صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

شهرداد روحاني: نگفتم «ياني» بي‌سواد است

من هيچ‌گاه نگفتم ياني بي‌سواد است، زيرا ادبيات من اصلا اين‌گونه نيست و هيچ‌وقت براي اينکه خودم را بالا ببرم، کسي را پايين نمي‌آورم. اين رهبر ارکستر اظهار کرد: چندي پيش يکي از هنرمندان در مصاحبه‌اي به نقل از من گفته بود که ياني يک بي‌سواد است اما من هيچ‌گاه اين حرف را نزد‌ه‌ام. موضوع به آنجا برمي‌گردد که وقتي سال‌ها پيش به ايران آمده بودم، روزنامه‌اي مفصل با من مصاحبه کرد و من هم توضيحاتي ارائه دادم.

کد خبر: 4746

ايسنا/ شهرداد روحاني گفت: من هيچ‌گاه نگفتم ياني بي‌سواد است، زيرا ادبيات من اصلا اين‌گونه نيست و هيچ‌وقت براي اينکه خودم را بالا ببرم، کسي را پايين نمي‌آورم.
اين رهبر ارکستر اظهار کرد: چندي پيش يکي از هنرمندان در مصاحبه‌اي به نقل از من گفته بود که ياني يک بي‌سواد است اما من هيچ‌گاه اين حرف را نزد‌ه‌ام. موضوع به آنجا برمي‌گردد که وقتي سال‌ها پيش به ايران آمده بودم، روزنامه‌اي مفصل با من مصاحبه کرد و من هم توضيحاتي ارائه دادم.

او ادامه داد: من در آن مصاحبه راجع به تنظيم و ارکستراسيون آثار ياني صحبت کرده بودم که برعهده بنده بود. به هرحال ياني نت‌نويسي و نت‌خواني بلد نيست. اين حرفي است که خود ياني نيز هميشه با افتخار در مصاحبه‌هايش بيان مي‌کند.

روحاني تصريح کرد: ياني ذوق و قريحه بسيار زيادي براي موسيقي دارد. او قطعاتش هميشه مورد توجه قرار مي‌گيرد و خيلي خوب است که يک نفر بدون داشتن تحصيلات آکادميک در موسيقي، بتواند آن را ياد بگيرد.

رهبر سابق ارکستر سمفونيک تهران اظهار کرد: البته خيلي خوب است که آدم در کنار هنر موسيقي، علم هم ياد بگيرد تا هنرش کامل‌تر شود. مدرک‌هاي دانشگاهي زماني مهم هستند که ما بخواهيم تدريس انجام دهيم. اما مدرک تضمين‌کننده داشتن خلاقيت در موسيقي نيست.

وي افزود: طبيعتا کسي که نت‌خواني بلد نباشد، نمي‌تواند کاري را براي ارکستر تنظيم کند. فردي که اين کار را انجام مي‌دهد، بايد با صدا‌دهي سازها‌، نت‌خواني و ... آشنا باشد و از آنجا که ياني به کنسرواتوآر نرفته اين کار را بلد نيست اما خيلي خوب پيانو مي‌زند.

شهرداد روحاني که قرار است دوم و سوم بهمن ماه به همراه جمعي از نوازندگان ارکستر سمفونيک تهران در تالار وزارت کشور به روي صحنه برود‌، گفت: اين کنسرت در دو بخش برگزار خواهد شد که بخش اول آن به اجراي قطعاتي اختصاص دارد که براي ارکستر زهي نوشته شده‌اند و آثاري از باخ را نيز در بر مي‌گيرد و بخش دوم هم به اجراي موسيقي فيلم اختصاص دارد.

او ادامه داد: در آثار من دو نوع کار وجود دارد. بخشي از کارهاي من براي مخاطبي نوشته مي‌شود که موسيقيدان نيست و من سعي مي‌کنم او را با موسيقي بي‌کلامي آشنا کنم که در آن از سازهاي سمفونيک هم استفاده شده است و بخش ديگري از آثارم نيز مخصوص افرادي است که به علم موسيقي آشنايي کامل دارند. البته علاقه شخصي من همين نوع دوم است.

روحاني يادآور شد: رپرتوآر کنسرت بهمن ماه بيشتر براي افرادي که موسيقي را مي شناسند، جالب است.

اين هنرمند که به تازگي وارد تهران شده‌ است، درباره شرايط ارکستر و سالن اجرا نيز توضيح داد: در اين برنامه سعي کرديم از نوازندگان خوبي بهره ببريم که پيش از اين با ارکستر سمفونيک تهران همکاري داشتند و بنده کم و بيش آنها را مي‌شناسم.

شهرداد روحاني گفت: ما با استفاده از نام ارکستر سمفونيک قصد فريب کسي را نداشته‌ايم زيرا همه از تعطيل شدن فعاليت‌هاي اين ارکستر ناراحت هستند و بنده اميدوارم با خبرهاي خوبي که شنيده مي‌شود، فعاليت‌هاي ارکستر سمفونيک تهران ادامه پيدا کند.

او همچنين گفت: در اين کنسرت آثاري از آهنگسازاني چون جان ويليامز‌، مکس اشنايدر، جان بري‌ و انيو موريکونه به اجرا درخواهد آمد.

شهرداد روحاني با بيان اينکه براي اين کنسرت حدود پنج روز تمرين در نظر گرفته شده است‌، گفت: معمولا در همه دنيا همين اندازه تمرين براي يک کنسرت انجام مي‌شود. برنامه‌ريزي بنده هم اينگونه بوده است. به جرات مي‌توانم بگويم اگر نوازنده‌هاي ما با برخوردهاي حرفه‌اي مواجه شوند، نتيجه کارشان رضايت‌بخش خواهد بود.

اين هنرمند همچنين بيان کرد: براي اين کنسرت سالن وزارت کشور در نظر گرفته شده است‌ که تنها سالن آزاد در اين زمان بود. اميدوارم که بتوانيم اجراي خوبي با همراهي آنها داشته باشيم. بنده تا به حال در وزارت کشور اجرا نداشته‌ام و اميدوارم امکانات مناسب باشد.

در نشست خبري که صبح 24 دي‌ماه در تالار وحدت برگزار شده بود‌، تهيه‌کننده کنسرت در خصوص قيمت بليت‌ها گفت: قيمت بليت‌ها از 30 تا 150 هزار تومان قيمت‌گذاري شده است و البته از آنجا که ارکستر، ارکستر بزرگي است، دستمزد آقاي روحاني هم بالا نيست. بلکه هزينه‌هاي ايشان مثل سفر، اقامت و... بالاست.

فندرسکي - مدير موسسه آواي مهرباني و برگزارکننده کنسرت شهرداد روحاني – نيز در اين نشست گفت: براي اجاره سالن هر شب مبلغ 40 ميليون تومان به عنوان اجاره پرداخت کرديم که البته با احتساب هزينه‌هاي جانبي به حدود 70 ميليون تومان مي‌رسد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر