صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

کشف بقاياي 5جسد در گور اسکندر+عکس

باستان‌شناسان فعال در محوطه گور باستاني منتسب به اسکندر مقدوني‌، بقاياي پنج جسد را در جريان کاوش‌هاي خود کشف کردند.

کد خبر: 5677

ايسنا/ باستان‌شناسان فعال در محوطه گور باستاني منتسب به اسکندر مقدوني‌، بقاياي پنج جسد را در جريان کاوش‌هاي خود کشف کردند.
باستان‌شناسان در مجموعه گورستان بزرگ و باستاني واقع در محوطه «آمفيپليس» که گمان مي‌شد محل دفن اسکندر مقدوني باشد، موفق به کشف بقاياي يک زن‌، يک نوزاد‌، دو مرد و همچنين آثاري از يک جسد سوزانده شدند.

اين گمان که اين گورستان باستاني در شمال يونان مدفن اسکندر مقدوني و يا اعضاي خانواده اوست در ماه‌هاي اخير توجهات زيادي را به سمت کاوش‌هاي در حال پيگيري در اين منطقه جلب کرده، بطوريکه وزير فرهنگ يونان به صورت منظم در کنفرانس‌هاي خبري رسانه‌ها را در جريان جديدترين يافته‌ها در اين محوطه قرار مي‌دهد.
محوطه «آمفيپليس» که بزرگترين گورستان کشف شده در کشور يونان است، به زمان اسکندر مقدوني در حدود سال 325-300 قبل از ميلاد بازمي‌گردد.

اسکندر مقدوني در بابيلسون (عراق کنوني) و در سال 323 قبل از ميلاد در جريان جنگ‌هايي در خاورميانه درگذشت و محل دفن او هيچگاه شناسايي نشد، اما باستان شناسان و مورخان معتقدند که وي در شهر الکساندريا دفن شده است.

بنابراعلام وزارت فرهنگ يونان، بقاياي يافت شده در اين گور متعلق به زني با بيش از 60 سال و قد 1.57 متر است، اما دو مرد 35 تا 45 سال سن داشتند، اما بقاياي ناچيز به جامانده از نفر پنجم که سوزانده شده است جنسيت او را مشخص نمي‌کند و نياز به انجام بررسي و آزمايش‌هاي بيشتري در اين زمينه است.

همچنين قرار است آزمايشات بيشتري براي اثبات ارتباط خوني احتمالي ميان اين پنج نفر انجام شود، اما بنابر اعلام وزير فرهنگ فقدان دندان و همچنين استخوان‌هاي جمجمه که در بررسي‌هاي DNA استفاده مي‌شود ممکن است مانع از شناسايي کامل اجساد شود.

کاوش‌ها در اين محوطه باستاني در نزديکي شهر تسالونيکي در شمال يونان در سال 2012 آغاز شد و با اعلام کشف يک گور بزرگ با دو مجسمه ابوالهول بدون سر و همچنين يک ديوار مرمري 497 متري توجهات جهاني به اين کاوش افزايش يافت.

قطعه موزاييکي بسيار سالم که تصوير ربوده شدن «پرسفونه» دختر زئوس را به تصوير مي‌کشيد و چند شي از جنس استخوان نيز در از جمله کشفيات باستان شناسان در اين گور بزرگ بوده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر