صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

کمپين «خرسي» نماد تنوع زيستي پاسارگاد

«خرسي» با گردشگران همراه مي‌شود تا با عناصري که به همراه دارد تبليغي براي معرفي تنوع زيستي پاسارگاد، صنايع دستي و فرهنگ منطقه باشد.

کد خبر: 5029

ميراث فرهنگي/ «خرسي» با گردشگران همراه مي‌شود تا با عناصري که به همراه دارد تبليغي براي معرفي تنوع زيستي پاسارگاد، صنايع دستي و فرهنگ منطقه باشد.
بهمن سال 92 بود که 166 هکتار از مراتع شهرستان پاسارگاد به اسم منطقه شکار ممنوع خرسي انتخاب شد چراکه از گذشتگان دور تاکنون زيستگاه خرس قهوه‌اي بود و هزاران سال است که اين خرس‌ها با جامعه محلي و ساير گونه‌هاي حيات وحش زندگي مسالمت‌آميز داشتند.
 منطقه چاه بيد و گردنه خرسي يکي از مناطق گردشگري طبيعي و بکري است که سالانه ميزبان گردشگران زيادي از نقاط مختلف استان وکشور است که حتي گردشگراني که به شهرستان پاسارگاد براي بازديد مجموعه تاريخي و جهاني پاسارگاد مراجعه مي‌کنند، مي‌توانند از اين منطقه ييلاقي و طبيعت و مناظر زيباي آن بازديد کنند.
«امير آقامير» يکي از فعالان محيط زيست و گردشگري پاسارگاد با اشاره به زندگي اين گونه خرس در منطقه گفت: «چنديست که به دليل خشکسالي، خرس‌هاي منطقه از ارتفاعات به سوي باغات پايين دست آمده‌اند. هرچند در گذشته نيز به صورت سنتي اين کار را انجام مي‌دادند اما در طول سالهاي گذشته اين روند بيشتر شده‌است. البته مردم بومي منطقه نيز رفتار مناسبي با آنها دارند.»

به گفته او، خرسي‌ها در فصل زمستان دو توله به دنيا مي‌آوردند و با توجه به علاقه‌اي که به هلو و زردآلو دارند در ارديبهشت ماه راهي دشت و باغات مي‌شوند. تابستان در کوه هستند و پاييز از بنه يا پسته کوهي تغذيه مي‌کنند. هر سال بيش از 40 قلاده خرس در منطقه ديده مي‌شود.
آقامير با تاکيد بر آنکه وجود گونه خرس نشان از سلامت طبيعت و به تبع آن وجود ساير گونه‌هاي جانوري دارد گفت: «در اين راستا و به منظور حفظ اين گونه، کمپيني تحت عنوان «خرسي» راه افتاده‌است که با عروسکي تحت اين عنوان تبليغ مي‌شود. اين عروسک به صورت ارگانيک از پشم گوسفند تهيه شده در کوله پشتي که دارد از راه‌هاي حفاظت اين گونه خبر مي‌دهد.همچنين دستبندي سفيد به نشانه صلح در دست دارد و با گردشگران سفر مي‌کند.»
به گفته اين فعال گردشگري، خاله گلابتون سازنده خرسي است و لباس‌هايي با نمادهاي محلي را بر تن خرسي مي‌کند و از طريق عناصر ديگر صنايع دستي محلي را معرفي مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر