صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

از سيمرغ‌داران سال قبل چه خبر؟

هنرمنداني که سال گذشته سيمرغ‌هاي جشنواره سي‌ودوم فيلم فجر را به خانه بردند، امسال وضعيت کاملا متفاوتي دارند؛ بعضي از آن‌ها جزو پرکارترين‌هاي جشنواره سي‌وسوم هستند و بعضي جزو غايبان بزرگ جشنواره امسال. سال گذشته هنرمنداني همچون احمدرضا درويش، ابراهيم حاتمي‌کيا، بهروز افخمي، رضا عطاران، بابک حميديان، هومن سيدي، شبنم مقدمي و البته مريلا زارعي و ... کساني بودند که سيمرغ‌هاي سي‌ودومين جشنواره فيلم فجر بر شانه‌هايشان نشست.

کد خبر: 5175

ايسنا/ هنرمنداني که سال گذشته سيمرغ‌هاي جشنواره سي‌ودوم فيلم فجر را به خانه بردند، امسال وضعيت کاملا متفاوتي دارند؛ بعضي از آن‌ها جزو پرکارترين‌هاي جشنواره سي‌وسوم هستند و بعضي جزو غايبان بزرگ جشنواره امسال. سال گذشته هنرمنداني همچون احمدرضا درويش، ابراهيم حاتمي‌کيا، بهروز افخمي، رضا عطاران، بابک حميديان، هومن سيدي، شبنم مقدمي و البته مريلا زارعي و ... کساني بودند که سيمرغ‌هاي سي‌ودومين جشنواره فيلم فجر بر شانه‌هايشان نشست.
امسال از ميان آن برندگان، بابک حميديان جزو پرکارترين ‌هاست، رضا عطاران غايب است و برخي هم مانند مريلا زارعي فقط يک فيلم دارد.
بابک حميديان با 5 فيلم به عنوان پرکارترين بازيگر سي‌وسومين جشنواره فيلم فجر حضور دارد؛ او که سال گذشته براي بازي در فيلم «چ» سيمرغ بلورين بازيگر نقش مکمل مرد را دريافت کرد، امسال با پنج فيلم «مرگ ماهي» سيدروح‌الله حجازي، «من ديگو مارادونا هستم» بهرام توکلي، «اعترافات ذهن خطرناک من» هومن سيدي، «روباه» بهروز افخمي و «شکاف» کيارش اسدي زاده پرکارترين بازيگر جشنواره است.
البته بابک حميديان به جز اينها، فيلم«استراحت مطلق» به کارگرداني رضا کاهاني را هم داشت که اين فيلم به جشنواره امسال راه پيدا نکرد.
اما همتاي او يعني شبنم مقدمي که سال گذشته به خاطر بازي در فيلم «امروز» سيمرغ بلورين بازيگر نقش مکمل زن را دريافت کرد، جزو غايبان جشنواره امسال است.
رضا عطاران که سال گذشته با حاشيه‌هايي، سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مرد را براي بازي در فيلم «طبقه حساس» دريافت کرده بود، جزو غايبان اين دوره از جشنواره است. عطاران هم مانند حميديان در فيلم «استراحت مطلق» بازي داشت که با باز ماندن اين فيلم از جشنواره فجر، در فهرست غايبان اين دوره از جشنواره قرار گرفت.

مريلا زارعي ديگر برگزيده جشنواره گذشته که به خاطر بازي در فيلم «شيار 143» سيمرغ بلورين بهترين بازيگر زن را به خانه برد، امسال فقط در فيلم «ماهي سياه کوچولو» حضور دارد که فيلم اول مجيد اسماعيلي است و در بخش «نگاه نو» به نمايش درمي‌آيد.

هومن سيدي ديگر برگزيده سال گذشته که به خاطر فيلم «سيزده» جايزه ويژه هيأت داوران در بخش فيلم‌هاي اول را به خانه برد، امسال فيلم «اعترافات ذهن خطرناک من» را کارگرداني کرده که در بخش «سوداي سيمرغ» به نمايش درمي‌آيد. علاوه بر آن در دو فيلم «بوفالو» به کارگرداني کاوه سجادي حسيني و «من ديگو مارادونا هستم» ساخته بهرام توکلي به ايفاي نقش پرداخته است.

اما بهروز افخمي سال گذشته دو سيمرغ بلورين را دريافت کرد. او براي نگارش فيلمنامه «آذر، شهدخت، پرويز و ديگران» سيمرغ بهترين فيلمنامه‌نويسي را گرفت و هم با همراهي سيد جمال ساداتيان سيمرغ بلورين بهترين تهيه‌کننده را دريافت کرد،افخمي امسال با فيلم «روباه» در جشنواره حضور دارد؛ فيلمي که قرار است در بخش «سوداي سيمرغ» نمايش داده شود.

سيدجمال ساداتيان نيز که سال گذشته همراه با افخمي به خاطر فيلم «آذر، شهدخت، پرويز و ديگران» سيمرغ بلورين بهترين تهيه‌کنندگي را دريافت کرد، امسال فقط با فيلم «جامه‌دران»‌در جشنواره حضور دارد، فيلمي که توسط حميدرضا قطبي کارگرداني شده و در بخش فيلم‌هاي اول به نمايش درمي‌آيد.

بهمن اردلان صدابرداري که سال گذشته به خاطر فيلم«چ» سيمرغ بلورين را دريافت کرد، امسال با فيلم‌هاي«رخ ديوانه» کار ابوالحسن داوودي و «مزار شريف» ساخته عبدالحسن برزيده،«فرار از قلعه رودخان» کار غلامرضا رمضاني در بخش «سوداي سيمرغ» حضور دارد و فيلم ديگرش «آزادي مشروط» کار حسين مهکام در بخش نگاه نو به نمايش درمي‌آيد.

او همچنين به عنوان صداگذار با فيلم«نزديکتر» کار مصطفي کيايي نيز همکاري دارد که اين فيلم در بخش «نگاه نو» به نمايش در خواهد آمد.

در کنار اردلان، سيدعليرضا علويان هم به عنوان صداگذار فيلم«چ» حضور داشت که امسال با فيلم«عصر يخبندان» کار مصطفي کيايي در بخش «سوداي سيمرغ» بخت خود را مي‌آزمايد.

حسين جعفريان در جشنواره سي و دوم فجر با دو فيلم«چ» و «رستاخيز» حضور داشت و براي فيلم«رستاخيز»، سيمرغ بلورين بهترين فيلمبرداري را گرفت. او امسال در سي و سومين جشنواره فيلم فجر تجليل مي‌شود.

مجيد ميرفخرايي ديگر برنده سيمرغ سال گذشته که به خاطر مديريت طراحي «رستاخيز» سيمرغ اين بخش را گرفته بود، امسال با فيلم«دوران عاشقي» عليرضا رييسيان حضور دارد و طراحي و ترکيب صداي فيلم«من ديگو مارادونا هستم» را انجام داده که هر دو در بخش «سوداي سيمرغ» نمايش داده مي‌شوند.

در ميان برندگان سيمرغ سال گذشته، غايبان بزرگي ديده مي‌شوند؛ ابراهيم حاتمي‌کيا، احمدرضا درويش؛ دو کارگرداني که سال گذشته با فيلم‌هاي «چ» و «روز رستاخيز» سيمرغ‌هاي زيادي را به دست آوردند، امسال در جشنواره حضور ندارند.

نرگس آبيار کارگردان فيلم «شيار 143» نيز که سال گذشته جزو برگزيدگان بود و در بخش آراي مردمي نيز جايزه گرفته بود، در فهرست غايبان اين دوره از جشنواره حاضر است.

حميد نعمت‌الله، جمشيد و نويد محمودي و رضا درميشيان ديگر غايبان جشنواره امسال هستند.

نعمت‌الله سال گذشته با فيلم«آرايش غليظ» يکي از دو جايزه ويژه هيات داوران را گرفت ، جمشيد محمودي براي فيلم«چند متر مکعب عشق» جايزه کارگرداني فيلم‌هاي اول را دريافت کرد، همچنانکه برادرش نويد، تهيه‌کننده اين فيلم، سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول را به خانه برد. رضا درميشيان نيز با فيلم«عصباني نيستم» ديگر کارگردان جواني بود که در چند بخش نامزد دريافت جايزه شد (در آستانه‌ي مراسم اختتاميه از حضور در رقابت به دليل برخي حاشيه‌ها انصراف داد) اما نام او هم در ليست غايبان اين دوره از جشنواره فيلم فجر به چشم مي‌خورد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر