صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

مدير عامل علي بابا، مرد سال ۲۰۱۴ از نگاه مجله تايم +عکس

اين غول دنياي سرمايه که حالا سهامش روانه ي وال استريت شده بود، ۱۲ هزار کيلومتر آن طرف تر در هانگزو چين جا خشک کرده بود و شرکتي نبود جز علي بابا. مدير عامل و موسس ۵۰ ساله ي علي بابا جک ما (Jack Ma) اين روزها با غول هاي بزرگ اينترنت همچون آمازون، ebay و پال مال دست و پنجه نرم مي کند.

کد خبر: 3556

ديجياتو/در روز ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۱۴، وقتي وال استريت فروش سهام را در بورسش آغاز کرد، کسي فکرش را نمي کرد که قرار است بزرگ ترين عرضه ي سهام تا آن تاريخ رخ دهد. چيزي فراتر از فيس بوک و يا جنرال موتورز.

اين غول دنياي سرمايه که حالا سهامش روانه ي وال استريت شده بود، ۱۲ هزار کيلومتر آن طرف تر در هانگزو چين جا خشک کرده بود و شرکتي نبود جز علي بابا. مدير عامل و موسس ۵۰ ساله ي علي بابا جک ما (Jack Ma) اين روزها با غول هاي بزرگ اينترنت همچون آمازون، ebay و پال مال دست و پنجه نرم مي کند.

در ادامه با ما همراه باشيد تا کمي بيشتر با جک ما، مرد سال از نگاه مجله تايم آشنا شويم.

درست همانند خيلي از شرکت هاي چيني، براي متر کردن اندازه هاي شرکت آقاي جک ما، نياز به تغيير مقياس هاي اساسي وجود دارد. در حال حاضر بيش از يک سوم جمعيت چين از خدمات علي بابا استفاده مي کنند، يعجي چيزي نزديک به نيم ميليارد نفر.

با گسترش استفاده از خدمات علي بابا، خود شرکت نيز گسترش يافت و رفته رفته ارائه ي خدماتي جديد همچون علي پِي (alipay) را ترتيب داد. در سال مالي ۲۰۱۴، علي بابا چيزي در حدود ۸٫۵ ميليارد دلار درآمد کسب کرد که در حدود نيمي از آن سود بود. و البته عرضه ي سهام علي بابا به ارزش ۲۵ ميليارد دلار آقاي جک ما را به يکي از ثروتمندترين افراد جهان مبدل کرد.

با وجود همه ي توصيفات اما، کماکان عروج بي نظير شرکت علي بابا براي خيلي ها هضم نشدني است. اتفاقي که در بازار سرمايه کم نظير است. شرکت علي بابا در سال ۱۹۹۹ با هدف ايجاد ارتباطي بين توليد کننده هاي چيني و خريداران خارجي شکل گرفت.

علي بابا نقش مهمي را در باز کردن دروازه هاي غرب بر روي صنعت ديجيتال چين ايفا کرد. از آن جايي که آقاي جک ما سابقه ي کار در وزارت بازرگاني چين را داشت، از خم و چم کار آگاهي کامل داشت و توانست با استفاده از تجربه ي خود، رقبا را هر چه سريع تر کنار زده و جايگاه شماره يک را از آن خود کند.

همانند خيلي از چيني ها، آقاي ما هم از صفر شروع کرد. پدر او يک قصه گوي دوره گرد بود، جک در برنامه هاي پدرش با ذوق و اشتياقي که داشت، توانست از توريست هاي اروپايي و آمريکايي زبان انگليسي را بياموزد. آقاي ما بعدها شغل معلمي پيشه کرد و در سفري که به آمريکا داشت، شيفته ي شبکه ي گسترده ي جهاني (همين اينترنت امروزي) شد. او با کوله باري از تجربه و روياي متصل کردن چين به اين شبکه، به کشورش بازگشت.

چند سال بعد، جک ما شرکتش را با عنوان علي بابا به همراه ۱۷ تن از دوستانش در آپارتمان خود تاسيس کرد. اولين کارمند وي، همسرش بود که اکنون از بچه هايشان مراقبت مي کند. همسر آقاي ما او را فردي متفاوت از ديگران مي داند و اعتقاد دارد جک ما توانايي انجام غير ممکن ها را دارد.

دوستان آقاي ما هم تحت تاثير شخصيت آرمان گراي وي قرار دارند. يکي از دوستان او در همين رابطه مي گويد: “کافي است با يک ايده ي جاه طلبانه به نزد او برويد تا او بلافاصله از شما بخواهد که به چيزي بزرگتر بيانديشيد.”

آقاي ما شرکت eBay را مهم ترين رقيب خود مي داند. وي در رابطه با شکل و شمايل رقابتش با eBay مثال جالبي دارد. او eBay را کوسه اي در اقيانوس مي داند، در حالي که علي بابا يک کروکوديل در رودخانه است. به اعتقاد آقاي ما اگر کوسه و کروکوديل در اقيانوس با هم بجنگند، کوسه پيروز خواهد شد، اما اگر در رودخانه با هم گلاويز شوند، برنده کروکوديل خواهد بود.

در همين رابطه مديريت و سياست شرکت علي بابا بسيار به بازار داخلي وابسته است. آنها تلاش مي کنند که به هيچ عنوان رقيبي در بازار داخل نداشته باشند و سپس به فکر بازار هاي برون مرزي هستند.

آقاي جک ما در خيلي از زمينه ها با مهارت هرچه تمام، تهديد ها را به فرصت تبديل کرده است. براي مثال چندين سال قبل از اين که شرکت علي بابا سهامي عام شود، آقاي ما تمام تلاش خود را کرد تا با سودهاي حاشيه اي سايت خود را براي مدتي طولاني رايگان نگه دارد و با وجود اين که سهام داران از اين کار ناراضي بودند اما پايه هاي محبوبيت علي بابا با اين کار به خوبي جان گرفتند.

جک ما در سال ۲۰۰۵ هر چه بيشتر از قبل سرنوشتش به سرنوشت دره سيليکون گره خورد. در آن زمان ياهو که توسط جري يانگ اداره مي شد تصميم گرفت تا بخش بزرگي از علي بابا را به ارزش يک ميليارد دلار بخرد. آقاي يانگ مدت ها قبل در وزارت بازرگاني با جک ما ملاقات کرده بود و او را فردي “به شدت مشتاق و کنجکاو در زمينه ي اينترنت و بسيار مبتکر” مي دانست. در واقع ياهو مي خواست بخشي از علي بابا را هم به خاطر بازارش و هم به خاطر خود جک ما بخرد.

ياهو مي خواست بخشي از علي بابا را هم به خاطر بازارش و هم به خاطر خود جک ما بخرد.
رابطه ي بين ياهو و علي بابا چندان هم به درازا نکشيد. وقتي که بازار علي بابا رشدي چند برابر را شاهد بود، جک ما تازه متوجه شد که چه بخش بزرگي از شرکت ش را به ارزاني به آمريکايي هاي مو بور فروخته است. خيلي ها معتقد بودند که اگر جک ما کمتر از يک سال صبر کرده بود، مي توانست همان سهم را به چندين برابر قيمت به ياهو بفروشد. در آخر جک ما با جمع کردن گروهي از سرمايه گذاران داخلي توانست بخش بزرگي از سهم ياهو را بخرد.

اتفاقات اين چنيني براي جک ما يادآوري هميشگي است تا بداند بدون کمک داخلي هيچ وقت نمي توانست به موفقيت کنونيش دست يابد. مهم ترين برتري علي بابا در بازار محلي، همراهي هرچه بيشتر سيستم هاي داخلي است که عرصه را بر رقباي خارجي تنگ کرده است.

علي بابا نه تنها با مصرف کننده ها به صورت مستقيم در داد و ستد است، بلکه در زمينه ي فعاليت هاي جامع و کلي نظير داد و ستد در بازار سرمايه نيز دستي بر آتش دارد. علي بابا توانست در بخش سرمايه داري و بازار سرمايه، به گردش مالي ۹۰ ميليارد دلار دست يابد.

از خصوصيات کم نظير جک ما در زمينه ي تجارت، ارتباط تنگاتنگ با دولت و مصرف کننده است، به طوري که هر دو از تعامل با علي بابا خشنود هستند و اين خود کليد موفقيت هاي بعدي است.

نکته ي قابل اهميت در مورد جک ما اين است که او در کنار اين که فردي متفکر و جاه طلب است، اما شرکت خود را به تنهايي نساخته است، بلکه با تکيه بر دانش و استفاده ي مفيد از شرايط توانسته است چيزي بسازد که غربي ها غبطه اش را مي خوردند.

آيا علي بابا مي تواند موفقيت ش در چين را در بازار جهاني و يا هر نقطه ي ديگري تکرار کند؟
جداي از نحوه ي موفقيت و پايداري علي بابا که در حال حاضر امري بديهي است، سوال ديگري در مورد اين شرکت مطرح است: آيا علي بابا مي تواند موفقيت در چين در بازار جهاني و يا هر نقطه ي ديگري را دوباره تکرار کند؟ اگر چه شايد به اين زودي ها نتوان آمريکايي ها و اروپايي ها را در حال خريد شب عيد در سايت هاي علي بابا ديد اما جک ما پول هنگفتي را در زمينه ي ورود به بازار هاي رسانه و سرگرمي غرب سرمايه گذاري کرده است.

علي بابا اشتهاي سيري ناپذيري دارد و به بازارهاي بزرگ کشور هاي در حال توسعه، همانند برزيل، هند و روسيه نيم نگاهي دارد. در حال حاضر علي بابا در چين خود را آماده ي ارائه ي نسخه ي چيني Netflix مي کند و تبليغات گسترده اي را در اين زمينه آغاز کرده است.

اين کار علي باباي چيني را کاملا در مقابل بزرگان عرصه ي تجارت در آمريکا قرار مي دهد. جک ما مي خواهد نه يک امپراطوري بلکه يک اکوسيستم بسازد. چيزي که به اين راحتي ها قابل فروپاشي نباشد. در هر دو صورت، دير يا زود مي بايست رداي جنگ با غول هاي بزرگي غربي را به تن کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر