صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

بازيگراني که از زير سايه نام پدرشان خارج شده‌اند

حالا فکرش را بکنيد که در خانواده‌اي به دنيا آمده‌ايد که پدرتان يکي از عوامل با نفوذ همين سينما است و مي‌تواند با روابطي که دارد روند ستاره شدن شما در سينما را تسريع بخشد. اما به نظرتان پدر تا کي مي‌تواند حامي شما باشد؟ در ادامه به بررسي بازيگراني مي‌پردازيم که توانسته‌اند به خوبي خودشان را از زير سايه نام پدرشان در سينما خارج کنند و شهرتي به تنهايي براي خود دست و پا کنند.

کد خبر: 3419

بازيگري از آن دسته حرفه‌هايي است که جوانان بسياري را در رويا آن قرار داده است؛ رويايي که گاه به دليل محبوبيت بازيگران، گاه به دليل جذابيت‌هاي ذاتي اين شغل و گاه هم به دليل دستمزد بازيگران در جوانان شکل مي‌گيرد. حالا فکرش را بکنيد که در خانواده‌اي به دنيا آمده‌ايد که پدرتان يکي از عوامل با نفوذ همين سينما است و مي‌تواند با روابطي که دارد روند ستاره شدن شما در سينما را تسريع بخشد. اما به نظرتان پدر تا کي مي‌تواند حامي شما باشد؟ در ادامه به بررسي بازيگراني مي‌پردازيم که توانسته‌اند به خوبي خودشان را از زير سايه نام پدرشان در سينما خارج کنند و شهرتي به تنهايي براي خود دست و پا کنند.
باران کوثري، اين کاره است
باران کوثري متولد مهر 1364 فرزندي از يک خانواده تمام سينمايي است. مادر او رخشان بني‌اعتماد از کارگردان‌هاي مطرح سينما است و پدرش جهانگير کوثري تهيه کننده و کارشناس فوتبال است. باران کوثري براي اولين بار در 6 سالگي مقابل دوربين داريوش فرهنگ در فيلم بهترين باباي دنيا قرار گرفت. سپس تا 16 سالگي در 5 فيلم سينمايي به کارگرداني مادرش به بازي پرداخت. اولين نقطه عطف کارنامه کوثري را مي‌توان فيلم «خوابگاه دختران» دانست که هنوز هم يکي از بهترين فيلم‌هاي ايراني در ژانر وحشت است. کوثري پس از آن تنها در خون بازي مقابل دوربين مادرش قرار گرفت که بخاطر بازي در آن فيلم هم توانست اولين سيمرغ کارنامه بازيگري‌اش را از جشنواره فيلم فجر شکار کند.
پولاد کيميايي، عصاي دست فيلمهاي پدر
کيميايي بازيگري در سينما را در 7 سالگي و با بازي در فيلم سرب مسعود کيميايي آغاز کرد. پولاد کيميايي هر چند اکثر فيلم‌هاي کارنامه‌اش را از جمله ضيافت (1374) ، سربازان جمعه (1382) ، حکم (1384) ، جرم (1389) و ... را در کنار پدرش تجربه کرده است ولي بازي خوب او در همين فيلم‌ها باعث شده است کمتر کسي به مسعود کيميايي براي سپردن نقش‌ها به پسرش انتقاد کند. به هر حال به نظر مي‌رسد پولاد توانسته به خوبي خودش را زير سايه نام پدرصاحب نامش خارج کند و خودش را به عنوا ن يک بازيگر آينده‌دار در سينماي ايران مطرح کند.
خواهران شريفي‌نيا؛ يک در ميان موفق
وقتي پدر شما يکي از با نفوذترين و تاثيرگزارترين آدم‌ها در انتخاب بازيگران پروژه‌هاي سينمايي و تلويزيوني است، ديگر چه شغلي بهتر از بازيگري؟ مهراوه و مليکا شريفي‌نيا بازيگري را براي حرفه آينده خود انتخاب کردند تا ادامه دهنده راه مادر و پدر خود در سينما باشند. مهراوه شريفي‌نيا را در نقش ليلا در فيلم دزدعروسک‌ها به ياد داريد تا اولين تجربه بازيگري او با همبازي شدن با آزيتا حاجيان مادرش همراه باشد. مليکا شريفي‌نيا خواهر کوچکتر مهراوه نيز بازيگري را از 5 سالگي آغاز کرد ولي مي‌توان گفت مجموعه شمس العماره به کارگرداني سامان مقدم نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. مليکا سال گذشته براي بازي در فيلم اشباح به کارگرداني داريوش مهرجويي ديپلم افتخار از 32 امين دوره جشنواره فيلم فجر را دريافت کرد.
ليلا حاتمي؛ هنرمندي بين المللي
ليلا حاتمي متولد مهر ماه سال 51 و فرزند علي حاتمي يکي از بزرگترين کارگردان‌هاي تاريخ سينماي ايران است. حاتمي براي اولين بار در فيلم کمال‌الملک به کارگرداني پدرش مقابل دوربين قرار گرفت. ليلا حاتمي مدتي از زندگي خود را براي ادامه تحصيل به خارج از کشور رفت و در آنجا به تحصيل ادبيات فرانسه پرداخت. حاتمي پس از فوت پدرش به بازيگري در سينما ادامه داد و توانست با نقش‌آفريني‌هاي خاصش به يکي از پرافتخارترين بازيگران زن سينما ايران در جشنواره‌هاي خارجي تبديل شود. استعداد حاتمي در بازيگري باعث شد تا او با بسياري از کارگردان‌هاي به نام سينما ايران از جمله مهرجويي، حاتمي‌کيا، کيميايي، فرهادي، نعمت‌الله و ... کار کند. حاتمي در سال 77 با علي مصفا بازيگر و کارگردان سينما ازدواج کرد.
ناموفق‌ها
بسياري از کساني که به واسطه نام پدرشان وارد سينما شدند در مسير موفقيت هستند اما هنوز به اعتبار لازم نرسيدند مثل سام قريبيان، پندار اکبري يا دختران جليل فرجاد و... اين اسامي آنچنان که بايد محکهاي جدي نداشتند؛ اما بعضيهاي شان هم هستند که به نسبت فرصتهايي که در اختيار داشتند اصلاً موفق نبودند و واقعاً برچسب ناموفق برازنده آنهاست مثل حامد ميرباقري پسر ميرباقري که نقش جوان اول سريال «شاهگوش» را بازي کرد و به نظر خيليها مقابل بازي طناز طباطبايي کم آورد و بازياش از نکات منفي سريال بود يا سيد علي طباطبايي که عليرغم استفاده از رانت نام پدرش (تهيه‌کننده سينما و تلويزيون) در آثاري مثل «قلب يخي» و «بچههاي نسبتاً بد» نقشهاي محوري داشت اما هنوز هيچ تهيه کننده و کارگردان ديگري جرات سپردن يک نقش درست و حسابي به او را نداشته است.

جيم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر