صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

استاد شجريان مورد تأييد وزارت ارشاد است

معاون وزير ارشاد: رئيس جمهور به فعاليتهاي استاد «شجريان» علاقه دارد

اين وزارتخانه نه مسوول رسيدگي به صلاحيت عمومي افراد است و نه مسووليتي در حوزه‌ي سياسي و امنيتي دارد. آنچه به وزارت ارشاد مربوط مي‌شود، بررسي صلاحيت‌هاي فني و تخصصي افراد است و در اين حوزه، استاد شجريان از نظر ما مسأله‌اي ندارد و مورد تأييد وزارت ارشاد است.

کد خبر: 3949

معاون حقوقي و پارلماني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد:‌ اين وزارتخانه نه مسوول رسيدگي به صلاحيت عمومي افراد است و نه مسووليتي در حوزه‌ي سياسي و امنيتي دارد. آنچه به وزارت ارشاد مربوط مي‌شود، بررسي صلاحيت‌هاي فني و تخصصي افراد است و در اين حوزه، استاد شجريان از نظر ما مسأله‌اي ندارد و مورد تأييد وزارت ارشاد است.

حسين نوش‌آبادي با اشاره به برخي مسائل پيش‌آمده و اظهار نظرهاي متعدد انجام‌شده درباره‌ي استاد محمدرضا شجريان، اظهار کرد: وزارت ارشاد طبق يک چارچوب‌بندي قانوني و تعريف‌شده، وظايف خود را انجام مي‌دهد. در بعضي مسائل براي گرفتن مجوزها و صدور پروانه‌ها، طبيعي است که بايد با برخي نهادها هماهنگي انجام شود و آن‌ها نيز بايد به استعلام ما، جواب دهند و ما ملزم به رعايت آن هستيم؛ اما آنچه به‌طور کامل در حيطه‌ي اختيارات وزارت ارشاد است، شرايط فني، هنري،‌ استعداد و توانمندي تخصصي و مسائل مرتبط با حوزه‌ي فرهنگ و هنر است.

او تأکيد کرد: مواضعي که ما در وزارت ارشاد اعلام مي‌کنيم به هيچ‌وجه مواضع شخصي نيست و براساس چارچوب‌هاي قانوني اعلام مي‌شود و قرار نيست همه‌ي نظرات و مواضع فرهنگ و ارشاد را همه‌ي گروه‌ها و جريان‌ها بپذيرند، بلکه ممکن است، بعضي موضع‌هاي وزارت ارشاد به اعتقاد بعضي‌ها، موضع مناسبي نباشد، البته ما پذيراي انتقادات هستيم؛ اما قرار نيست که پذيرفتن آن‌ها به اين معنا باشد که ما تريبون جريان‌هاي مختلف باشيم.

وي اظهار کرد: هر دولتي، مخالف و موافق خود را دارد. ما نيز از اين موضوع مستثني نيستيم و عملکرد خود را در چارچوب اختيارات و قوانين اعلام مي‌کنيم و هيچ‌وقت انتظار نداريم، همه‌ي افراد حرف ما را تأييد کنند. در يک کلام مواضع دولت براي خوشايند يا بدآمد عده‌اي نيست، بلکه براي پيشرفت اهداف کشور است.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت ارشاد در بخش ديگري از سخنانش، گفت: همه حوزه‌ها در وزارت ارشاد از جمله موسيقي، کتاب، نشر، سينما و بسياري ديگر از مسووليت‌ها، قانون و ضوابط خاص خود را دارند و ما براساس آن عمل مي‌کنيم. کساني که از مواضع و عملکرد ما تعريف مي‌کنند، در مسير عملکرد قانوني ما تأثيرگذار نيستند و کساني هم که انتقادات تندي را به ما روانه مي‌کنند، باعث نمي‌شوند که ما مواضع خود را تغيير دهيم. قرار نيست ما حرف احزاب و جريان‌ها را بزنيم، بلکه ما حرف دولت را براساس قوانين و اختيارات‌مان مي‌زنيم.

سخنگوي وزارت ارشاد همچنين تأکيد کرد: درباره‌ي عملکرد استاد شجريان، موضع وزارت ارشاد کاملا روشن است و توانمندي استاد شجريان به‌لحاظ تخصصي و فني تأييد شده است. وزارت ارشاد او را يک فرد واجد شرايط در عرصه‌ي هنر مي‌داند و به‌عنوان فردي که خدمات قابل توجهي به حوزه‌ي فرهنگ و هنر اين کشور کرده است، مي‌شناسد. خدمات ايشان با بسياري از حوزه‌هاي فرهنگي، ادبي، ديني و دفاع مقدس عجين شده و ما با ايشان هيچ مشکلي نداريم. او افزود: وزارت ارشاد از خوانندگاني مانند استاد شجريان که در فرهنگ و هنر اين سرزمين ريشه دارند و آثارشان آميخته است با مطالبات فرهنگي و هنري مردم است، حمايت مي‌کند.

نوش‌آبادي گفت: من يک‌بار ديگر و براي آخرين‌بار مي‌گويم، همان‌طور که بارها گفته‌ام، هم رييس‌جمهور و هم وزير ارشاد به فعاليت‌هاي استاد شجريان علاقه‌مندند و وزارت ارشاد نيز با ايشان مشکل ندارد. آنچه ما گفتيم درباره‌ي اين‌که فاصله‌ها کمتر شود، به معني مشکل نيست و ما دوست داريم برخي ذهنيت‌ها درباره‌ي ايشان از بين برود. البته اين ذهنيت‌ها دست ما نيست؛ ما دستگاه متولي فرهنگ و هنر هستيم، نه دستگاه متولي امور سياسي و امنيتي. بنابراين اهالي هنر اين خرده را از ما نگيرند که چرا ما گفتيم بايد فاصله کم شود. آنچه به ما و حيطه‌ي فعاليت وزارت ارشاد مربوط است، اين است که ما آمادگي حل مسائل و مشکلات را داريم. اميدواريم با رفع موانع و مسائل و سوءتفاهم‌ها و کاهش فاصله‌ها، استاد شجريان بار ديگر بتواند به فرهنگ و هنر اين کشور خدمت کند.

به گزارش ايسنا، نوش‌آبادي در آخرين نشست خبري‌اش که «9 دي‌ماه» برگزار شد، درباره‌ي فعاليت محمدرضا شجريان و اجراي برنامه توسط او، گفته بود: «آقاي شجريان چهره شناخته‌شده هنري است که خدمات خوبي به هنر ايراني داشته و منعي براي فعاليت ايشان نبوده است. شجريان دهه اول انقلاب حضور و برنامه‌هاي خوبي داشت، اما نوع رفتارهايش در دهه دوم انقلاب باعث شد کمي از مردم و نظام فاصله بگيرد و خودش مسوول اين کار است. با اين حال راه بازگشت براي ورود ايشان باز است به شرطي که به چارچوب‌هاي نظام متعهد باشد.»

سخنگوي وزارت ارشاد افزوده بود: «نمي‌شود فردي هم معترض و منتقد شديد باشد، ضوابط و معيارهاي حاکم بر نظام را نپذيرد و هم بخواهد کار کند. شجريان بايد رفتارهاي گذشته خود را جبران کند و به موسيقي ايراني و اسلامي برگردد. »
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر