صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

بازي هاي فکري کمکي به مغز مي کنند؟

آيا اين تلاش ها خوب است و نتيجه دارد و آيا هزينه هاي زيادي که بردوش برخي گذاشته بازدهي دارد يا خير. براساس يک پژوهش جديد در آمريکا که چندي پيش منتشر شده است پرورش درک و شناخت که به نام پرورش مغز معروف است ,يکي از جنجال آفرين ترين مدل هاي مطرح در خود بهسازي است.

کد خبر: 3929

ساعت 24/ آيا اين تلاش ها خوب است و نتيجه دارد و آيا هزينه هاي زيادي که بردوش برخي گذاشته بازدهي دارد يا خير. براساس يک پژوهش جديد در آمريکا که چندي پيش منتشر شده است پرورش درک و شناخت که به نام پرورش مغز معروف است ,يکي از جنجال آفرين ترين مدل هاي مطرح در خود بهسازي است.
براي ما مهم است که در سالهاي زندگي مان هم از نظر جسمي فعال بمانيم و هم از نظر ذهني اما شواهد کمي وجود دارد که حاکي از تاثير مثبت قرص ها و شيوه هاي تقويت ذهن ارائه شده در تبليعات باشد. در حقيقت جامعه علمي ,آب پاکي را روي تمام اين شيوه هاي خيال پردازانه و عجيب و غريب غير علمي ريخته است.

در اکتبر گذشته , مرکز طول عمر در استنفورد و انيستيتو توسعه بشري ماکس پلانک در برلين , بسياري از روانشناسان شناخت و ادراک و عصب شناسان سراسر دنيا را دورهم جمع کردند تا اين برنامه ها و بازي هاي فکري را تحليل و بررسي نمايند. نتيجه اين بررسي ها نا براي مصرف کنندگان نااميد کننده بود اما براي توليد کنندگان اين تبليغات در آمد زا بوده است.

برااساس اين بررسي ها بازيهاي فکري کامپيوتري , بخش وسيعي از بازار را درجوامع در حال سالخوردگي , سهيم شده اند. به مصرف کنندگان گفته مي شود که اين بازيها آنها را زيرک تر و هشيار تر کرده و کمک مي کند تا يادگيري شان سريعتر و بهتر شود. تضمين پيدا و پنهان اين محصولات اين است که تداوم دراين برنامه ها و تمرين هاي ادراکي و شناختي , ضعف و کندي اين قابليت ها و
همينطور فراموشي را مهار کرده و عملکردهاي روزانه را بهبود داده و در پيشگيري از آلزايمر موثر است. همچنين اين تبليغات به مصرف کنندگان اين اطمينان را مي دهند که ادعاها و قول هاي شان براساس شواهد علمي است مثلا اينکه اين بازيها توسط عصب شناسان در دانشگاه هاي معتبر و مراکز تحقيقاتي طراحي شده است.

ما با اين ادعا مخالفيم که بازيهاي فکري به مصرف کنندگان پشتوانه علمي براي کاهش ضعف ادراکي و شناختي ارائه ميد هند چون هيچ مدرک علمي براي اين ادعا وجود ندارد. تنها وعده اي که براساس محکم ترين شواهد مي توان ارائه داد اين است که سلامت ذهن و قوه ادراک و شناخت در سنين پيري ,انعکاسي از اثرات بلند مدت سبک زندگي سالم است.
ورزش مغز هرچند بسياري از برنامه هاي پرورش مغز و تبليغات مربوط به آن , افراد سالخورده تر را هدف ميگيرد اما بعضي از آنها براي کودکان عرضه مي شوند.يکي از برنامه هاي تمريني معروف در بازار به نام " ورزش مغز " است که در دهه ۱۹۷۰ توليدشده و بازار جهاني پيدا کرده است و در کانادا و ايالات متحده , بعنوان يک برنامه آموزشي مورد استفاده است.
برنامه ورزش مغز از نظر تئوري مورد مطالعه قرار گرفته و کاملا رد شده است چون مدرکي در تائيد کارآيي آن وجود ندارد. دکتر بن گلداکر نويسنده مقاله " علم بد " در گاردين , از مدتها پيش از منتقدان ورزش مغز است و به آن " چرنديات کاملا جعلي " مي گويد.او يک چهارچوب توجيهي علمي دارد که سروصداي زيادي به راه انداخته است.
وقتي بحث و جدال برسر ارئه شواهد علمي براي کارآمدبودن ورزش مغز , داغ بود , توليد کننده آن به نام پائول دنيسون در مصاحبه اي اعلام کرد که از نظرپزشکي صلاحيت ندارد و بسياري از ايده هاي برنامه ورزش مغز ,اثبات نشده و براساس حدس و گمان هاي او هستند.

دانشمندان در ميزگردي در موسسه ماکس پلانک ,يادآور شدند که بازي با اين برنامه هاي معروف ورزش مغز, زيان خاصي دربر ندارد اما بايد به خاطر داشته باشيم که وقت مان ارزشمند است.زماني که براي اين بازي ها اختصاص داده ميشود مي تواند براي مطالعه ,معاشرت , باغباني ,ورزش و يا شرکت در بسياري از فعاليت هاي ديگرصرف شود که مي توانند براي سلامت جسم و ذهن افراد سالخورده تر مفيد تر باشند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر