگيرد. اصلاح قامت به اين مفهوم است که هرگونه بدقامتي در اجزاي مختلف بدن شامل سر، ستون فقرات گردني، اندام‌هاي فوقاني، ستون فقرات پشتي، تنه، ستون فقرات کمري و اندام‌هاي تحتاني بايد مورد توجه قرار بگيرد و اصلاح شود. بدقامتي به اين مفهوم است که هريک از اجزاي نامبرده نسبت به هم و بخصوص نسبت به خط شاقولي که از اين اجزاء مي‌گذرد در راستاي نادرستي قرار گرفته باشد. در اغلب موارد، بدقامتي در ستون فقرات پشتي با گردشدگي شانه همراه است.

اختلالي که پس از نوجواني بروز مي‌کند
توجه داشته باشيد گردشدگي يا افتادگي شانه‌ها اختلالي است که در اغلب موارد بعد از سنين نوجواني بروز مي‌کند و لازم است از همين سنين تا آخر عمر از آن پيشگيري کرد.
دکتر احمدي با اشاره به اين مطلب مي‌گويد: در صورتي که اين اختلال، شناخته و درمان نشود باعث بروز مشکلات جدي در مفصل شانه همچون خشکي مفصلي، تاندونيت‌ها و آرتروز مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر