صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

هوشنگ ظريف: اين نسل، ساز نديده است

تارنواز پيشکسوت ايراني گفت: اين نسل، ساز نديده است. زماني که در هنرستان، موسيقي تدريس مي‌کردم همه ويلن و پيانو را انتخاب مي‌کردند و وقتي دليل آن را مي‌پرسيديم، مي‌گفتند نمي‌دانيم سازهاي ايراني چه شکلي هستند.

کد خبر: 3967

ايسنا/ تارنواز پيشکسوت ايراني گفت: اين نسل، ساز نديده است. زماني که در هنرستان، موسيقي تدريس مي‌کردم همه ويلن و پيانو را انتخاب مي‌کردند و وقتي دليل آن را مي‌پرسيديم، مي‌گفتند نمي‌دانيم سازهاي ايراني چه شکلي هستند.
هوشنگ ظريف که داوري نخستين جشنواره‌ي موسيقي استاد شهناز را برعهده داشت‌، اظهار کرد: من هفت ساله بودم که ساز زنده‌ياد مجد را از راديو شنيدم و از مقطع پنجم دبستان نيز به هنرستان موسيقي وارد شدم. در بدو ورودم زنده‌ياد روح‌الله خالقي از من پرسيد مي‌خواهي چه سازي ياد بگيري و من پاسخ دادم تار. سپس آقاي خالقي به من گفتند که بايد نزد موسي‌خان معروفي بروم.

او ادامه داد: من خيلي به ساز تار علاقه‌مند بودم. بعدها شنيدم که استادي از اصفهان به تهران آمد که او همان استاد جليل شهناز بود. وقتي ساز شهناز را شنيدم تحت تأثير قرار گرفتم. بداهه‌نوازي او بي‌نظير بود و به او علاقه‌مند شدم. من قطعات ايشان را از روي نوار به نت درآوردم که بعدها منتشر هم شد. من و همسرم هفته‌اي يک‌بار به منزل ايشان مي‌رفتيم. او يک‌بار من را شرمنده کرد، وقتي کتاب‌هايم را بردم که ايشان امضا کنند، آقاي شهناز براي من نوشتند «سرور گرام و استاد مسلم تار هوشنگ ظريف». من خيلي خجالت کشيدم که ايشان من را اين‌گونه خطاب کردند.

وي افزود: ما براي اين استادان جايگزيني نداريم. در حالي که موسيقي ايراني بايد حفظ شود. متأسفم که اين روزها نوازندگي تار عوض شده است. ما بايد در نوازندگي اين ساز که مادر سازهاي ايراني است، اصالت را حفاظت کنيم.

اختتاميه‌ي جشنواره‌ي موسيقي استاد شهناز صبح امروز (جمعه، 19 دي‌ماه) در هنرسراي «خورشيد» اصفهان برگزار شد.

در اين مراسم، مدير انديشکده «مشير» که باني برگزاري اين جشنواره است‌، گفت: اگر انديشکده‌ي مشير به ياري دوستاني توانست پرچم جشنواره‌ي ملي موسيقي سنتي استاد شهناز را بالا ببرد‌، بي‌شک به پشتوانه‌اي متکي بوده و به برکت نام جليل شهناز اين اتفاق افتاده است.

محسن شيرواني ادامه داد: اميدوارم استاد جليل شهناز و خانواده‌اش، کم‌تجربگي ما را بپذيرند و بدانند که ما در اين راه تلاش کرديم. اميدواريم سال آينده کم و کاستي‌ها برطرف شود و به جايي برسيم که اين جشنواره به اندازه‌ي برکت نام جليل شهناز، برگزار شود.

وي افزود: جشنواره‌ي ملي استاد شهناز بر پايه‌ي پژوهشي چند ساله برگزار شد.

او در بخش ديگري از سخنانش اظهار کرد: ذات موسيقي، پاک است؛ اما متأسفانه در دنيا، موسيقي خوب زياد به مردم معرفي نشده است‌، مردم صرفا بدل‌هايي را مي‌شنوند و آنچه جوانان امروز به‌عنوان موسيقي گوش مي‌کنند، با موسيقي فاخر فاصله‌ي زيادي دارد.

شيرواني معتقد است: امروزه بسياري از هنرمندان جوان در اين عرصه تلاش مي‌کنند؛ اما مردم آن‌ها را نمي‌شناسند. به همين دليل، ما گفتيم جشنواره‌اي را به نام شهناز برگزار کنيم شايد بتوانيم هنرمندان را زير نام جليل شهناز جمع کنيم. البته در اين راه، با مشکلات زيادي مواجه شديم که نبودن هماهنگي از جمله‌ي ‌آن‌ها بود؛ اما اجازه دهيد در اين اختتاميه، کام کسي را تلخ نکنيم.

وي بيان کرد: اين جشنواره، بخش‌هاي مختلفي داشت که برخي از آن‌ها به دلايل مختلف لغو شد. عده‌اي از هنرمندان که قرار بود در اين جشنواره حضور داشته باشند، اکنون اينجا نيستند. شايد از ما دلخور باشند، ما دوست داشتيم جشنواره‌ي شهناز تا جايي که مي‌تواند نقطه‌ضعف نداشته باشد، اما از بعضي برنامه‌هاي ما استقبال نشد، نه اين‌که از آن هنرمند استقبال نشده باشد.

او گفت: جشنواره‌ي موسيقي استاد شهناز را انديشکده‌ي مشير با همکاري وزارت ارشاد، شهرداري اصفهان و اداره‌ي ارشاد اصفهان اجرا کرد. انديشکده‌ي مشير از فرزندان شما تشکيل شده که اهل کار و تلاش هستند، البته ذات جواني با خطا همراه است و اميدوارم خطا و عذرخواهي ما را بپذيريد.

شيرواني درباره‌ي نحوه‌ي همکاري جشنواره با سازمان‌ها و ارگان‌هاي مختلف توضيح داد: در لحظات آخر و در دقيقه‌ي 90 به ما گفتند که امکان تبليغات محيطي وجود ندارد. ما هنوز متوجه نشده‌ايم که اين امکان نداشتن به چه معنايي است، در سطح شهر هيچ بيلبوردي بالا نرفت که اگر هم مي‌رفت ما مشهور نمي‌شديم. اين اتفاق، اتفاق مبارکي نبود.

مديرکل دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در سخناني گفت: از حضور استادان بزرگي که به نام شهناز اينجا جمع شده‌اند، تشکر مي‌کنم. گروهي جوان اين جشنواره را مديريت کرد.

پيروز ارجمند در ادامه‌ي سخنانش از رسانه‌هاي داخلي انتقاد کرد و گفت: رسانه‌ها فقط ضعف‌ها را مي‌بينند و عدالت را رعايت نمي‌کنند. ما در وزارت ارشاد ديگر عادت کرده‌ايم که آن‌ها شمشير به روي‌مان بگيرند؛ اما از آنجا که ما خدمت‌گزار مردم هستيم، هميشه سکوت کرديم. در روزهاي اخير ديدم که سايت‌ها به اين جشنواره انتقاد کرده و گفته‌اند، چرا بخش خصوصي در اين جشنواره همکاري کرده که در پاسخ مي‌گويم اين وظيفه ماست. رسانه‌ها انصاف را رعايت نمي‌کنند. من آن‌ها را به خدا مي‌سپارم که در پيشگاه خداوند پاسخگو باشند.

او ادامه داد: ما بايد درباره‌ي «تيمپاني» که در وزارت ارشاد قرار گرفته، به آن‌ها جواب بدهيم، اما چرا بايد تک‌تک کارهاي‌مان را به رسانه‌ها توضيح دهيم؟

مديرکل دفتر موسيقي در ادامه سخنانش، به بحث صدور مجوز براي کنسرت در مدت مديريتش اشاره کرد.

او گفت: ما سال گذشته، مجوز 1500 کنسرت را صادر کرديم که از اين ميان، سه کنسرت لغو شدند. ما شرايط را طوري ايجاد کرده‌ايم که جوانان براي ديدن کنسرت به خارج از کشور نروند. امروز به‌طور جدي گله‌مندي خود را اعلام مي‌کنم. رسانه‌ها روي نقاط ضعف انگشت مي‌گذارند و نقاط مثبت را نمي‌بينند.

وي افزود: بسياري از ضعف‌ها مربوط به دوره‌هاي قبلي است که مجبوريم در راستاي آن‌ها فعاليت زيادي داشته باشيم، مثل موضوع ارکستر سمفوني که در کمتر از يک سال آن را احيا کرديم و اين چيز کوچکي نيست.

در بخش ديگري از اين مراسم مدير اداره‌ي ارشاد اصفهان گفت: افتخار اصفهان اين است که ناز شاهانه‌ي استاد شهناز بر سرزمين عرش و فرش و گنبدهاي فيروزه‌اي فرود آمده است و اولين جشنواره‌ي ما با نام اين استاد و در اين سرزمين برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين قطبي درباره‌ي اقداماتي که در دستور دارد، اظهار کرد: هنرستان هنرهاي زيبا که رشته‌ي موسيقي دارد، در مقطع راهنمايي نيز هنرجو مي‌پذيرد. همچنين استفاده از فناوري و نوآوري‌هاي جديد در عرصه‌ي موسيقي از ديگر برنامه‌هاي ما است. استانداردسازي دوره‌هاي آموزش کلاسيک موسيقي نيز جزو دغدغه‌هاي ما به‌شمار مي‌رود.

در بخش پاياني اين مراسم، فريدون شهبازيان - عضو هيئت داوران جشنواره‌ي استاد شهناز - گفت: بايد اعتراف کنم، بزرگواراني که من در زمينه‌ي موسيقي، خوشه‌چين خرمن دانش آن‌ها بوده‌ام، درباره‌ي جغرافياي موسيقي دست به تحقيق نزدند و از اين موضوع غافل بودند.

او ادامه داد: بي‌گمان تأثير موسيقي بر اخلاق و عواطف مردم، يکي از قدرت‌هاي مهم موسيقي است؛ اما آيا ما در حفظ اصالت و والايي و ارجمندي آن گام برمي‌داريم؟ يا روز به روز صرفا به‌خاطر سرگرم نگه داشتن مردم، از موسيقي استفاده مي‌کنيم. برگزاري چنين جشنواره‌اي در راستاي والايي هنر موسيقي که هنر خيلي از جوانان است، ما را شگفت‌زده کرد.

اين آهنگساز اضافه کرد: امروز انواع موسيقي الکترونيکي به خورد مردم داده مي‌شود و هيچ نهادي نيست که از اين اقدام جلوگيري کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر