صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

سکان حجاب کشور را به دست الهام چرخنده بسپاريد

ماجراهاي الهام چرخنده به نقطه جالبي رسيده است. اين بازيگر سينما و تلويزيون پس از چادري کردن دو تن از بانوان محجبه عضو تيم ملي ووشو کشورمان، گفته‌هاي جالبي مطرح کرده که اگر با مستندات قابل اتکايي همراه باشد، يک اتفاق متفاوت و عجيب است و همان گونه که طرحش اسباب شگفتي در پي داشته، مشخص شدن نمودهاي عيني‌اش، اين شگفتي را دوچندان مي‌نمايد.

کد خبر: 4386

مطلبي که مي خوانيد در تابناک منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

-----------------------------------------------------
آمارهايي که اخيراً توسط الهام چرخنده، بازيگر سينما و تلويزيون درباره گسترش وسيع پوشش حجاب منتشر شده و با توجه مسئولان کميسيون فرهنگي مجلس مواجه شده، اين پرسش را پيش آورده که آيا از روش‌هاي خاصي که اين بازدهي جالب را در کوتاه مدت داشته، براي تغيير فضاي فرهنگي کشور بهره‌برداري خواهد شد؟

ماجراهاي الهام چرخنده به نقطه جالبي رسيده است. اين بازيگر سينما و تلويزيون پس از چادري کردن دو تن از بانوان محجبه عضو تيم ملي ووشو کشورمان، گفته‌هاي جالبي مطرح کرده که اگر با مستندات قابل اتکايي همراه باشد، يک اتفاق متفاوت و عجيب است و همان گونه که طرحش اسباب شگفتي در پي داشته، مشخص شدن نمودهاي عيني‌اش، اين شگفتي را دوچندان مي‌نمايد.

اين بازيگر سينما و تلويزيون گفته است: «به فاصله يک ماه و چهار روز، سه هزار و ۹۰۰ نفر به کمک من حاضر به استفاده از تاج بندگي يا چادر شدند. چقدر قضاوت آدم‌ها مهم است و بابت لايک‌ها چه چيزي را پرداخت مي‌کنيم‌». ما به ازي هر روز ۱۱۴ بانوي کشورمان را با چادر همراه نموده که اگر از هر منظري به اين ماجرا بنگريم، با عددي بزرگ مواجه هستيم.

از اين منظر اگر همايشي با حضور ۳۹۰۰ تن از بانواني که توسط اين بازيگر به زيور چادر آراسته شده‌اند، برگزار شود، نمادي از يک حرکت فرهنگي و اثرگذار‌‌ در مدت يک ماه و چهار روز بوده‌ که مي‌توان ‌توانمندي‌هاي فرهنگي پنهان را از طريق چنين برنامه‌هايي‌ مورد سنجش دقيق نيز قرار داد و از ظرفيت‌هاي موجود بهره‌برداري بهتري کرد.

تقريباً هيچ مسئولي نمي‌تواند حتي وعده چادري کردن نزديک به چهار هزار نفر را در يک ماه بدهد، ولي الهام چرخنده بدون آنکه وعده‌اي بدهد، وارد اين ميدان شده و در يک ماه اين جمعيت عظيم از بانوان چادري را شکل داده که طبيعتاً چنين حرکتي بدون اعتبارات فرهنگي و برنامه‌هاي وسيع، اتفاقي شگرف و جالب توجه است که البته اين‌ موضوع توجه اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس را نيز در پي داشته است.

همچنين در نشستي که در کميسيون فرهنگي برگزار شد، نيره اخوان بيطرف، ‌عضو فراکسيون زنان مجلس نهم در ادامه با بيان اينکه بزرگ‌ترين اتفاق در زندگي هر شخص اين است که سيئات گذشته‌اش به حسنات تبديل شود، گفت: «اکنون در زندگي آن ۳ هزار و ۹۰۰ نفري که پوشش چادر را براي حجاب خود برگزيده‌اند، تغييرات اساسي ايجاد شده است‌».

همچنين فاطمه آليا، ‌ ديگر عضو فراکسيون زنان مجلس نيز در ادامه، ‌به جشنواره‌هاي مختلفي که‌ مداوم برگزار مي‌شود، اشاره و بيان کرد: «با وجود برگزاري جشنواره‌ها، همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي مختلف تا کنون نتيجه چنداني نگرفته‌ايم اما اکنون با فراهم آمدن چنين شرايطي، مي‌توان به عنوان يک ظرفيت از آن استفاده کرد لذا الان زمان امتحان ما فرا رسيده است که چگونه از اين موقعيت استفاده کنيم‌».

نماينده مردم تهران، ري،‌ شميرانات و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي در ادامه پيشنهاد کرد، کميته حمايت از راهي که الهام چرخنده مي‌رود در کميسيون فرهنگي تشکيل شود تا اين بازيگر بتواند بهتر و با کيفيت‌تر در راهي که پيش گرفته، قدم بردارد و آن‌گونه که چرخنده خبر داد، قرار است سازمان فرهنگي در راستاي فعاليت‌هايش تأسيس نمايد که احتمالاً اين کميته نيز در همين راستا به چرخنده کمک خواهد کرد.

از اين منظر شايد بهتر باشد با تجميع همه هزينه‌هاي کلان فرهنگي که براي گسترش حجاب در نظر گرفته شده و دامنه‌اش از همايش‌ها تا گشت ارشاد گسترده است و سپردن مجموعه اين اعتبارات به چهره‌اي چون چرخنده، اجازه داد به جاي روش‌هاي کنوني، با روشي که او در پيش گرفته به سادگي حجاب را به طريق اولي در کشورمان نهادينه کرد. آيا همه روش‌هاي کنوني از جمله گشت ارشاد، برچيده و سکان حجاب در کشور با کمک کميسيون فرهنگي مجلس به الهام چرخنده سپرده خواهد شد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر