صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

جنتی: آزادي قلم به معناي ولنگاري نيست

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: آزادي قلم به معناي ولنگاري نبوده و هرجا که هنرمندان اين حوزه از چارچوب‌هاي تعيين شده پا فراتر بگذارند، مطابق قانون با آنها برخورد مي‌شود.

کد خبر: 3435

ايسنا / وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: آزادي قلم به معناي ولنگاري نبوده و هرجا که هنرمندان اين حوزه از چارچوب‌هاي تعيين شده پا فراتر بگذارند، مطابق قانون با آنها برخورد مي‌شود.

علي جنتي امروز (18 دي) در مراسم اختتاميه اولين جشنواره عکس طبيعت استان البرز اظهار کرد: از جمله شعارهايي که رياست جمهوري در دوران رقابت انتخاباتي خود مطرح مي‌کرد، زنده کردن روحيه نشاط و اميد در دل فرهيختگان و اهالي فرهنگ و هنر بود.

وي خاطرنشان کرد: خوشبختانه طي 16 ماه گذشته با برنامه‌ريزي‌هاي خرد و کلاني که در حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفته، اين هدف به ميزان قابل توجهي تحقق يافته است.

جنتي خاطرنشان کرد: امروز فضاي کشور براي فعاليت آزادانه هنرمندان رشته‌هاي مختلف باز است و به جز برخي موانع قانوني که از قبل تعيين شده، هيچ مشکلي براي توليد و عرضه آثار هنرمندان وجود ندارد.

وي ادامه داد: امروز شاهد تغيير فضاي فرهنگي جامعه و بسط و گسترش آزادي قلم و انديشه در کشور هستيم.

وي تصريح کرد: امروز بسياري از نويسندگان مي‌توانند انديشه‌هاي خود را در قالب کتاب به جامعه عرضه کنند و از اين طريق در فضاي فکري و ذهني مردم تغييرات مثبت و سازنده ايجاد کنند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآور شد: اين آزادي در فضاي مطبوعاتي و رسانه‌اي کشور نيز وجود داشته و قابل لمس است.

اين مسوول تصريح کرد: البته آزادي قلم به معناي ولنگاري نبوده و هرجا که هنرمندان اين حوزه از چارچوب‌هاي تعيين شده پا فراتر بگذارند، مطابق قانون با آنها برخورد مي‌شود.

وي ادامه داد: وزارت ارشاد اجازه توزيع کتاب‌هايي که باعث مسموميت فضاي فکري جامعه مي‌شوند را نمي‌دهد و از انتشار آنها جلوگيري مي‌کند. اين موضوع صرفا به حوزه کتاب منحصر نشده و در خصوص تئاتر، فيلم ،موسيقي و سايررشته‌هاي هنري نيز اجرايي مي‌شود.

وي اظهارکرد: آثار هنري بايد به مردم عرضه شود که با فرهنگ و اصالت ايراني - اسلامي و تمدن چند هزار ساله ايران تناسب داشته باشد.

وي ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از تمامي آثار و توليدات هنري که مجوز دريافت کرده‌اند به شدت حمايت مي‌کند و در اين خصوص به هيچ وجه کوتاه نمي‌آيد.

اين مسئول تاکيد کرد: آنچه در خصوص مسائل شرعي درحوزه فرهنگ و هنر اهميت دارد، نگاه و ديدگاه مقام معظم رهبري است و خط قرمز ما در اين حوزه نيز ديدگاه ايشان است، بنابراين نبايد فراموش کنيم که در حوزه مسائل فرهنگي نبايد از ايشان جلوتر افتاده و متعصبانه برخورد کنيم.

جنتي با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص هنرگفت: به عقيده مقام معظم رهبري هنر رساترين ابزار انتقال فرهنگ است و بايد از تمام ابرازهاي هنري براي انتقال فرهنگ غني ايراني - اسلامي به جهان استفاده کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: زمان به سرعت مي‌گذرد و بنابراين بايد از تمامي امکانات براي رساندن پيام فرهنگي کشور به ساير کشورها استفاده کنيم.

وي تاکيد کرد: چرا نبايد شاهد اکران فيلم‌هاي ايراني در بزرگ‌ترين سالن‌هاي سينماي اروپا باشيم؟ چرا نبايد شاهد حضور هنرمندان برجسته تئاتر و موسيقي در سالن‌هاي ساير کشورها باشيم؟

وزير فرهنگ و ارشاد اضافه کرد: امروز بايد از هر طريق که مي‌شود فرهنگ و هنر ايراني را به جهانيان معرفي کنيم و به اين ترتيب نام ايران را در جهان زنده نگه داريم.

وي افزود: امروز بيش از 50 شبکه تلويزيوني افکار و انديشه ايراني را به جهان معرفي مي‌کنند و مردم ساير کشورها را با نام ايران آشنا مي‌کنند. در حال حاضر بيش از دو هزار شبکه ماهواره‌اي در کشور قابل دريافت است که بسياري از آنها براي ايران طراحي شده است.

وي ادامه داد: واقعيت اين است که در عصر حاضر نمي‌توان جلوي استفاده مردم بسياري از فضاهاي مجازي و شبکه‌هاي ماهواره‌اي را گرفت.

وي ابراز کرد: فيلترينگ هم راه حل مناسبي براي مقابله با تهاجم فرهنگي نيست و براي مقابله با نفوذ فرهنگي دشمن بايد زمينه تکيه بر فرهنگ خودي را مهيا کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود بر ضرورت فرهنگ سازي براي تحقق اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد و گفت: براي توسعه کشور راهي جز تحقق اقتصاد مقاومتي نداريم و براي رسيدن به اين هدف هم راهي جز فرهنگ‌سازي وجود ندارد.

اين مسئول ابراز کرد: تا زماني که فرهنگ صرفه‌جويي، وجدان کاري، جلوگيري از اصراف در کشور به وجود نيايد، نمي‌توان از سرمايه‌هاي مادي و معنوي کشور به درستي استفاده کرد.

وي در بخش ديگر از صحبت‌هاي خود به وجود برخي محروميت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر نيز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برخي مراکز استان‌ها يک کتابخانه عمومي مجهز و حتي يک سالن تئاتر و سينما هم وجود ندارد.

جنتي اضافه کرد: متاسفانه امکانات و بودجه‌هاي محدود جوابگوي نياز فرهنگي کشور نيست و اين باعث ايجاد برخي محروميت‌ها در اين حوزه شده است.

وي ادامه داد: براي ايجاد عدالت فرهنگي در کشور تلاش داريم اعتبارات را به سوي شهرستان‌ها و استان‌هايي که از لحاظ امکانات فرهنگي محروم هستند، سوق دهيم. در حال حاضر 300 مجتمع فرهنگي، هنري در کشور درحال ساخت است که اميد است با تزريق اعتبار به بهره‌برداري برسند.

اين مسوول گفت: سياست وزارت ارشاد در تکميل طرح‌هاي نيمه‌تمام با پروژه‌هايي است که بيش از 80 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و تقريبا آماده بهره‌برداري هستند.

وي در بخش ديگي از صحبت‌هاي خود به برگزاري جشنواره عکس طبيعت استان اشاره کرد و گفت: استان البرز استعدادها و پتانسيل‌هاي ويژه‌اي در حوزه طبيعت و گردشگري دارد که بايد به ساير استان‌ها و گردشگران خارجي معرفي شوند.

جنتي اظهار کرد: اين جشنواره زمينه مناسبي براي شناساندن اين استعدادها فراهم کرد و اميد است با برگزاري دوره‌هاي بعدي اين جشنواره شاهد چاپ آلبوم طبيعت استان باشيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه بدون شک برنامه‌ريزي و اجراي طرح‌هاي مدون فرهنگي بدون دسترسي به بانک اطلاعاتي هنرمندان حوزه‌هاي مختلف امکان‌پذير نيست، گفت: در حال حاضر در اکثر استان‌هاي کشور بانک اطلاعاتي جامعي از هنرمندان ايجاد شده که از طريق اين بانک مي‌توان به نوعي به کميّت و کيفيت فعاليت‌هاي هنرمندان دسترسي پيدا کرد.

جنتي افزود: تشکيل بانک اطلاعاتي جامع هنرمندان يکي از ضروريات حوزه فرهنگ استان البرز است که بايد با جديت پيگيري شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: اين بانک نبايد صرفاً به نام و نام‌خانوادگي و رشته هنري افراد منحصر شود، بلکه بايد اطلاعات جامع‌تري از هنرمندان را در بر بگيرد.

جنتي اضافه کرد: اين بانک بايد در سايت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز بارگذاري شود تا عموم مردم بتوانند به فراخور نياز خود به آن دسترسي داشته باشند.

در بخش ديگري از اين مراسم حميد طهايي، استاندار البرز نيز با اشاره به مشکل جمع‌آوري اطلاعات در استان البرز گفت: نقص درجمع‌آوري اطلاعات استان صرفا به حوزه فرهنگ و هنر منحصر نيست و اين مشکل در همه بخش‌ها از جمله صنعت و ... نيز مشهود است.

اين مسئول ابراز کرد: بيش از سه سال است که از آغاز طرح آمايش سرزمين استان البرز مي‌گذرد و با اينکه اين طرح در مراحل آخر قرار دارد، اما مجري طرح اعلام کرده که نتوانسته به تمام اطلاعات مورد نياز به طور جامع و کامل دسترسي پيدا کند.

در ادامه «سيد موسي حسيني‌ کاشاني»، مديرکل ارشاد البرز با اشاره به فعاليت انجمن‌هاي هنري متعدد در البرز گفت: خوشبختانه طي يک سال گذشته انجمن‌هاي هنري زيادي در البرز تشکيل شده و در حال فعاليت هستند.

وي ابراز کرد: در طول چند ماه گذشته بسياري از اين انجمن‌ها داراي دفتري مستقل شده و از طريق اين دفتر توانسته‌اند کميّت و کيفيت فعاليت‌هاي خود را بسط دهند.

حسيني‌کاشاني درادامه صحبت‌هاي خود به برنامه ارشاد براي بازديد چهره به چهره و صميمي از هنرمندان پيشکسوت رشته‌هاي مختلف نيز اشاره کرد و گفت: اجرايي کردن اين برنامه انگيزه مضاعفي در هنرمندان ايجاد کرده و باعث شده تصور حمايت همه جانبه ارشاد از فرهنگ و هنر استان در ذهن آنان تقويت شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر