صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

«پاريس» با هنر اسطوره‌اي شد «اصفهان» چطور؟

هيچ جاي دنيا پلي به شهرت سي وسه پل وجود ندارد که در درون شهر واقع شده باشد. ظرفيت‌هاي زيادي در اصفهان وجود دارد اما متأسفانه استفاده نمي‌شود. هرکدام از پل‌هاي اصفهان مي‌توانند يک جشنواره براي خود داشته باشند، چراکه يکي از ويژگي‌هاي اسطوره شدن، داشتن آيين‌ها است.

کد خبر: 494

ايسنا/ بهمن نامور مطلق گفت: شهري اسطوره‌اي‌تر از اصفهان در ايران نيست، چراکه بسياري از ويژگي‌هاي اسطوره‌اي شدن در اين شهر وجود دارد. اما متأسفانه از ظرفيت‌هاي اصفهان استفاده نمي‌شود.
بهمن نامور مطلق - معاون هنرهاي سنتي و صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري - در سومين سلسله نشست‌هاي اسطوره-شهر اظهار کرد: اسطوره بودن يا نبودن مربوط به وضعيت شناسي و موقعيت شناسي شهر است. وقتي عنوان اسطوره به پديده‌اي داده مي‌شود، جايگاه و موقعيت ممتازي به آن پديده نسبت به ديگران اعطا مي‌شود.
وي با بيان اينکه موقعيت شناسي نخستين گام براي برنامه‌ريزي است، افزود: با شناخت موقعيت و جايگاه يک پديده (شهر يا شخص) مي‌توان بهتر براي آن برنامه‌ريزي کرد. بنابراين اسطوره بودن يا نبودن اصفهان براي فخرفروشي نيست، بلکه براي اين است که برنامه‌ريزي بهتري روي آن انجام داد.

اين نشانه‌شناس‌ اضافه کرد: اسطوره شدن يک امتياز است، موجب شگفتي مي‌شود و اسطوره‌اي شدن به معني ديده شدن است. اسطوره‌ها نقش "مدوزايي" دارند، يعني افراد را سحر و جادو مي‌کنند و آن‌ها را در برمي‌گيرند. به عنوان نمونه هنرپيشه‌ها اسطوره هستند، چراکه سبک زندگي، رفتار، نحوه لباس پوشيدن و... را تحت تأثير قرار مي‌دهند.
نامور مطلق با بيان اينکه اسطوره شدن به معني تأثيرگذاري است، ادامه داد: اگر پديده‌اي تکثير شود، اسطوره‌اي خواهد شد. همچنين اسطوره شدن منافع اقتصادي و اجتماعي نيز دارد.

وي به چند شهر اسطوره‌اي و دلايل اسطوره‌اي شدن آن‌ها اشاره و تأکيد کرد: از شهرهاي مهم اسطوره‌اي "آتن" را مي‌توان نام برد که محل حضور اسطوره‌ها است.
معاون پژوهشي خانه‌ي هنرمندان ايران خاطر نشان کرد: "رم" نيز يک شهر اسطوره‌اي است، چراکه شکل گيري آن اسطوره‌اي بوده و در متن‌هاي اسطوره‌اي نيز وجود داشته است. همچنين "بابِل" به معني دروازه خدا به دليل وجود چند عنصر اسطوره‌اي مانند چاه بابِل، باغ‌هاي معلق و ... يک شهر اسطوره‌اي محسوب مي‌شود. بابِل در تورات بسيار تکرار شده است و محلي براي زنداني کردن يهودي‌ها بوده است.

نامور مطلق با بيان اينکه هر پديده‌اي براي اسطوره شدن نياز به شخصيت پردازي دارد، گفت: تخت جمشيد نيز به دليل نام اسطوره‌اي آن، يعني ساخت و تخريب توسط يک پادشاه اسطوره‌اي، وجود سنگ نگاري‌ها و مجسمه‌هاي اسطوره‌اي و سنگ‌نبشته‌ها در آن، تبديل به يک مکان اسطوره‌اي شده است.
وي به پاريس به عنوان يکي از شهرهاي جديد اسطوره‌اي اشاره و اضافه کرد: اسم شهر پاريس اسطوره‌اي است و مجسمه‌ها و عمارت‌هاي اسطوره‌اي مانند برج ايفل و پانتئون در اين شهر قرار دارد.

نامور مطلق افزود: همچنين خيابان‌هايي مانند "شانزه ليزه" و "شاندومخس" اسامي اسطوره‌اي دارند که باعث اسطوره‌اي شدن شهر پاريس شده‌اند. خيابان‌هايي به شکل خيابان شاندومخس در ميدان نقش جهان اصفهان به بهترين شکل وجود دارد. پس از گذر از کوچه‌هاي تنگ و باريک به يک باره به يک فضاي بسيار بزرگ مي‌رسيم که دور تا دور آن حجره‌ها و مغازه‌هايي وجود دارد. اين مکان مي‌تواند تبديل به يک اسطوره شود.
اين استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: شهر پاريس بيشتر به دليل قرار گرفتن در متن‌ها، فيلم‌ها، عکس‌ها، نقاشي‌ها، رمان‌ها و داستان‌ها به يک شهر اسطوره‌اي تبديل شده است.

نامور مطلق به ويژگي‌هاي شهرهاي اسطوره‌اي اشاره و اظهار کرد: ساخته‌شدن شهر به وسيله يک اسطوره، داشتن نام اسطوره‌اي، محل تولد و يا زندگي يک اسطوره بودن مانند دماوند که محل زندگي زال بوده، حضور در يک متن اسطوره‌اي مانند شاهنامه، قدمت و عظمت، ابهام و چندمعنايي از ويژگي‌هاي شهر براي تبديل شدن به اسطوره است.
وي افزود: اگر مکاني، ويژه گردشگري باشد، خودبه خود تبديل به اسطوره مي‌شود. به عنوان نمونه اگر مطلبي يا اثري يا مکاني 50 هزار بار ديده شود، به اسطوره تبديل خواهد شد. همچنين الگوشدن، تکرار و تکثير و پايتخت بودن، شرايط اسطوره شدن را مهيا مي‌کند.
معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي کل کشور در ادامه به ويژگي‌هاي شهر اصفهان براي تبديل به اسطوره شدن پرداخت و گفت: اصفهان يکي از قديمي‌ترين شهرهاي ايران است بنابراين ويژگي قدمت و عظمت را داراست.

نامور مطلق به وجود افراد اسطوره‌اي در شهر اصفهان اشاره و تصريح کرد: برخي مي‌گويند که کاوه آهنگر اصفهاني بوده و همچنين گنج فريدون نيز در شهر اصفهان واقع شده، مهم نيست اين موضوعات واقعي بوده يا خير. درواقع در عالم ادبيات هر آنچه نوشته مي‌شود، درست است. چه استفاده‌اي به غير از نام يک خيابان از کاوه آهنگر در اصفهان شده است؟
وي اضافه کرد: چه استفاده ديگري به غير از نام يک خيابان از شخصيت کاوه آهنگر در اصفهان شده است؟ يک مجسمه هم از کاوه آهنگر بود که آن هم ديگر وجود ندارد. اصفهان با گودرز در شاهنامه پيوند خورده است اما حتي يک خيابان هم به نام او در شهر وجود ندارد.

نويسنده‌ي کتاب «درآمدي بر اسطوره‌شناسي» با تأکيد بر اينکه شهر اصفهان براي اسطوره شدن بايد به اين شخصيت‌ها توجه کند، اظهار کرد: با شعار دادن نمي‌توان اصفهان را به يک شهر اسطوره‌اي تبديل کرد.
نامور مطلق با بيان اينکه غير از اصفهان کمتر شهري پيدا مي‌شود که اين تعداد عمارت تاريخي داشته باشد، گفت: هيچ جاي دنيا پلي به شهرت سي وسه پل وجود ندارد که در درون شهر واقع شده باشد. ظرفيت‌هاي زيادي در اصفهان وجود دارد اما متأسفانه استفاده نمي‌شود. هرکدام از پل‌هاي اصفهان مي‌توانند يک جشنواره براي خود داشته باشند، چراکه يکي از ويژگي‌هاي اسطوره شدن، داشتن آيين‌ها است.

وي تأکيد کرد: يکي از ويژگي‌هاي شهرهاي اسطوره‌اي حضور در متون است، اصفهان از جمله شهرهايي است که نام آن در کتاب‌هاي مختلفي همچون سفرنامه‌هاي خارجي، شعرهاي معاصر، رمان‌هاي معاصر و ...آمده است.
معاون هنرهاي سنتي و صنايع دستي در پايان خاطر نشان کرد: شهري اسطوره‌اي‌تر از اصفهان در ايران نيست، چراکه بسياري از ويژگي‌هاي اسطوره‌اي شدن در اين شهر وجود دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر