صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

ارادت تاريخي مهدي هاشمي به عباس کيارستمي

نمايش اين دو فيلم عباس کيارستمي با استقبال خوب مخاطبان روبرو شد و اميرشهاب رضويان،‌ اشکان خطيبي و غزل شاکري هم از جمله هنرمنداني بودند که به تماشاي فيلم‌هاي او نشستند.

کد خبر: 429

باني فيلم/ نمايش فيلم‌هاي عباس کيارستمي با حضور و سخنراني هنرمنداني چون مهدي هاشمي، محمد رحمانيان و سيف‌الله صمديان همراه شد.
عصر امروز شنبه 29 آذرماه دو فيلم کوتاه «مسافر» و «لباسي براي عروسي» به کارگرداني عباس کيارستمي در پرديس سينمايي کورش به نمايش درآمد.
اين کارگردان پيش از نمايش فيلم‌اش با اشاره به اينکه اين فرصتي است که خودش بعد از 40 سال فيلم را ببيند چون پس از ساخت، آن را تماشا نکرده است، ادامه داد: تا به حال سه بار قرار بود، فيلم نمايش داده شود که ميسر نشد اميدوارم امروز به خير بگذرد.
کيارستمي همچنين اظهار کرد: طبيعتا فيلم مشکلات تکنيکي زيادي دارد و البته هر چه به تکنيک مسلط‌تر مي‌شويم حس و حال کار کمتر مي‌شود.
اين کارگردان خاطرنشان کرد: اي کاش اين تجربه را در سينما به دست نياورده بودم تا خام دستي که در «مسافر» بود را هنوز هم داشتم.
وي همچنين از حاضر در سالن خواست که عيب‌هاي اين فيلم را به عنوان حُسن ببينند.
در برنامه نمايش اين دو فيلم کيارستمي، مهدي هاشمي هم حضور داشت که در سخنان کوتاهي با بيان اينکه خيلي اتفاقي در اين سينما حضور داشته و وقتي شنيده عباس کيارستمي حضور دارد براي ديدن او آمده است، گفت: من ارادت تاريخي به آقاي کيارستمي دارم.
او با اشاره به فيلم «مسافر» ادامه داد: راه و روش زيباي او هنوز ادامه دارد؛ باريکه راه زيبا و خاص فيلمسازي‌اي که جهانيان متوجه آن شدند.
محمد رحمانيان هم در سخناني يادآور شد: چند سال پيش مجموعه‌اي از عکاسي‌هاي آقاي کيارستمي را از تابلوهاي موزه لوور به همراه مخاطبانش نگاه مي‌کردم و به نظرم مي‌رسيد، اين مسيري است که عباس کيارستمي در طول 50 سال فيلمسازي خود طي کرده است.
اين کارگردان تئاتر که اخيرا اولين فيلم سينمايي خود را هم کارگرداني کرده است در اين باره ادامه داد: او در هر حرفي که بيشتر بوي فلسفي مي‌دهد مخاطب را به عنوان جزئي جدايي ناپذير در نظر داشته است.
رحمانيان افزود: هميشه به فيلم «مسافر» يک ايراد داشتم که چرا آقاي کيارستمي براي اولين و آخرين بار يک رويا را از کودکي که خوابيده نشان مي‌دهد! اما سال‌ها گذشت تا متوجه شدم آن رويا و تصوير اتفاقا براي نزديکي بيشتر مخاطبان بوده است.
وي با بيان اينکه هر بار که فيلم را مي‌بيند متوجه مي‌شود چيزهاي جديدي دارد، از نمايش فيلم پس از سال‌ها روي پرده سينما ابراز خوشحالي کرد.
همچنين سيف‌الله صمديان به عنوان يکي از اعضاي شوراي سياست‌گذاري گروه هنر و تجربه است، گفت: اين يک اتفاق بزرگ در سينماي جهان است که نه براي ما قابل تکرار است و نه براي دنيا تا آن‌طور که در ايران شاهد بوديم پنج سالن سينما براي يک سال پيش خريد شوند تا فيلم‌هاي سينمايي در آنجا نمايش داده شوند.
او گفت: اميدوارم تا دوستان پشيمان نشده‌اند، اين تجربه سه ماهه همچنان ادامه داشته باشد.
صمديان در آخر با اشاره به اينکه در چهلمين سال تولد «مسافر» قرار داريم، گفت: فکر کردم به اين مناسبت فيلم کوتاه پنج دقيقه‌اي را که از آخرين حضور کيارستمي در جشنواره کن ساختم به او و چهل سالگي «مسافر» تقديم کنم.
نمايش اين دو فيلم عباس کيارستمي با استقبال خوب مخاطبان روبرو شد و اميرشهاب رضويان،‌ اشکان خطيبي و غزل شاکري هم از جمله هنرمنداني بودند که به تماشاي فيلم‌هاي او نشستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر