صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

شرح عکس / ماجراي جالب عکسي که در شبکه‌هاي اجتماعي دست‌به‌دست چرخيد

اواخر آذر ماه ۹۳، حوالي ساعت ۱۲ شب، بچه‌ها و رفقاي هم‌سن‌ و سالي که امسال اولين سال دوري از هم را تجربه مي‌کنند، در «گلستان شهداي اصفهان» ، گرد هم جمع مي‌شوند.

کد خبر: 3871

نماينده/ اواخر آذر ماه ۹۳، حوالي ساعت ۱۲ شب، بچه‌ها و رفقاي هم‌سن‌ و سالي که امسال اولين سال دوري از هم را تجربه مي‌کنند، در گلستان شهداي اصفهان، گرد هم جمع مي‌شوند.
رفقايي که حداقل چهار سال دبيرستان خود را در يک فضاي دوست‌داشتني به نام «مجمع فرهنگي شهيد اژه‌اي» ذيل مرکز پرورش استعدادهاي درخشان اصفهان، گذرانده‌اند و حالا هرکدام‌شان در يکي از دانشگاه‌هاي شريف، تهران، شهيد بهشتي، صنعتي اصفهان و ... اولين سال دانشجويي‌شان را تجربه مي‌کنند.

«محمدجواد حاجي‌احمدي»، دانشجوي کارشناسي ارشد برق-مخابرات دانشگاه علم و صنعت تهران؛ سرگروه اين جمع رفاقتي است. محمدجواد که متولد ۱۳۶۹ است، مدال برنز المپياد را هم در سابقه علمي خودش دارد و حالا بچه‌ها را دور هم جمع کرده تا ضمن تجديد ديدار، زيارتي هم از شهداي دوست‌داشتني گلستان اصفهان داشته باشند. بچه‌ها که در مجمع‌شان در طول اين چندسال با هم خو گرفته‌اند و چندين مسافرت رفته‌اند و کارهاي فرهنگي کرده‌اند، در اين وعده شبانه، از همه‌چيز مي‌گويند تا اينکه ميان گپ‌وگفت‌هايشان، به صورت اتفاقي ايده يک عکس دسته‌جمعي پاي تابلوي عکسي که شهيد خرازي و شهيد عرب در آن هستند، مطرح مي‌شود. محمدجواد به‌عنوان بزرگ گروه، کارگرداني هنري عکس را به عهده مي‌گيرد. اولين نفري که انتخاب مي‌شود، جانشين شهيد خرازي‌ست. شباهت يکي از بچه‌ها به چهره حاج حسين، نفر اول را در عکس قرار مي‌دهد. چيدمان بچه‌ها، عوض‌بدل کردن لباس‌ها، فيگور گرفتن بچه‌ها، ... بالاخره عکس را شکل مي‌دهد. لذت قرار گرفتن به‌ جاي شهدا در کنار شرمندگي، يک تجربه شيرين ديگر است که اين شب به آنها افزوده مي‌شود.
جالب اينجاست که برخلاف انتظار تب اينستاگرامي، عکس توسط هيچ‌کدام از بچه‌ها در فضاي مجازي منتشر نمي‌شود؛ فقط براي تبادل بين خودشان در يک گروه خصوصي ارسال مي‌شود و براي اولين بار، توسط يک‌سايت خبري اصفهان که سردبيرش از اعضاي آن گروه گوگلي بوده، حدود ۱۰ روز بعد براي مشاهده عموم منتشر مي‌شود. پس از انتشار عکس در جمعه ۱۲ دي‌ ماه با تيتر «خلاقيت در گلستان شهدا» در سايت «کانون خبر» عکس با تيترهاي مختلفي که در اول يادداشت به آن اشاره شد، در فضاي مجازي دست به دست مي‌شود. تا جايي که يک روزنامه سراسري کشور مي‌نويسد: «تصويري اين روزها در فضاي مجازي جا به جا مي‌شود که جذابيت خاصي براي مخاطبان خود ايجاد کرده است. تصويري از تعدادي از شهداي ۸ سال دفاع مقدس در پس زمينه عکس خود را به رخ مي‌کشد در حالي که فرزندان اين شهدا با همان پز درون عکس پدران دلاورشان، تصويري از خود را ثبت کرده‌اند. تصويري با شبيه‌ترين حالت و مدل و نوع لباس‌ها است. چهره‌هايي که سعي مي‌کنند شبيه تصوير پدرانشان باشند و اميد به اين که تک تک ما در پي راه پدران آنان باشيم».

نظرات بینندگان

ارسال نظر