صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

محمد رهبري*

آرمان / رفتارهای تامل‌انگیز وزیرعلوم باعت ريزش حاميان دولت در دانشگاهها ميشود

از آن روز كه علي مطهري در جلسه راي اعتماد محمد فرهادي، پيرو عملكرد سوال‌برانگيز برخی نمايندگان مجلس در جريان راي اعتماد به وزراي پيشنهادي علوم، احتمالاتی را براي كسب راي اعتماد دكتر فرهادي مطرح كرد، تا روز 16 آذر كه حسن روحاني با نام بردن از شخصيت‌هايي كه از ابتداي دولت يازدهم درگير بحث وزارت علوم بودند و ...

کد خبر: 5310

به گزارش زمان؛ مطلبي که مي خوانيد در -روزنامه آرمان- منتشر شده و انتشار آن در زمان؛ الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست و صرفا جهت اطلاع رسانی است.
------------------------------------------------

 

از آن روز كه علي مطهري در جلسه راي اعتماد محمد فرهادي، پيرو عملكرد سوال‌برانگيز برخی نمايندگان مجلس در جريان راي اعتماد به وزراي پيشنهادي علوم، احتمالاتی را براي كسب راي اعتماد دكتر فرهادي مطرح كرد، تا روز 16 آذر كه حسن روحاني با نام بردن از شخصيت‌هايي كه از ابتداي دولت يازدهم درگير بحث وزارت علوم بودند و اعلام اينكه راه فرهادي، ادامه راه تمامي آنان است؛ اين سوال در ذهن مردم و بالاخص دانشجويان مطرح بوده كه آيا حرفهای مطهری واقعیت داشته است؟ معناي راي بالاي مجلسي كه فرجي‌دانا را با آن سوابق درخشان استيضاح مي‌كند، چيست؟ و نطق حمايتي الياس نادران در حمايت از محمد فرهادي چه معنايي دارد؟ و اگر فرهادي به جرياني كه استيضاح فرجي‌دانا را كليد زدند نزديك است، پس چرا رئيس‌جمهور نه تنها وي را براي وزارت علوم معرفي كرده، بلكه راه فرهادي را ادامه راه فرجي‌دانا مي‌داند؟ اين‌ها سوالاتي است كه از بعد راي‌اعتماد بالاي مجلس به محمد فرهادي، پيرو وزارت علوم دولت يازدهم در اذهان ايجاد شد و در اين رابطه ابهاماتي وجود داشت.
 
اما با پذيرش استعفاي ميلي منفرد، معاون آموزشي سابق وزارت علوم، توسط وزير، اين تصور ايجاد شد كه با تغيير مهم‌ترين معاون فرجي‌دانا در وزارت علوم، گويا قرار نيست فرهادي راه فرجي‌دانا را ادامه دهد. خصوصا آنكه با استعفاي ميلي‌منفرد در دوره سرپرستي محمدعلي نجفي مخالفت شده بود. در روزهاي اخير استعفاي احمد غلامي، به عنوان مسئول مستقيم بورسيه‌هاي وزارت علوم و حضور نمايندگان نزديك به جبهه پايداري از جمله سيدمحمود نبويان و علي اصغر زارعي در كميته بررسي بورسيه‌ها، نگراني‌هایی مبني بر صحت مسائل مطرح شده از جانب علي مطهري در جلسه راي اعتماد فرهادي افزايش يافت.
 
آنچه واضح است اینكه انتصابات اخير وزير علوم در اين وزارتخانه، ادامه راه فرجي‌دانا نيست و در برخي زمينه‌ها، از جمله بورسيه‌ها كه دولت و وزارت علوم بابت آن هزينه‌هاي فراواني پرداختند تا اين موضوع به روال صحيح و قانوني بازگردد، حتي برخلاف مسير قبلي عمل مي‌شود. ادامه اين مسير نه براي دانشگاه و دانشگاهيان مناسب است، نه براي آموزش عالي و پيشرفت علمي كشور و نه براي دولت.
 
چرا كه بسياري از دانشجويان سراسر كشور با رويه وزارت علوم در دولت گذشته مخالفند و سپردن امور به دست نزديكان وزارت علوم در دولت گذشته راه را براي بازگشت به آن دوران باز مي‌كند. درباره صحبت‌هاي رئيس‌جمهور در حوزه دانشگاه و عملكرد وزارت علوم اين ابهام وجود دارد كه اگر قرار است طبق گفته رئيس‌جمهور، رويه وزارت علوم نسبت به يك سال گذشته تغيير نكند، چرا برخي از اجرا‌كنندگان سياست‌هاي يك ساله گذشته از اين وزارتخانه در حال خروج و استعفا هستند. پس از انتخابات رياست‌جمهوري سال 92 تاكنون، دانشجويان منتظر تحقق وعده‌هاي دولت تدبير و اميدند.
 
وعده‌هايي كه در ابتداي اين دولت و در زمان سرپرستي توفيقي و وزارت فرجي‌دانا در وزارت علوم به نظر مي‌رسيد كه در حال تحققند. با اين حال بسياري از اين وعده‌ها هنوز محقق نشده‌اند و بسياري از دانشجوياني كه در انتخابات سال 92 از حسن روحاني حمايت كردند، در يك سال و نيم گذشته علت عدم‌تحقق اين وعده‌ها را به واسطه نبود ثبات در وزارت علوم مي‌دانند. اما اكنون كه به نظر مي‌رسد ثبات به اين وزارتخانه بازگشته است و عدم تحقق وعده‌هاي دولت، كه همچنان رئيس‌جمهور در صحبت‌هايش آنها را وعده مي‌دهد، باعث سرخوردگي دانشجويان و در نتيجه ريزش حاميان دولت در دانشگاه‌ها مي‌شود. 

 

* کارشناس مسائل سیاسی

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر