صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

خانه موسيقي به شهرداري التيماتوم داد!

مديرعامل خانه‌ي موسيقي با گله از لغو کنسرت‌ها، مشکلات پيش‌آمده براي زنان نوازنده و ادامه‌ي تعطيلي کلاس‌هاي موسيقي فرهنگسراها، از مسوولان فرهنگي کشور انتقاد کرد.

کد خبر: 5722

ايسنا/ مديرعامل خانه‌ي موسيقي با گله از لغو کنسرت‌ها، مشکلات پيش‌آمده براي زنان نوازنده و ادامه‌ي تعطيلي کلاس‌هاي موسيقي فرهنگسراها، از مسوولان فرهنگي کشور انتقاد کرد.

حميدرضا نوربخش در نشست ماهيانه‌ي اعضاي خانه‌ي موسيقي که با حضور جمعي از هنرمندان و علاقه‌مندان برگزار شد، به برخي مسائل و مشکلات پيش‌آمده در حوزه‌ي موسيقي در ماه‌هاي اخير اشاره کرد.
او اظهار کرد: با وجود ارادتي که به دولت، رياست جمهوري و وزير فرهنگ و ارشاد داريم، متأسفانه بايد بگويم که به وعده‌هاي آن‌ها در حوزه‌ي موسيقي عمل نشده و در اين يک سال و اندي، در عرصه‌ي موسيقي اتفاق خاصي نيفتاده است.

وي گفت: بخش‌هايي از آن مربوط به تنگناهايي است که در کشور وجود دارد. ما در تحريم هستيم و اين تحريم‌ها هنوز ادامه دارد. بحران مالي دولت تشديد شده و ما اين‌ها را درک مي‌کنيم؛ ولي بخشي از مشکلات ربطي به مسائل مالي ندارد و اين مشخصا به ضعف مسوولان فرهنگي و هنري بازمي‌گردد که بايد به خود بيايند.

نوربخش تصريح کرد: به اين اندازه‌اي که در اين مدت اخير شاهد لغو برنامه‌هاي موسيقي بوده‌ايم، در گذشته اين‌طور نبود. حتي در دولت دهم هم شاهد اين تعداد لغو برنامه‌هاي موسيقي نبوديم.

لغو کنسرت‌ها از زمان دولت قبلي هم بيشتر شده است

مديرعامل خانه‌ي موسيقي گفت: لغو کنسرت در شهرستان‌ها اتفاق مي‌افتد و امروز دامنه‌ي آن به پايتخت هم کشيده شده و هر روز بايد خبر ناگواري بشنويم از اين‌که کنسرتي دچار مشکل شده و برنامه‌اي لغو شده است. مردمي که بليت خريده‌اند تا دقيقه‌ي ۹۰ تکليف‌شان مشخص نيست و نهادهايي که مسأله‌ي موسيقي از نظر قانوني هيچ ربطي به آن‌ها ندارد، در امور دخالت مي‌کنند. ما مي‌خواهيم بدانيم وظيفه‌ي مسوولان فرهنگي چيست؟

نوربخش افزود: اين وضعيت دارد بحراني مي‌شود و جامعه‌ي موسيقي نمي‌تواند نسبت به آن بي‌تفاوت باشد. آنچه قانون براي ما معين کرده، اين است که وزارتخانه‌ي فرهنگ و ارشاد اسلامي و دفتر موسيقي وجود دارد و يک مجوز داده مي‌شود. اين مجوز به اين معني است که برنامه مشکلي نداشته و بايد اجرا شود.

چرا بايد در دقايق آخر ورق برگردد؟

مديرعامل خانه‌ي موسيقي گفت: بي‌اعتباري مجوز دولت بسيار بد است. مسوولان بايد از مجوزي که مي‌دهند با تمام وجود حمايت کنند. بايد برگه‌ي مجوز پشتوانه داشته باشد. الان امنيت شغلي براي موسيقيدانان وجود ندارد.

زنان نوازنده حذف‌نشدني هستند

نوربخش در ادامه‌ي سخنانش به مسائلي که به‌تازگي براي زنان نوازنده پيش آمده، اشاره و اظهار کرد: تا امروز چالش با صداي زنان بود که مي‌گفتند، آن‌ها حق ندارند بخوانند. الان کم‌کم مي‌گويند، زنان حق ندارند ساز بزنند. الان در چند استان که قبلا يکي بود و امروز به حدود ۱۲ استان رسيده، به اين صورت است که اگر در گروهي يک نوازنده‌ي زن باشد يا مجوز نمي‌دهند يا مي‌گويند آن زن نوازنده بايد حذف شود.

او تأکيد کرد: نيمي از جمعيت جامعه‌ي هنرمندان، زنان با صلاحيتي هستند که در برخي رشته‌ها جايگزين آن‌ها را نداريم. چطور مي‌توانيم اين بخش مهم و عظيم موسيقي را حذف کنيم؟ مگر قابل حذف است؟ با چه ديدگاهي اين ضوابط اعمال مي‌شود و اين نظرات داده مي‌شود؟ ما مستقيما دستگاه فرهنگي کشور را مسوول مي‌دانيم. نهادهاي غيرمرتبط چه حقي دارند که دخالت کنند؟ پس وزارت ارشاد و دولت چه کاره هستند؟

وي افزود: متأسفانه به‌تازگي شنيديم که هنرمند زن را از روي صحنه پايين آوردند و اين نکته براي اهالي موسيقي دلهره‌آور است. بايد فکري بکنند که ديگر چنين اتفاقاتي نيفتد. ما انسان‌هاي قانونمندي هستيم و تمام ضوابط را قبول داريم و به قانون مملکت احترام مي‌گذاريم؛ ولي فراتر از قانون را قبول نداريم.

تنها يک هفته براي بازگشايي کلاسهاي موسيقي فرهنگسراها فرصت مي‌دهم

نوربخش در بخش ديگري از سخنانش به تعطيلي کلاس‌هاي موسيقي در فرهنگسراها توسط سازمان فرهنگي – هنري شهرداري تهران اشاره کرد و گفت: از يک سال پيش که بحث تعطيلي اين کلاس‌ها مطرح شد، با ارتباطي که وجود داشت، با دوستان صحبت کرديم که برخي مسائل و مشکلات را داشتند. مانند بحث تنزل کيفيت آموزش در فرهنگسراها، که ما هم آن را قبول داشتيم و گفتيم اين خواسته منطقي است و پذيرفتيم که آموزش ضعيف به هنرجو لطمه مي‌زند. گفتيم خانه موسيقي در کنار شما است تا بر کيفيت نظارت و آن را تضمين کنيم و اين کلاس‌ها با کيفيت برگزار شود.

وي ادامه داد: من حدود يک‌ماه پيش در اينجا براساس قول شفاهي که دوستان داده بودند، نشست خبري گذاشتم و اعلام شد که قرار است، بعد از ماه صفر کلاس‌ها برقرار شود. متأسفانه اين قول تا الان عملي نشده است. ما در يک سال اخير به رفيق‌بازي متهم شديم که چون ارتباطاتي داريم، آنطور که بايد عمل نمي‌کنيم. ما احساس مي‌کرديم واقعا مشکلاتي وجود دارد. سعي مي‌کرديم با تعامل، اين‌ها را حل کنيم اما تا امروز اين قول عملي نشده است.

وي گفت: ما يک هفته‌ي ديگر هم تحمل مي‌کنيم تا نظر و مشورتي را که براي اساتيد و مدرسان موسيقي فرهنگسراها داديم، اين کلاس‌ها بازگشايي شود، چون حق شهروندان و وظيفه‌ي شهرداري هم هست که از اين امکانات استفاده کنند. اگر نشود ما وظايف صنفي خود را انجام خواهيم داد. در اين مدت بارها مي‌خواستند، کمپيني درست کنند، تحصن کنند و طومار امضا کنند که ما گفتيم صبر کنيد تا کيفيت و نظارت لازم اعمال شود و قول داديم که با همکاري دوستان در سازمان فرهنگي و هنري کلاس‌ها بازگشايي مي‌شود. اميدورام تا يک هفته ديگر اين کلاس‌ها بازگشايي شود.

نوربخش افزود: اميدوارم ديگر شاهد رخدادهاي ناگوار براي موسيقي کشور نباشيم.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر