صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

محمد بهشتی

میراث ما تبلیغات سوء را باطل می‌کند

این اشیا پیش از انقلاب از کشور خارج شده بود و پس از انقلاب به‌ویِژه در دهه 60 اقدامات حقوقی بسیار خوبی انجام شد و تلاش معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و بخش حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی پس از چند دهه نتیجه داد و دادگاه بلژیک به نفع ایران رای داد و اشیای تاریخی بازگردانده شد و درحال حاضر در نمایشگاهی در معرض دید قرار گرفته است

کد خبر: 5314

بازگشت اشیای تاریخی پس از 35 سال تلاش و پیگیری‌های حقوقی مسئولان دولتی و میراث فرهنگی نشان‌دهنده این است که موضوع میراث‌فرهنگی از گرایشات سیاسی جداست و جنبه ملی دارد. در این مدت 35 سال دولت‌های زیادی آمده و رفته‌اند اما، همه آنها به نوعی در بازگرداندن این اشیای تاریخی باارزش تلاش کرده‌اند. این مجموعه اشیای به این دلیل که حاصل حفاری‌های باستان‌شناسان و مربوط به اواخر هزاره اول و اوایل هزاره دوم است، بسیار نفیس و حائز اهمیت است و در میان آنها اشیایی وجود دارد که از آن دوره تاریخی نداشتیم و به لحاظ علمی شاخص‌تر است.
 
این اشیا پیش از انقلاب از کشور خارج شده بود و پس از انقلاب به‌ویِژه در دهه 60 اقدامات حقوقی بسیار خوبی انجام شد و تلاش معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و بخش حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی پس از چند دهه نتیجه داد و دادگاه بلژیک به نفع ایران رای داد و اشیای تاریخی بازگردانده شد و درحال حاضر در نمایشگاهی در معرض دید قرار گرفته است. به دلیل اهمیت فوق‌العاده زیاد موضوع شایسته بود که ریاست‌جمهوری این نمایشگاه را افتتاح کند و دیدیم که آقای روحانی هم استقبال کردند و نمایشگاه افتتاح شد.
 
بازگرداندن اشیای تاریخی به ایران از دو منظر قابل بررسی و نشان‌دهنده حساسیت‌های ایران به استرداد آثار تاریخی بود چرا که این اشیا به‌صورت غیرقانونی از کشور خارج شده بود و دوم اینکه نشان می‌داد ایران این امکان حقوقی را دارد که اشیای تاریخی خارج‌شده در گذشته‌های دور را به کشور برگرداند. درمورد اهمیت اشیا هم باید گفت که اهمیت اشیا در خود آثار است و مجموعه‌ای نفیس به لحاظ قدمت و مربوط به دوهزار و 800 تا سه هزار سال پیش است و نکته جالب توجه در این آثار این است که اشیا متعلق به دوران آریایی ایران تا آستانه دوران مادهاست.
و در میان حفاری‌های باستان‌شناسان تاکنون مجموعه‌ای از آن دوران کشف نشده بود و از این لحاظ بسیار منحصر به‌فرد بود و می‌توان گفت از این لحاظ سند محکمی است که می‌تواند توسط باستان‌شناسان تحلیل و بررسی شود و تاریخ کهن ما را نشان دهد. بازگشت اشیا مناسبت خوبی است که توجه جامعه نسبت به آثار تاریخی جلب شود و حساسیت‌های لازم به وجود آید چراکه، به این وسیله می‌توانیم کشور خودمان را به دنیا معرفی کنیم و رونمایی از 349 شیء تاریخی فرهنگی بازگردانده‌شده که هم‌اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود برای ما بسیار مهم است و ما را به تاریخ دور و گذشته متصل می‌کند.
ما با توجه به بازگشت اشیایی که از نظر ارزش مادی و از نظر تاريخي و فرهنگي منحصر به‌فرد است و در موزه ملی نگهداری می‌‌شوند در نظر داریم با موزه‌های سراسر جهان همکاری داشته باشیم و این تعامل و همکاری به‌منزله برهان قاطعی است و نشان‌دهنده این است که ایران و ایرانی چه کسانی هستند و همین مورد تبلیغات سوء درباره ایران را باطل می‌کند.
من فکر می‌کنم بازگشت اشیا فرصت و بهانه خوبی است که هویت ایرانی خودمان را به یاد بیاوریم و به یاد داشته باشیم که کار عظیمی انجام شده است تا اموال بسیار ذی‌قیمت با این حجم از کیفیت و کمیت به کشور بازگردد.
 
این اتفاق مبارک برای جامعه ایرانی اهمیت زیادی دارد و بهانه زیبایی است که مردم به موزه ملی مراجعه کنند و اشیایی که با زحمت و تلاش بسیار پس از 35 سال به کشور بازگردانده شده را از نزدیک ببینند چرا که این آثار تصویری از گذشته‌های دور است و آن زمان را برای ما روشن می‌کند و به ما نشان می‌دهد که پیشینه و تمدن در خورتوجهی داشته‌ایم. به‌طور کلی آثار تاریخی برای معرفی فرهنگ ایران به جهان اهمیت بسیار زیادی دارد و ایران را به‌خوبی به جهان معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که تمدن بزرگی داشته‌ایم که تا امروز هم می‌توانیم به آن افتخار کنیم و از آن درس بگیریم.
*  رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی

نظرات بینندگان

ارسال نظر