صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

موميايي 3 / در عرض چند ساعت هفت هزار سال تاريخ براي تهران ساخته شد!?

اکنون جاي تعجب است که چرا هنگام کاوش و بدون انجام مراحل آزمايشگاهي سريعاً قدمت اسکلت را اعلام کردند و حتي فرضيه 7 هزار ساله بودن اسکلت را مطرح مي‌کنند. وي با بيان اين که قديمي‌ترين يافته‌هاي باستان‌شناسي در تهران قدمتي بين 3000 تا 3500 سال را براي تهران رقم مي‌زنند، اضافه مي‌کند: اما اين اسکلت يک‌باره قدمت آن را دو برابر مي‌کند

کد خبر: 5877

هفته گذشته خبر کشف يک اسکلت، باعث شد ادعاي تاريخ هفت هزار ساله براي شهر تهران مطرح شود. پيدا شدن تکه هاي سفال در ميان خاک هاي حفاري شرکت فاضلاب در حوالي خيابان مولوي، باستان شناس ها را راهي چاه هاي فاضلاب خيابان مولوي کرد. نتيجه اين کاوش مقداري ظروف شکسته و اسکلتي بود که ادعا شد متعلق به هفت هزار سال پيش است.
بعد از اعلام اين خبر، رسانه هاي دولتي و غير دولتي بلافاصله تاريخ سکونت و شهرنشيني در تهران را به هفت هزار سال پيش بردند. شهري که نشانه هاي شهر و شهرنشيني در آن به حدود دويست سال برمي گردد به يکباره هفت هزار سال قدمت پيدا کرد.
کامران جوادي باستان شناس در اين مورد مي‌گويد: شهرنشيني با سکونت تفاوت هاي عمده دارد. تاريخ پيدايش انسان به ميليون ها سال پيش برمي گردد و دانش ساخت ظرف نيز تاريخ بيست هزار ساله دارد. با پيدا شدن ظرف سفالي و اسکلت نمي‌توان عجولانه از وجود شهر صحبت کرد.
«سيدمحمد بهشتي»، رئيس پژوهشکده ميراث فرهنگي و گردشگري که شخصا از محل کشف اين اسکلت چند‌هزار ساله ديدن کرده است، در گفت‌وگو با «شهروند» تأکيد کرد که اين کشف منحصر به‌فرد باستان‌شناسان تاريخ سکونت تهران را تقريبا دوبرابر عقب برده است. او گفت: آنچه در کاوش‌هاي باستان‌شناسي در اين منطقه از تهران به‌دست آمده بسيار جالب توجه و مهم است تا پيش از اين قديمي‌ترين اثري که در تهران به‌دست آمده بود متعلق به‌ هزار اول ميلاد يعني سه‌هزار ‌سال پيش بود و اين اسکلت تاريخ تهران را بيش از دوبرابر افزايش داده است.
به گفته بهشتي، سرخط اين کشف بزرگ باستان‌شناسان به دختري مي‌رسد که يک روز اتفاقي هنگامي که از محدوده کارگاه فاضلاب مولوي عبور مي‌کرده متوجه شده در ميان خاک‌هايي براي جاگذاري فاضلاب روي زمين ريخته شده سفال‌هايي وجود دارد. او اين سفال‌ها را به سازمان ميراث فرهنگي مي‌برد و پس از آن گروهي از باستان‌شناسان به اين محدوده اعزام مي‌شوند و در کاوش‌ها به اين اسکلت چند‌هزار ساله و مجموعه ديگري از آثار با ارزش تاريخي مي‌رسند.بيست و سوم دي ماه، پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري نتايج کاوش‌هاي باستان‌شناسان در محدوده مرکزي تهران در خيابان مولوي را منتشر کرد؛ کاوش‌هاي باستان‌شناسي در حفاري‌هاي فاضلاب خيابان مولوي تهران منجر به شناسايي اسکلتي متعلق به هزاره پنجم پيش از ميلاد شد و اين کشفِ منحصر به‌فرد، سابقه سکونت در محدوده شهري تهران را تا هفت هزارسال به عقب برد.
تا پيش از اين قديمي‌ترين اثري که در تهران به‌دست آمده بود متعلق به‌ هزار اول ميلاد يعني سه‌هزار ‌سال پيش بود و اين اسکلت تاريخ تهران را بيش از دوبرابر افزايش داد.
بعد از اعلام نتايج اين کاوش پيشنهاد ايجاد موزه در محل حفاري نيز داده شد. احسان يغمايي، باستان‌شناس پيشکسوت اعلام کرده که با پيدا کردن يک اسکلت نمي‌توان قدمت شهر تهران را به 7 هزار سال پيش نسبت داد.
همچنين راستي‌دوست، باستان‌شناس و عضو و معاون سابق پژوهشکده باستان‌شناسي در اين زمينه توضيح مي‌دهد: ‌روال بر اين است که وقتي مطالعات ميداني باستان‌شناسي آغاز مي‌شود، پس از کشف يافته‌هاي باستاني در حين کاوش از اظهار نظر درباره قدمت آثار خودداري مي‌کنند. فرضاً اگر ساز‌ه‌ي معماري يا اسکلت و سفال‌هايي پيدا مي‌شود تا مطالعات مقايسه‌اي و آزمايشگاهي براي يافته‌هاي علمي انجام نشود معمولاً باستان‌شناسان خبره اظهار نظر نمي‌کنند.
اکنون جاي تعجب است که چرا هنگام کاوش و بدون انجام مراحل آزمايشگاهي سريعاً قدمت اسکلت را اعلام کردند و حتي فرضيه 7 هزار ساله بودن اسکلت را مطرح مي‌کنند. وي با بيان اين که قديمي‌ترين يافته‌هاي باستان‌شناسي در تهران قدمتي بين 3000 تا 3500 سال را براي تهران رقم مي‌زنند، اضافه مي‌کند: اما اين اسکلت يک‌باره قدمت آن را دو برابر مي‌کند. هر چند فرضيه‌هاي مطرح شده هم قابل تحقيق است، اما تا اثبات نهايي بايد صبر کرد.از طرفي باستان‌شناسي که حوزه تخصصي‌اش دوران اسلامي است به محض رسيدن به آثار مربوط به پيش از تاريخ، بايد آن را به باستان‌شناسي واگذار کند که تخصص‌اش گورستان يا سايت‌هاي پيش از تاريخ است.

ابتکار

نظرات بینندگان

ارسال نظر