صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

تازه‌ترين پس‌لرزه‌هاي لغو اکران «مصاحبه»

تازه‌ترين پس‌لرزه‌هاي لغو اکران فيلم «مصاحبه» و متهم شدن کره شمالي/ مقامات آمريکايي مي‌گويند آن کشور با ژاپن، کره‌جنوبي، چين و روسيه هستند تا ازآنها براي لگام زدن بر کره شمالي به منظور جلوگيري از اقدام آن کشور به حملات سايبري کمک بگيرند.

کد خبر: 504

سه روز پس از اعلام لغو اکران فيلم «مصاحبه» به علت تهديدهاي تروريستي از سوي هکرهاي منتسب به کره شمالي، واکنش‌ها در حال شدت گرفتن و پيچيده‌تر شدن است.

به‌ گزارش آنا، دولت‌ها، سازمان‌هاي اداري و امنيتي، شرکت‌هاي دولتي و خصوصي، گروه‌ها، چهره‌ها و شخصيت‌هاي هنري و سياسي به اين مسأله واکنش نشان مي‌دهند. عده‌اي سوني را به «بزدلي» متهم مي‌کنند و عقب‌نشيني آن شرکت را باج دادن به تروريست‌ها و هکرها تلقي مي‌کنند، عده‌اي براي کره شمالي خط‌و‌نشان مي‌کشند و عده‌اي نيز از کره شمالي دفاع مي‌کنند. عنوان تعدادي از اخبار منتشر شده در ساعات اوليه روز شنبه 29 آذر 93 در مورد مسأله هک شدن شرکت سوني، لغو اکران «مصاحبه» و نقش کره شمالي در اين ماجرا را در ذيل مي‌بينيم:

- سردبير رسانه دولتي چين: «مصاحبه» چيزي نبود که هاليوود و جامعه آمريکا به آن افتخار کند. آمريکا بايد به جاي رفتار پرخاشگرانه، منش خوب از خود نشان دهد. (SBS نيوز)

- لري فلينت قصد دارد هجويه‌اي بر فيلم «مصاحبه» بسازد و گفته است: «اگر کيم جونگ اون (رهبر کره شمالي) و نوچه‌هايش تا حالا ناراحت مي شدند، پس صبر کنند و ببينند چه فيلمي قرار است درباره‌شان ساخته شود.» (انترتينمنت ويکلي)

- به گفته مقامات آمريکايي، سازمان‌هاي دولتي آمريکا فهرستي از گزينه‌هاي واکنش به کره شمالي در مورد هک شدن شرکت سوني را در اختيار کاخ سفيد قرار مي‌دهند. (CNN)

- شرکت سوني با چهارمين مورد شکايت قانوني در مورد هک شدن روبرو شد. دو کارمند سابق آن شرکت مي‌گويند سوني سابقه‌اي طولاني در ضعف امنيت اطلاعاتي دارد. (هاليوود ريپورتر)

- شرکت سوني در بيانيه‌اي اعلام کرد که به‌دنبال روش جايگزيني براي نمايش دادن «مصاحبه» است. اين شرکت در بيانيه‌اش گفت که در سه هفته گذشته با وجود رفتار «وحشيانه»‌اي که با آن شرکت و کارکنانش شده است، توجه خود را به يک هدف معطوف کرده است: به اکران رساندن «مصاحبه». سوني با تأکيد بر اينکه نبايد «تهديدها باعث سرکوب آزادي بيان شود»، اعلام کرد که تصميم آن شرکت در نتيجه تصميم اکثريت دارندگان سالن‌هاي سينما در آمريکا اتخاذ شده است. و آن شرکت «چاره‌اي جز لغو اکران نداشته است».

- مايکل لِيتون، مدير عامل سوني پيکچرز: «ما هميشه مشتاق آن بوديم که براي جامعه آمريکا امکان ديدن فيلم‌ها را فراهم کنيم.» وي اظهار داشت: «ما پناه نگرفته‌ايم. ما تسليم نشده‌ايم.» (CNN)

- سناتور مارکو روبيو، سناتور جمهوري‌خواه فلوريدا، از اوباما خواست که واکنش نشان دهد و «صدمه وارد آمده به آزادي بيان را برطرف کند». وي در بيانيه‌اي که منتشر کرد از دولت آمريکا خواست تا کره شمالي را به فهرست کشورهاي حامي تروريست بازگرداند.

- آمريکا بازگرداندن و افزودن کره شمالي به فهرست کشورهاي حامي تروريسم را بررسي مي‌کند. (CNBC)

- اف. بي. آي: کره شمالي مسئول هک شدن شرکت سوني است. (CNBC)

- سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي در مورد قرار دادن کره شمالي در فهرست کشورهاي حامي تروريسم اعلام کرد: «ما اين حق را براي خود قائليم که از همه ابزارهاي لازم براي محافظت از خود و دفاع از ملت و منافع خود استفاده کنيم.»

- باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا: «هيچ نشانه‌اي از اينکه کسي در سوني همدست کره شمالي در حمله سايبري به به آن شرکت بوده، در دست نيست» اوباما با اشاره به اينکه حمله سايبري به سوني خسارت بزرگي بر جا گذاشته است، افزود: «ما به شيوه خود و در زمان و مکاني که خود انتخاب مي‌کنيم، واکنش نشان خواهيم داد.» (ABC نيوز)

- اوباما گفت که اي‌کاش سوني پيش از تصميم گرفتن در مورد اکران نکردن فيلم «مصاحبه» با او صحبت مي‌کرد. وي گفت که سوني در مورد اکران نکردن «مصاحبه» مرتکب اشتباه شده است. (ورايتي)

- ديپلمات کره شمالي در سازمان ملل متحد هرگونه ارتباط کشورش با حادثه هک شدن سوني را انکار کرد. (رويترز)

- مقامات آمريکايي مي‌گويند آن کشور با ژاپن، کره‌جنوبي، چين و روسيه هستند تا ازآنها براي لگام زدن بر کره شمالي به منظور جلوگيري از اقدام آن کشور به حملات سايبري کمک بگيرند.

- کريس داد، رئيس انجمن فيلم آمريکا، هک کردن سوني را «يک اقدام نفرت‌انگيز جنايتکارانه» ناميد. (سايت رسمي انجمن فيلم آمريکا)


- شان پن، بازيگر آمريکايي به شرکت سوني به‌علت پايين کشيدن «مصاحبه» از اکران سينما حمله کرد و در ايميلي نوشت: «سوني براي داعش کارت دعوت فرستاده است. من معتقدم که داعش اين دعوت را مي‌پذيرد. جعبه پاندورا (در اسطوره‌هاي يوناني: جعبه‌اي که همه‌ي شر و پليدي جهان در آن قرار داشت) رسماً گشوده شده است.» (ورايتي)

نظرات بینندگان

ارسال نظر