صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

آیا تهران تونل‌های مخفی تاریخی دارد؟

آیا همه رازهای تهران رو شده است و دیگر این پایتخت دودآلود رو به انفجار برگ برنده‌ای برای رو کردن ندارد. مسئله اینجاست که تهران مرتب تلاش می‌کند، ثابت کند که اینطور نیست. برای همین است که لوله فاضلابی می‌ترکد و یک اسکلت بیرون می‌آید که قدمتش را به 7 هزار سال پیش برمی‌گرداند. یا ناگهان زیر کوچه‌های امن یوسف‌آباد، انبار سلاح‌های جنگ جهانی دوم پیدا می‌شود. حالا در میان این تلاش روز افزون یک سوال بزرگ پیش می‌آید، آیا تهران تونل‌های زیر زمینی که شنیده‌های بسیاری در مورد آن است، دارد یا نه؟

کد خبر: 4527

خبرگزاری میراث فرهنگی - شنیده‌ها کم نیست. هر چند حافظه تاریخی آلزایمر گرفته و زود همه چیز را از یاد می‌برد، مثل تپه‌های قیطریه که زود از خاطر مردم پاک شد و رویش هم صدها خانه ساخته. با این وجود زمزمه‌هایی که درباره تونل‌های زیر زمینی تهران شنیده می‌شود، هنوز که هنوزه سوال ذهنی بسیاری از دوستداران تهران است.  آیا این تونل‌ها وجود داشتند؟

محمدرضا پولادوند، تهران شناس در گفت و گو با chn می‌گوید:« من هم درباره این تونل‌ها بسیار شنیدم. فکر می‌کنم که تونلی از میدان توپخانه به طرف کاخ گلستان از زیر زمین وجود داشته است. آخرین تحقیقات من نشان می‌دهد که آشپزخانه شاهی در میدان توپخانه بوده و از آنجایی که این آشپزخانه در برخی مواقع به مردم عادی هم سرویس می داده، دور از کاخ درست شده و برای اینکه بدون سرد شدن غذا و به راحتی به کاخ گلستان برسه این تونل‌ها را کنده بودند.»
 
تهرانی، تهران شناس دیگری است که اعتقاد دارد که تونلی در تهران وجود ندارد، مگر یکی. آن هم به دوره پهلوی بر می‌گردد. این تونل از زندان عبرت ( شهربانی سابق ) آغاز می‌شود، از زیر پستخانه می‌گذرد و دادسرای میدان ارگ درش باز می‌شود و این تونل بلند برای انتقال زندانیان بوده که به دادگاه برسند.البته من این را از دو سه نفر شنیدم.
 
تهرانی در پاسخ به این سوال که از دارالفنون به کاخ گلستان هم تونلی وجود دارد یا نه؟ پاسخ می‌دهد که اصلا فکر نمی‌کنم، چنین تونلی وجود داشته باشد.
 
برخی از شنیده‌ها هم هست که از وجود تونلی خبر می‌دهد که ناصرالدین شاه از آن عبور می‌کرده و برای دیدن تاتر به میدان ارگ می‌رفته است؛ همچین تونل‌هایی هم زیر حصارهای ناصری شهر وجود داشته است.
 
ماجرای تونل‌های زیر زمینی هم که تهرانی‌ها از ترس راهزنان به آن پناه می‌بردند، هم همچنان بر قوت خود باقی است. حالا باید دید که این تونل‌ها به راستی وجود دارند؟ آیا پژوهشگران دیگر از آن خبر دارند؟ یا اینکه نه همه این‌ها زاییده تخیل است و تهران چیز بیشتری برای رو کردن ندارد.
 
 فاطمه علی اصغر

نظرات بینندگان

ارسال نظر